افزایش پلکانی در انتظار مشترکان پرمصرف

افزایش پلکانی در انتظار مشترکان پرمصرف

حامل انرژیمعاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو با تشریح میزان افزایش قیمت آب و برق روی قبوض گفت: ۵۰ درصد مشترکان کشور در حد الگوی مصرف هستند بنابراین قبض آنها ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان افزایش می‌یابد و اگر مشترکان الگوی مصرف را رعایت نکنند افزایش مصرف آنها پلکانی محاسبه می‌شود.

به گزارش صبحانه، علیرضا دایمی در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به این سؤال که با افزایش ۲۰ درصدی آب و ۲۴ درصدی قیمت برق چه میزان بر روی قبوض مشترکان اضافه می‌شود افزود: افزایش قیمت آب و برق پلکانی است و افزایش‌ مصرف نیز طبعاً شامل آن افزایش پلکانی می‌شود پس ۵۰ درصد مصرف کنندگانی که در حد الگوی مصرف، از آب و برق استفاده می‌کنند افزایش مبلغ این مشترکان در حد هزار تا ۵ هزار تومان (هم آب و هم برق) است.

وی ادامه داد:مشترکانی که در طبقات بالای مصرف قرار می‌گیرند اینها شامل این فرمول افزایش پلکانی می‌شوند، پس اگر در مصرف برق مشترکانی که تا ۳۰۰ کیلووات ساعت برق مصرف کنند که الگوی فراتر از مصرف یک خانوار در ماه است اینها شامل این قانون می‌شوند و قبوض آنها ماهانه آنها هزار تا ۵ هزار تومان افزایش می‌یابد.

به گفته وی، شاید حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد مشترکان آب و برق در این طبقه قرار بگیرند یعنی در مصرف کمتر از الگوی مصرف قرار بگیرند و قبوض آنها ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان افزایش یابد.

*۳ درصد مشترکان برق قبوضشان افزایش بسیاری خواهد داشت

دایمی ادامه داد: در حال حاضر مشترکانی هم داریم که حدود ۳ درصد می‌شوند و ماهانه حدود ۶۰۰ کیلووات ساعت برق مصرف می‌کنند یعنی این مشترکان شامل این افزایش هزار تا ۵ هزار تومانی نمی‌شوند و طبعاً میزان قبوض آنها بسیار بیشتر از این اعداد خواهد بود.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو گفت: در هیچ کجای دنیا یک مشترک ماهانه ۶۰۰ کیلووات برق مصرف نمی‌کند به طوری که در کشورهای ترکیه ، عراق و افغانستان قیمت واقعی برق از مشترک دریافت می‌شود و برای هر کیلووات ساعت برق از مشترک ۱۰ تا ۲۰ سنت یورو دریافت می‌شود یعنی حدود ۵۰۰ تومان در حالی که در ایران این عدد ۵۳ تومان است.

دایمی گفت: ایران کشور ثروتمندی است که منابع ثروتی را به صورت بنزین، آب، گازوئیل، نفت و آب و برق مصرف می‌کنیم و بخشی از این سوخت‌ها هم قاچاق می‌شود پس اگر این منابع را صرف اشتغال جوانان و پیشرفت کشور کنیم این بسیار منطقی‌تر است.

وی در پاسخ به این سؤال که در حالی که در بودجه ۹۲ اختیار ۳۸ درصد افزایش قیمت آب و برق داده شده بود زمان خوبی و در آستانه سال جدید برای این افزایش قیمت انتخاب شده است گفت: در بودجه ۹۲ به ما اختیار داده شده بود که آب و برق را ۳۸ درصد افزایش دهیم بنابراین وقتی قانون بودجه سال ۹۲ صادر شد و آخر خرداد بیرون آمد و دولت تا آمد مستقر شود مهر ماه شد و از آن ماه بی‌وقفه تلاش کردیم و در بهمن ماه این افزایش قیمت‌ها جواب داد.

وی اضافه کرد: جلسات متعددی برگزار کردیم و گزینه‌های زیادی برای افزایش ۳۸ درصدی و ۳۰ درصدی هم داشتیم که در نهایت گزینه‌های افزایش ۲۴ درصدی برق و ۲۰ درصدی قیمت آب تصویب شد.

*الگوی مصرف برای یک خانوار ۴ نفره در بخش آب/ مابه‌التفاوت (از ۱۵۰ تا ۴۰۰ لیتر) را با قیمت تمام شده از مشترک دریافت می کنیم

وی در خصوص الگوی مصرف برای یک خانوار ۴ نفره در بخش آب گفت: الگوی مصرف برای یک خانوار ۴ نفره در بخش آب ماهانه حدود ۱۸ مترمکعب است که با این حساب هر نفر شبانه‌روز می‌تواند ۱۵۰ لیتر استفاده کند اما بعضاً این عدد در شبانه‌روز از ۱۵۰ لیتر به ۴۰۰ لیتر افزایش می‌یابد بنابراین ما باید این مابه‌التفاوت (از ۱۵۰ تا ۴۰۰ لیتر) را با قیمت تمام شده از مشترک دریافت کنیم.

وی ادامه داد: پس با مصوبه جدید هر مشترکی که تا ۱۵۰ لیتر استفاده می‌کند ما مترمکعبی ماهانه ۳۶۰۰ تومان از او دریافت می‌کنیم بنابراین این مبلغ برای مشترکانی است که الگوی مصرف را رعایت می‌کند.

دایمی ادامه داد: حال اگر مشترکی به جای ۱۵۰ لیتر که الگوی مصرف است ۳۰۰ لیتر مصرف کرد آن موقع است که این ۱۵۰ لیتر اضافی را پلکانی محاسبه خواهیم کرد و جزء مصرف کنندگان پرمصرف قرار می‌گیرد.

دایمی در خصوص مشترکان برق نیز گفت: یک خانوار ماهانه به طور متوسط باید ۲۰۰ کیلووات ساعت مصرف کند و هر کیلووات ساعت حدود ۱۸ تا ۲۰ تومان می‌شود پس این رقم بالایی نمی‌شود اما اگر مشترک به جای ۲۰۰ کیلووات ساعت مصرف برقش ۵۰۰ کیلووات ساعت می‌شود باید مصرف برق او را پلکانی محاسبه کرد.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2022 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی