تصمیمات مجلس بورس را غافلگیر کرد

تصمیمات مجلس بورس را غافلگیر کرد

بورس بورس تهران پس از تنفسی کوتاه در هفته گذشته، بار دیگر مسیر نزولی خود را در پیش گرفت تا با مصوبات نمایندگان مجلس تصویر واقعی‌تری از چشم‌انداز اقتصاد و نیز سودآوری شرکت‌ها پیش‌روی سرمایه‌گذاران داشته باشد و از شدت خوش‌بینی‌های موجود کاسته شود.

به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) شاخص بورس تهران در هفته گذشته روند رو به کاهشی را طی کرد و با تعیین قیمت ۱۵ سنتی برای خوراک پتروشیمی‌ها و نیز افزایش ۳۰ درصدی بهره مالکانه افت عمومی قیمتها را مشاهده کرد.

به طوری که در هفته معاملاتی گذشته صف‌های فروش قابل ملاحظه‌ای در تالار شیشه‌ای مشاهده شد و دماسنج بازار سرمایه ۰٫۷ درصد معادل ۵۸۳ واحد افت کرد و از کانال ۸۲ هزار و ۸۹۷ واحد به کانال ۸۲ هزار و ۲۱۴ واحد رسید. با این اتفاق بازدهی بورس تا سطح ۱۱۶ درصد کاهش پیدا کرد.

همچنین در هفته گذشته حجم و ارزش معاملات به ترتیب با افت ۱۱ و ۱۷ درصدی مواجه شد و در مجموع ۲ هزار و ۷۷۱ میلیون سهم به ارزش ۱۲ هزار و ۵۸۵ میلیارد مورد معامله قرار گرفت.

علاوه بر این دفعات معاملات نیز ۳٫۹ درصد افت کرد و به ۳۶۳ هزار و ۱۴۴ دفعه رسید؛اما تعداد خریداران برخلاف روند نزولی بورس نسبت به هفته گذشته با افزایش مواجه شد و به ۱۲۴ هزار و ۱۲۰ نفر رسید.

این در حالی است که از مهم‌ترین اتفاقات هفته گذشته که بورس تهران را به شدت تحت تاثیر قرار داد نهایی شدن نرخ خوراک و وضعیت بهره مالکانه بود به طوری که علی رغم رایزنیهای صورت گرفته نرخ خوراک شرکتهای پتروشیمی ۱۵ سنت تعیین شد و بهره مالکانه نیز ۳۰ درصد تصویب شد. به طوری که بر اساس مصوبه مجلس، کلیه استخراج کنندگان سنگ‌آهن که پروانه بهره‌برداری از معدن آنها به نام ایمیدرو است، موظفند ۳۰ درصد از مبلغ فروش محصولات خود را به خزانه دولت واریز کنند.

این در حالی است که انتظار می‌رود با رفع ابهامات بودجه‌ای و ارسال نخستین پیش‌بینی سود شرکت‌ها در این ماه و نیز افزایش جذابیت خرید سهام ، فضای متعادل و منطقی‌تری در روند آتی بورس تهران حاکم شود. به طوری که هرچند افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها منجر به کاهش سودآوری سهام پتروشیمی برای سال آینده خواهد شد، اما انتظار می‌رود با اصلاح قیمت‌ها، سهام این گروه‌ها پس از مدت کوتاهی به نرخ‌های جذاب برای خرید تبدیل شود.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2023 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی