۳ عامل مؤثر بر افزایش قیمت سکه و ارز

۳ عامل مؤثر بر افزایش قیمت سکه و ارز

ارز و سکهیک کارشناس اقتصادی گفت: عدم تمایل دولت برای کاهش قیمت دلار، عملکرد بازارهای موازی، اثر فصلی و افزایش تقاضای دلار مسافرتی ۳ عامل مؤثر بر افزایش قیمت سکه و دلار است.

میثم رادپور کارشناس بازار سکه و ارز در پاسخ به سؤال خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس مبنی بر اینکه دلیل افزایش قیمت سکه و ارز چیست گفت: اگر کمی به گذشته برگردیم می‌بینیم که بعد از تأثیر اخبار سیاسی بر نرخ دلار این ارز به نرخ کمتر از ۲۹۰۰ تومان رضایت نداد و در چند ماه اخیر حول این قیمت در گردش بود.

وی افزود: بنابراین پس از رخدادهای اقتصادی و انعکاس اخبار خوشبینانه بالاخره قیمت دلار به حدود ۳ هزار تومان رسید و این مسئله حاکی از آن است که دلار و بازار تمایل به کاهش بیشتر قیمت این ارز ندارند.

این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: اگر به دلار به عنوان یک کالا در اقتصاد کلان نگاه شود می‌بینیم که بعد از ریزش قیمت، به دلیل عدم کاهش تورم و کاهش قیمت کالاهای دیگر این کالاها هم در مقابل افت قیمت مقاومت کرد.

رادپور گفت: محرک اصلی نرخ دلار اگر آن را به عنوان یک کالا در نظر بگیریم تورم است و بنابراین پس از تأثیر انعکاس همه اخبار مثبت دیگر از یک اندازه‌ای پایین‌تر نمی‌رود و اقتصاد روال عادی خود را طی می‌کند و باید به قیمت‌هایی که بازار تعیین می‌کند برگردد.

وی افزود: در قیمت دلار  شب عید یک سری عوامل مانند تقاضای ارز مسافرتی و خرید برخی‌ سرمایه‌‌داران به قصد سود بردن در سال آینده تأثیرگذار است.

این کارشناس بازار ارز و سکه اظهار داشت: بازار تمام خوشبینی‌هایش را در نرخ دلار منعکس کرده و یک سری از این خوشبینی‌ها به خاطر توافقاتی بود که هنوز در به ثمر رسیدن آن شک و تردید وجود دارد.

رادپور تصریح کرد: عملکرد دولت در خصوص تعیین قیمت دلار و ارز مبادله‌ای نشان داده که دولت با قیمت دلار مشکلی ندارد و نمی‌خواهد قیمت را از آنچه که هست پایین‌تر بیاورد.

وی افزود: اگر محیط آرام باشد نرخ ارز آزاد و مبادله‌ای به هم نزدیک می‌شوند در حالیکه این اتفاق تاکنون به دلیل نگرانی‌های اقتصادی موجود و عملکرد دولت هنوز مشاهده نشده و نرخ ارز آزاد و مبادله‌ای هنوز یکی نشده است.

این کارشناس بازار ارز و سکه اظهار داشت: برای سال آینده انتظار ندارم که روند دلار نزولی شود و یا ثابت بماند همچنین دولت تمایلی به کاهش قیمت ارز ندارد که البته تصمیمی درست است.

رادپور تصریح کرد: سرمایه‌گذاران همواره برای سرمایه‌گذاری بازارهای موازی با هم را مقایسه می‌کنند و بازاری با شرایط مناسب‌تر را برای انتخاب می‌کنند، بنابراین سرمایه‌گذاران در بازار‌های مختلف سکه و ارز، بازار سهام، املاک و مستغلات و …. همواره بهترین و پرسودترین  را انتخاب می‌کنند.

وی افزود: وضعیت بازار سهام رضایت بخش نیست و پس از ریزش جدی سرمایه‌گذاران دیگر تمایلی به سرمایه‌گذاری در این بخش را ندارند.

کارشناس بازار سکه و ارز اظهار داشت: در کنار وضعیت نامناسب بازار سهام بازار ملک در رکود است و این عوامل باعث خروج نقدینگی از این بازارها و سرازیر شدن آن به بازارهای مثل ارز و سکه می‌شود.

رادپور اظهار داشت: حتی اگر بخشی از سرمایه‌های موجود در بازارهای دیگر به بازارهای موازی  منتقل شود این موضوع قابل احساس است و تأثیر خود را می‌گذارد.

وی افزود: بازار ارز در در چند ماه گذشته ۲۰ درصد نزولی بوده و بازار سهام حدود ۶۰ درصد صعودی بوده و این بازار بعد از صعود کاملا ریزش داشت در حالیکه بازار ارز در همان حالت اول خود مانده بنابراین همین موضوع بازار ارز را به رقیبی برای بازار سهام تبدیل می‌کند.

این کارشناس بازار ارز و سکه اظهار داشت: وقتی عملکرد بازاری خوب و  کم ریسک باشد نقدینگی از بازارهای ناامن به سمت  بازارهای امن منتقل می‌شود.

رادپور به سه عامل افزایش قیمت سکه و ارز اشاره کرد و گفت: عدم تمایل دولت برای کاهش قیمت دلار (از لحاظ اقتصادی این تصمیم به نفع کشور است و مانع کاهش صادرات و افزایش واردات می‌‌شود)، عملکرد بازارهای موازی (با توجه به رکود بازار سهام و مسکن از بازار طلا و ارز می‌‌توان به عنوان بازاری مناسب برای سرمایه‌گذاری یاد کرد)و اثر فصلی و افزایش تقاضای دلار مسافرتی می‌توانند سه عامل تأثیرگذار بر افزایش قیمت سکه و دلار باشند.

وی افزود: بنابراین تا زمانی که تورم مثبت است انتظار افزایش قیمت همه جنس‌ها وجود دارد، همچنین خوشبینی بازار نسبت به آینده توافقات هسته‌ای یک مقدار کم شده و این هم بر روی افزایش قیمت‌ها تأثیرگذار است.

این کارشناس اقتصادی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا جنگ احتمالی روسیه و اوکراین بر روی افزایش قیمت سکه و ارز مؤثر بوده است، گفت: روسیه یک عامل تأثیرگذار بر سیاست‌های جهانی و به دلیل اینکه ارز معتبری دارد وقتی یک آشفتگی در اقتصاد مهمی رخ می‌دهد این ناامنی به نفع طلا تمام می‌شود.

رادپور گفت: آشفتگی در هر اقتصاد بزرگ و مطرحی در جهان در نهایت به نفع طلا می‌شود همانطور که قبلا هم تجربه شده و بحران اقتصادی چند وقت اخیر کاملا بر روی این فلز زرد تأثیرگذار بود.

وی افزود: مطمئنا در زمان جنگ مردم پول‌هایشان را به طلا تبدیل می‌کنند و روسیه نیز از این موضوع مستثنی نیست و قطعا با شرایط پیش آمده اقدام برای خرید طلا افزایش می‌یابد و همین موضوع هم می‌‌تواند بر افزایش قیمت سکه و ارز تأثیرگذار باشد.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2021 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی