خسارت‌تعطیلات‌نوروز‌براقتصاد

خسارت‌تعطیلات‌نوروز‌براقتصاد

اقتصاد ایرانسرویس اقتصادی «فردا»: براساس تازه ترین گزارش ها میزان فعالیت مفید روزانه کارمندان ایرانی به ۲۲ دقیقه رسیده است. این عدد حتی در قیاس با کارمندان افغانستان، پاکستان، ترکیه و امارات هم کمترین عدد در منطقه است.

سال گذشته میزان فعالیت متوسط ایرانیان ۶۴ دقیقه محاسبه شده بود که این عدد در سال ۹۲ به ۲۲ دقیقه در روز رسیده است. سال ۱۳۹۰ ساعت متوسط کاری برای بخش خصوصی کشور ۲ ساعت و ۶ دقیقه بود. برمبنای این اعداد،حسین قدیری ابیانه طی محاسباتی به این نتیجه رسیده است که در صورتی که طول دوره خدمت کارمندان ایرانی ۳۰ سال در نظر گرفته شود، آنها معادل ۲۸۶۰ ساعت در روز یعنی معادل ۶۵ هفته کار مفید انجام می دهند. براین اساس هر کارمند رسمی دولتی در طول ۳۰ سال معادل سه ماه کار مفید انجام می دهد.

فعالان بخش خصوصی و اقتصاددانان به شدت به وضعیت بهره وری نیروهای کار ایرانی اعتراض دارند. به باور آنها یکی از اصلی ترین دلایل کاهش رشد اقتصادی در ایران بهره وری پایین نیروی کار است. محاسبات نشان می دهد هر سال ۲۵ روز تعطیلات مناسبتی و ۱۰۵ روز تعطیلات پنج شنبه ها و جمعه ها در تقویم رسمی کشور وجود دارد. در صورتی که کارمندان دولتی و بخش خصوصی از مرخصی ۳۰ روز سالیانه استفاده کنند، میزان بهره وری آنها به ۸۰ ساعت در سال کاهش می یابد. براین اساس کارمندان ایرانی به طور متوسط تنها ۱۰ روز کاری فعالیت مفید انجام می دهند.

طی سال های گذشته اقتصاددانانی مانند احمد توکلی بارها به وضعیت تعطیلات بسیار در کشور اعتراض کرده اند. محاسبات مرکز پژوهش های مجلس تایید می کند هر روز تعطیلی معادل ۱۴۲۸ میلیارد تومان به اقتصاد ملی زیان وارد می کند. براین اساس ۲۵ روز تعطیلی مناسبتی در سال معادل ۳۶۰۰۰ میلیارد تومان و ۱۳۳روز تعطیلی سالیانه معادل ۱۹۰۰۰۰ میلیارد تومان خسارت به اقتصاد ملی وارد می کند. گزارش های رسمی نشان می دهد از سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۹۱ تعداد تعطیلات رسمی کشور رشد ۶۷ درصدی را تجربه کرده است. این محاسبات تایید می کند که یکی از اصلی ترین بحران های پیش روی اقتصاد ایران بحران در بهره وری نیروی کار و همچنین تعطیلات مکرر است.

تعطیلات مناسبتی در ایران و جهان

ایران ۲۵
ژاپن ۱۵
ایتالیا، نروژ، اتریش ۱۳
فرانسه ۱۲
کانادا، مالزی، کره جنوبی ۱۱
امریکا، برزیل، پاکستان ۱۰
اسپانیا، استرالیا، آلمان ۹
انگلیس ۸
چین، روسیه ۷
سوئیس ۴
هندوستان ۳

براین اساس نوروز سال ۹۳ نیز با ۱۶ روز تعطیلی معادل ۲۲هزار و ۸۴۸ میلیارد تومان به اقتصاد ملی ایران زیان وارد می کند. این میزان خسارت دو برابر کل یارانه ای است که دولت برای کمک به بخش تولید در سال ۹۲ در نظر گرفته است. محاسبه ای دیگرکه از سوی یکی از نمایندگان مجلس ارائه شده نشان می دهد هر روز تعطیل معادل ۸۰۰ میلیارد تومان براقتصاد ایران زیان وارد می کند. براین اساس خسارت ناشی از تطعیلات نوروزی به عدد ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان می رسد. البته عدد ۸۰۰ میلیارد تومانی به دو سال قبل مربوط است. با این وجود حتی در اینصورت هم خسارت تعطیلات نوروزی بازهم از کل یارانه نقدی ۱۰  هزار میلیاردی کمکی دولت به بخش تولید بیشتر است.

در ورزهای پس از تعطیلی نیز میزان فعالیت کارمندان به اندازه ای پایین می آید که عملا فعالیت یا عدم فعالیت آنها تاثیر قابل توجهی در وضعیت اقتصادی کشور ندارد.

میزان خسارت روزهای تطعیل برای اقتصاد ایران

تعداد روزهای تطعیل میلیارد تومان
۱ روز ۱۴۲۸
۲۵ روز (مناسبتی) ۳۶۰۰۰
۱۳۳ روز تعطیلی سالانه ۱۹۰۰۰۰

 

مقایسه میزان ساعت کار مفید ایرانیان و کشورهای دیگر جهان

کشور ساعت کار مفید سالیانه
ایران ۸۰۰ ساعت
ژاپن ۴۸۴۰ ساعت
کره جنوبی ۳۸۰۰۰ ساعت
چین ۲۸۴۰ ساعت
امریکا ۲۷۲۰ ساعت
ترکیه ۲۶۶۰ ساعت
پاکستان ۲۲۰۰ ساعت
افغانستان ۱۹۰۰ ساعت
آلمان ۳۴۰۰ ساعت

 

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی