ارزش هر سبد کالای جدید چقدر است؟

 

سبدکالا-جزئیات نحوه توزیع دور جدید سبد کالا و مشمولان آن مشخص شد که براساس آن، در مرحله اول کلیه مستمری بگیران سازمان‌های حمایتی کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی مشمول دریافت بسته حمایت غذایی می‌شوند.همچنین ارزش هر سبد کالا ۱۴۰ هزار تومان تخمین زده شد.

 

جزئیاتی از پیشنهادات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص دستورالعمل اجرایی بسته حمایت غذایی ( سبد کالایی در دور جدید) که در دستور کار دولت قرار دارد، منتشر شد.

 

به موجب این دستورالعمل و درصورت تصویب دولت، در مرحله اول کلیه مستمری بگیران سازمان‌های حمایتی کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی مشمول دریافت بسته حمایت غذایی می‌شوند.

 

اعتبار پیش بینی شده برای هر نفر در هر مرحله از توزیع این بسته ۲۰۰ هزار ریال و برای هر خانوار حداکثر یک میلیون و ۴۰۰ هزار ریال تعیین شده است.

 

همچنین براساس بخشی از این دستورالعمل، توزیع شیر رایگان در طول سال تحصیلی ۹۴-۹۳ برای دانش آموزان دوره ابتدایی و دوره اول متوسط حداقل ۷۰ نوبت با اختصاص مبلغ ۳ هزار میلیارد ریال صورت خواهد گرفت.

 

این در حالی است که در این رابطه، به تازگی نمایندگان کارگران کشور در نامه ای به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از وی خواسته بودند تا کارگران در لیست دریافت کنندگان مرحله جدید سبد کالا قرار بگیرند.

 

البته علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره جدیدترین برنامه ها و اقدامات دولت در زمینه توزیع سبد کالا در مرحله جدید گفته است: برنامه توزیع سبد کالا تا پایان هفته در دستور کار دولت قرار می گیرد.
تعیین لیست مشمولان مرحله دوم سبد کالا
لیست مشمولان مرحله جدید دریافت سبد کالا به زودی در دولت نهایی و کار توزیع بسته های کالایی آغاز می شود. پیش از این دولت اعلام کرده بود در مرحله جدید تنها افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی امکان دریافت این کمک ها را خواهند داشت و بقیه گروه های اجتماعی که در مرحله اول این بسته ها را دریافت کرده اند، حذف می شوند. در تازه ترین اقدام نمایندگان کارگران به وزیر کار نامه ای نوشته و از وی خواسته اند کارگران را در لیست دریافت کنندگان سبد کالا در مرحله جدید قرار دهد. برخی آمارها حکایت از آن دارد که تا ۸٫۵ میلیون کارگر که دچار مشکلات معیشتی هستند باید در گروه دریافت کنندگان سبد جدید قرار بگیرند.

 

مقامات دولتی در سال جاری اعلام کرده اند سبد کالا در مرحله جدید تنها به افراد تحت پوشش کمیته امداد و همچنین سازمان بهزیستی تعلق خواهد گرفت و دولت در این بخش حمایت های کاملا هدفمند را دنبال می کند.

 

به نظر می رسد دولت در مرحله جدید توزیع سبد کالا، دیگر روش اجرا شده در مرحله اول را که در چند نوبت میلیون ها سرپرست خانوار به لیست دریافت کنندگان اضافه شدند را دنبال نخواهد کرد و در دور جدید، برنامه های کاملا جدیدی به مرحله اجرا در خواهد آمد.

 

همچنین به دلیل اینکه دولت در سال جاری بودجه مشخصی را برای انجام این کار در نظر نگرفته، انتظار می رود وسعت توزیع بسته های کالایی رایگان نسبت به مرحله اول کار در سال گذشته تغییرات محسوسی را داشته باشد و عملا گروه های زیادی از دریافت کنندگان مرحله اول، در این دور حذف شوند.

 

وسعت حذفیات به حدی است که دولت حتی برنامه ای برای واگذاری بسته های کالایی به کارگران را نیز در دستور کار ندارد و مشخصا از دو گروه افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی نام برده شده است.

 

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره جدیدترین برنامه ها و اقدامات دولت در زمینه توزیع سبد کالا در مرحله جدید گفته است: برنامه توزیع سبد کالا تا پایان هفته در دستور کار دولت قرار می گیرد.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزوده است: وقتی این موضوع مصوب شد، درباره آن به طور مشروح توضیح خواهم داد. وی ادامه داد: این سبد، سبد حمایت غذایی است و به صورت هدفمند خواهد بود.

 

ربیعی خاطرنشان کرده است: جامعه هدف در گروه کار کارشناسی تصویب شده ولی هنوز به تصویب هیئت وزیران نرسیده است و وقتی نهایی شد به صورت کامل ارائه خواهیم کرد.

 

در این رابطه، به تازگی نمایندگان کارگران کشور در نامه ای به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از وی خواسته اند تا کارگران در لیست دریافت کنندگان مرحله جدید سبد کالا قرار بگیرند. آنها می گویند پیگیری ها نشان می دهد نظر وزارت کار در این رابطه مثبت است و احتمالا دولت به بخشی از کارگران نیز سبد کالای رایگان ارائه کند.

 

نمایندگان کارگران این مطلب را نیز عنوان کرده اند که از دلایل وزیر کار در توزیع نامناسب سبد کالا در مرحله اول، حذف اولیه کارگران و بی برنامگی در ارائه لیست های کارگری؛ وجود چند متولی در زمینه توزیع سبد کالا بوده است.

 

آنها می گویند حال که دولت اجرای مرحله جدید را به صورت کامل در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار داده و وزیر کار می تواند در اینباره تصمیم گیری نماید؛ توقع دارند ترتیبی اتخاذ شود تا کارگران از لیست مشمولان دریافت کمک غیرنقدی جدید دولت حذف نشوند.

 

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، ولی الله صالحی با بیان اینکه در زمان توزیع مرحله اول سبد کالا برخی مباحث مطرح و حواشی نیز پیرامون برنامه دولت ایجاد شد گفت: در آن مقطع برخی معتقد بودند دولت باید کمک را به صورت نقدی و از طریق حساب یارانه های افراد انجام می داد.

 

نماینده کارگران در شورای عالی کار اظهارداشت: همچنین عنوان شد ممکن است کالاهایی که دولت در قالب سبد در نظر گرفته، مورد نیاز خانواده ها نباشد. حال اگر دولت در نظر دارد تا از طریق توزیع سبد کالا کمکی به دغدغه تامین معیشت کارگران داشته باشد، بنابراین بخش قابل توجهی از جامعه کارگری باید جزو مشمولین این طرح در مرحله جدید قرار بگیرند.

 

صالحی با اشاره به اینکه افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی مشخص هستند و آمارهای آنها وجود دارد ادامه داد: نگاه دولت باید در این بخش این باشد که به افرادی کمک شود که درآمد آنها پاسخگوی تامین معیشت نیست و در این بخش دچار مشکلاتی هستند.

 

وی تاکید کرد: در حال حاضر ۶۰ تا ۷۰ درصد کارگران شناخته شده کشور باید مشمول دریافت سبد کالا در مرحله جدید شوند. در هر صورت دولت موظف است تا در جهت تقویت کیفیت زندگی کارگران اقداماتی را به انجام برساند و برخی بسته های تقویت معیشت را در اینباره ارائه کند.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2024 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی