شرایط خرید در بازار مسکن؟

شرایط خرید در بازار مسکن؟

مسکنمشاوران املاک با تایید تحرک نسبی در معاملات مسکن، از افزایش حجم مراجعه‌ و درخواست خرید به بنگاه‌ها خبر می‌دهند.
به گزارش افکارنیوز، واسطه‌های بازار مسکن می‌گویند «وام‌ جدید خرید مسکن» و «فراوانی عرضه» جو بازار را با شرایط طرف تقاضا همراه کرده است. در این باره رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران اعلام کرد: عرضه آپارتمان‌های فروشی از تعداد متقاضیان حاضر در بازار بیشتر شده و با توجه به اینکه از نیمه بهمن‌ماه خریدوفروش‌ها رونق می‌گیرد، دلیلی برای گران‌فروشی وجود ندارد. دیروز مدیرعامل بانک مسکن نیز وعده داد: در صورت فراهم شدن منابع و موافقت بانک مرکزی، تسهیلات ترکیبی «۵۰ میلیونی خرید و ۱۰ میلیونی تعمیرات» به فاقدین مسکن تعلق خواهد گرفت.

رئیس اتحادیه مشاوران‌ املاک تهران: شرایط‌خرید فراهم شد

جو بازار مسکن موافق خریداران

مشاوران‌املاک می‌گویند عرضه آپارتمان‌های فروشی از تعداد متقاضیان حاضر در بازار بیشتر شده است

بازار سیاه وام‌خرید در‌ حال جمع‌شدن

وقوع دو اتفاق مثبت در بازار مسکن همزمان با شکل‌گیری تدریجی رونق در معاملات، جو بازار را موافق شرایط طرف تقاضای مسکن کرده است.

بعد از آنکه گزارش‌های کارشناسی تایید کرد، خرید و فروش مسکن در یک ماه اول زمستان امسال متفاوت از ماه‌های قبل، بهبود نسبی پیدا کرده، روز گذشته رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران نیز از افزایش مراجعه‌ها و درخواست خرید به بنگاه‌های مسکن خبر داد.

با افزایش سقف وام خرید مسکن اگر چه تسهیلات جدید در کلان‌شهر تهران قدرت پوشش سطح مناسبی از قیمت‌ها را ندارد، اما موجب تحرک و قصد خرید طرف تقاضا شده است. این تاثیر جزئی از ناحیه وام جدید در کنار رخداد تازه‌‌‌ای که دلالان مسکن آن را «افزایش عرضه واحدهای فروشی نسبت به تعداد خریداران» عنوان می‌کند، موجب شده شرایط بازار برعکس همیشه، این بار خریداران را همراهی و پشتیبانی کند.

حسام عقبایی رئیس اتحادیه مشاوران‌املاک تهران در این زمینه اعلام کرد: در حوزه انجام معاملات، وام جدید مسکن در شهرهای کوچک که قیمت مسکن آنجا ارزان‌تر است در تهیه واحدهای مسکونی کوچک برای آن دسته از متقاضیانی که از حداقل‌های توان مالی برای خرید مسکن برخوردار هستند، اثر مثبت و کمک‌کننده خواهد داشت.

وی ادامه داد: این در حالی است که در شهرهای بزرگ به‌خصوص در کلان‌شهرها میزان مبلغ جدید وام مسکن تاکنون عملا اثر مثبت اجرایی نداشته است.

خرید از ۱۵ بهمن

عقبایی تاکید کرد: با این وجود هم‌اکنون در شهرهای بزرگ هم شاهد ایجاد جو روانی مثبت و شوک گونه‌ای هستیم که انگیزه برای ورود به بازار معاملات مسکن را افزایش داده است.

وی با اشاره به اینکه فاصله بین زمان مراجعه و خرید مسکن در شرایط فعلی حداقل ۱۵ تا ۲۰ روز زمان می‌برد، ادامه داد: به این ترتیب هم‌اکنون شاهد افزایش حجم مراجعات به بنگاه‌های مسکن هستیم و انتظار می‌رود، این افزایش حجم مراجعات در نیمه دوم بهمن تبدیل به افزایش حجم معاملات شود. وی اظهار کرد: هم‌اکنون عرضه واحدهای مسکونی به بازار فروش مسکن بیش از میزان تقاضا در بازار خرید است.

عقبایی در خصوص برخی نظرها که افزایش اخیر وام مسکن را عاملی در جهت افزایش میزان تورم عنوان می‌کنند، توضیح داد: اگر پرداخت این وام‌ها به میزان درست و با نظارت دقیق همراه باشد آثار تورمی به همراه نخواهد داشت. وی ادامه داد: در حال حاضر میزان وام مسکن برای یک واحد ۷۰ مترمربعی معمولی به‌طور متوسط حداکثر ۲۰ درصد هزینه خرید را پوشش می‌دهد که هر چند نیازمند افزایش است، اما در افزایش قدرت خرید مردم هم بی‌تاثیر نیست. رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: در حال حاضر مسوولان مسکن و همچنین مدیران سیستم بانکی کشور هم به این نتیجه رسیده‌اند که میزان این وام باید برای کلان‌شهرها افزایش پیدا کند.

چه شد بازار سیاه شکل گرفت؟

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران درباره قیمت خرید امتیاز «وام جدید مسکن» نیز تصریح کرد: در روزهای اول اعلام افزایش سقف وام خرید، به دلیل در دسترس نبودن اوراق وام و آماده نبودن سیستم بانکی برای پرداخت این تسهیلات، بازار سیاه شکل گرفت و باعث شد، قیمت اوراق وام خرید مسکن تا ۷۰ درصد افزایش پیدا کند اما این وضعیت در روزهای اخیر بهتر شده و قیمت‌ اوراق رو به کاهش است.

عقبایی با بیان اینکه در بازار فرابورس با توجه به اینکه هر اوراقی که به فروش می‌رود بلافاصله در اولویت دریافت تسهیلات از طرف بانک مسکن قرار می‌گیرد، افزود: لازم بود قبل از ابلاغ دستورالعمل جدید وام خرید مسکن به بانک مسکن، پیش‌بینی‌ها و تدابیر کافی صورت می‌گرفت تا با جلوگیری از ایجاد فاصله زمانی بین زمان تصویب و زمان ابلاغ پرداخت وام، از بروز بازار سیاه اوراق نیز جلوگیری شود.

عقبایی با بیان اینکه با ادامه فروش اوراق و پرداخت وام این بازار سیاه به تدریج کمرنگ و سپس حذف می‌شود و قیمت اوراق به حد تعادل خواهد رسید، گفت: با سرعت گیری واگذاری اوراق وام مسکن در فرابورس و تسهیل روند پرداخت تسهیلات جدید مسکن فضاسازی‌های منفی موجود از بین می‌رود و از افزایش بیشتر قیمت اوراق هم جلوگیری می‌شود.

وعده وام ۶۰میلیونی به «فاقدین‌مسکن»

مدیرعامل بانک‌مسکن شیوه فعلی پرداخت ۶۰ میلیون تومان تسهیلات خرید به زوج‌های جوان را مدل آزمایشی ارائه وام‌خرید عنوان کرد و افزود: اگر بررسی منابع و مصارف بانک مسکن ما را به این نتیجه برساند که می‌توانیم وام خرید مسکن زوج‌های جوان را گسترش دهیم، این طرح به خرید و تامین مسکن افرادی که برای اولین بار اقدام به خرید واحد مسکونی می‌کنند نیز تسری خواهد یافت. در حال حاضر به زوج‌هایی که از ۱۷ دی ماه به بعد ازدواج می‌کنند ۶۰ میلیون وام خرید شامل ۵۰ میلیون وام و ۱۰ میلیون وام تعمیرات داده می‌شود. محمدهاشم بت‌شکن روزگذشته در جمع خبرنگاران افزود: پیشنهاد منطقه‌ای شدن تسهیلات خرید مسکن – سقف وام برای شهرهای مختلف متناسب با قیمت مسکن در آن شهرها تعیین شود- را به بانک‌مرکزی داده‌ایم.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2024 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی