جامعه آمادگی افزایش قیمت بنزین را دارد؟

جامعه آمادگی افزایش قیمت بنزین را دارد؟

بنزیننمایندگان مجلس درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمندی در سال ۹۳ را مبلغ ۴۸ هزار میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت کالاها و خدمات تعیین کردند.

به گزارش نامه نیوز، در حالی که نمایندگان مجلس در جریان بررسی بودجه سال ۹۳ کل کشور با رد پیشنهاد درآمد ۶۳ هزار میلیارد تومانی دولت برای اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، موضوع ورود به فاز دوم هدفمندی یارانه ها را به تیرماه سال آینده موکول کرده بودند شورای نگهبان به این مصوبه مجلس ایراد گرفت و بر همین اساس نمایندگان روز گذشته مجوز ورود به واز دوم هدفمندی از ابتدای سال آینده را تصویب کردند.

بر اساس مصوبه جدید مجلس مقرر شد در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها مصوب سال ۱۳۸۸ به دولت اجازه داده شود در سال ۹۳ منابع مالی حاصل از اصلاح قیمت کالاها و خدمات موضوع قانون مذکور و منابع یارانه ای آن را با استفاده از انواع روش های پرداخت نقدی و غیرنقدی و خدمات بیمه ای بین خانوارهای هدف و نیازمند توزیع و با اولویت بخش تولید اجرا نماید.

همچنین درآمد حاصل از اجرای قانون مذکور در سال ۹۳ تا مبلغ ۴۸ هزار میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت کالاها و خدمات تعیین می گردد.

پس از این مصوبه مجلس اخبار مختلفی درباره آینده قیمت حامل های انرژی مطرح شد و شایعات مربوط به افزایش قیمت بنزین با حضور رئیس جمهور در وزارت نفت و برگزاری جلسه با مدیران نفتی به اوج خود رسید.

این در حالی است که ناصر رئیس فرد رئیس انجمن جایگاهداران سوخت سراسر کشور گفته است گمانه زنی‌ها حاکی از عرضه بنزین با دو نرخ جدید ۷۰۰ و ۱۰۵۰ تومانی است، ضمن اینکه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از تمام جایگاهداران درخواست کرده است که خود را برای افزایش قیمت بنزین با دو نرخ جدید آماده کنند.

البته وزارت نفت درباره احتمال افزایش قیمت حامل های انرژی اعلام کرد که تاکنون از سوی دولت هیچگونه ابلاغیه ای مبنی بر افزایش قیمت بنزین به وزارت نفت ارائه نشده است.

سخنگوی در وزارت نفت با اعلام اینکه از این رو عرضه بنزین ۷۰۰ و ۱۰۵۰ تومانی از ابتدای اسفند ماه سالجاری مورد تائید وزارت نفت قرار ندارد، اعلام کرد که هرگونه افزایش قیمت بنزین و سایر فرآورده های نفتی مستلزم مصوبات دولت است.

اما در حالی که قیمت ارز در سال های گذشته افزایش قابل توجهی را تجربه کرده است قیمت بنزین در داخل کشور در مقایسه با کشورهای همسایه بسیار ارزان تر است و همین موضوع نیز یکی از بزرگ ترین معضل های حوزه انرژی یعنی قاچاق سوخت را پدید آورده است.

یکی از راه های اصلی مقابله با قاچاق سوخت نیز آزاد سازی قیمت حامل های انرژی است و افزایش قیمت حامل های انرژی مورد تاکید تمام کارشناسان قرار دارد.

هم اکنون با توجه به این که یکی از مشکلاتی که در سال های اخیر مردم با آن رو به رو بوده اند گرانی کالاهای مختلف بوده این سوال مطرح می شود که با توجه به تاثیر مستقیم افزایش قیمت بنزین بر سایر کالاها آیا جامعه آمادگی لازم برای افزایش قیمت حامل های انرژی را دارد یا خیر؟

سعید لیلاز کارشناس اقتصادی با تاکید بر این که جامعه آمادگی افزایش قیمت حامل های انرژی را دارد می گوید مسئله اجرای هدفمندی، این گونه نیست که بگوییم این کار را انجام بدهیم یا ندهیم؟ مسئله اجباری است که کل تمدن ایران را در معرض تهدید قرار داده است، هم به لحاظ آلودگی محیط زیست، هم به لحاظ شکاف طبقاتی عمیقی که میان جامعه ایجاد کرده است و هم از جنبه این هرگونه حرکت توسعه ای در ایران منوط به اصلاح قیمت حامل های انرژی است.

هم اکنون در شرایطی که مجلس مجوز ورود به فاز دوم قانون هدفمندی را برای دولت صادر کرده است باید دید سرانجام قیمت بنزین پس از ۳ سال افزایش خواهد یافت یا خیر.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2024 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی