بالاخره یارانه نقدی چه کسانی حذف می شود؟

بالاخره یارانه نقدی چه کسانی حذف می شود؟

10163_354-qprاین روزها هدفمندی یارانه ها دوباره سوژه اصلی اقتصادی های کشور است و زمزمه های گرانی بنزین  و شایعه ۱۰۰۰ تا ۱۸۰۰ تومانی شدن آن افکار عمومی را بسیار نگران کرده است چرا که هنوز تبعات گرانی بنزین و سهمیه بندی آن که گرانی بسیاری از کالاهای اساسی را به همراه داشت از یادها نرفته است.

حالا اما ماجرای حذف یارانه بگیرها نیز به نگرانی مردم اضافه شده و همه منتظرند تا ببینند دولت و مجلس سرانجام چه تصمیمی برای یارنه نقدی خواهند گرفت.

در هر حال بر اساس گفته های بهارستان نشین ها یارانه ها قرار است سال بعد شکل و شمایل جدیدی پیدا کنند. مهمترین بخش تغییر نحوه پرداخت یارانه ها این است که دیگر ثروتمندان یارانه نمی گیرند و از آنها خواسته شده تا داوطلبانه انصراف بدهند.

حتی  در اقدامی نمادین رییس جمهور از دریافت یارانه انصراف داده تا آغازگر این کار باشد و دیگران را نیز به انصراف ترغیب کند.

امری که در زمان محمود احمدی نزاد نیز اتفاق افتاد و پیامک های یارانه ای از ثروتمندان تقاضای انصراف از دریافت یارانه کرد اما کسی در ان روزها یارانه اش را حذف نکرد تا کار دولت دهم بیخ پیدا کند.

از سوی دیگر، اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۱۳۹۳ ، اعلام کرده اند که یارانه نقدی فقط به خانوارهای نیازمند تعلق می گیرد و در صورتی که خانواده ای بالای از خط درآمدی تعیین شده یارانه نقدی دریافت کرده باشد، جریمه می شود.

در واقع یارانه نقدی فقط به سرپرست خانواده های نیازمندی پرداخت خواهد شد که مجموع درآمد آنها کمتر از رقم تعیین شده باشد که البته این رقم را دولت  بر اساس شرایط اقتصادی، تورم و درآمد خانواده تعیین می شود.

با این حال همچنان سردرگمی بهارستان نشین ها در تعیین تکلیف یارانه نقدی مشخص است چرا که برخی نمایندگان مجلس ابتدای بررسی تبصره هدفمندی یارانه‌ها از حذف یارانه افرادی با ۱۲میلیون‌تومان درآمد در سال  سخن می گویند.

اظهاراتی که  بدون درنظرگرفتن خط فقر ۵ /۲میلیون‌تومانی سال ۹۲ مطرح شد و مورد انتقاد برخی دیگر قرار گرفت!

از سوی دیگر مهرداد بذرپاش، نماینده تهران از زوایای پنهان تبصره هدفمندی یارانه‌ها سخن گفته و از حذف افرادی با درآمد ماهانه سه تا چهارمیلیون تومان از فهرست یارانه‌بگیران خبر داده و احمد توکلی برآورد کرده: ۲۵میلیون‌نفر یارانه‌بگیر حذف می‌شوند تا بالاخره معلوم نشود عدد دقیق حذف شده ها چیست.

در این میان اما دولتی ها تا کنون سکوت اختیار کرده اند  و نظری درباره حذف یارانه بگیرها و قیمت بنزین نداده اند.

گفتنی است پیش از این اعلام شده بود: تاکنون تمام افرادی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند یارانه دریافت می‌کردندو این درحالی است که افرادی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند سطح برخورداری بالایی دارند و نیازی به دریافت یارانه ندارند.

از سوی دیگر مدتی پیش یکی از نمایندگان مجلس اعلام کرده بود که ۱۵۰ نماینده مجلس یارانه  می گیرند و از آنها خواسته بود به صورت داوطلبانه یارانه خود را قطع کنند.

حالا باید منتظر ماند و دید بالاخره تکلیف یارانه بگیرها چه خواهد بود و دولت و مجلس با نرخ بنزین چه می کنند؟

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2023 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی