وزیراقتصاد در مورد افزایش قیمت انرژِی خبر داد

وزیراقتصاد در مورد افزایش قیمت انرژِی خبر داد

انرژیوزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به افزایش قیمت حامل های انرژی گفت: قانون بودجه به دولت اجازه می دهد تا حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد اضافی از محل افزایش قیمت حامل های انرژی به دست آورد.
به گزارش مشرق، علی طیب نیا وزیر اقتصاد و دارایی پس از پایان نخستین جلسه سال جدید هیات دولت و در پاسخ به سئوالی در رابطه افزایش میزان درآمد دولت از محل افزایش حامل های انرژی گفت: قانون بودجه به دولت اجازه می دهد تا حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد اضافی از محل افزایش قیمت حامل های انرژی به دست آورد، اما با توجه به شرایط کشور یعنی تورم رکودی که سالهای گذشته با آن مواجه بودیم، دولت تصمیم دارد قیمت حامل های انرژی را با شیب ملایم افزایش دهد.

وی بیان این که تورم ماهانه در بهمن ۹۱، ۵٫۵ واحد درصد بود، افزود: این رقم در سال ۹۲ به چهار دهم درصد رسید و براساس آمار مرکز آمار ایران به یک دهم درصد رسید که یک توفیق بسیار چشمگیر است و این ارقام نشان می دهد که دولت در زمینه انضباط مالی، پولی و کنترل تورم توفیقات قابل ملاحظه ای داشته است.

وزیر اقتصاد و دارایی با بیان این که در خصوص مقابله با شرایط رکودی هم آثار و علائم مثبتی را شاهدیم، توضیح داد: در پرتو اعتمادی که مردم به دولت پیدا کرده اند، سرمایه گذاری بخش خصوصی نیز در حال افزایش است که نوید روزهای خوب را در آینده می دهد.

طیب نبا گفت: با توجه به شرایط خاصی که داریم و اولویت دولت برای مقابله با رکود، ایجاد اشتغال و مقابله با تورم تصمیم گرفتیم افزایش قیمت حامل های انرژی بسیار ملایم باشد تا کمترین اثر سوء را روی متغیرهای هدف ایجاد کند که فهرست و زمان اجرای آن اعلام خواهد شد.

وزیر اقتصاد در پاسخ به سوالی درباره حذف دهک های پردرآمد از دریافت یارانه گفت: اطلاعاتی که دولت در اختیار دارد در مورد درآمدهای طبقات پردرآمد است و بحمدالله اکنون در شرایطی هستیم که اطلاعات نسبتا قابل قبولی در خصوص دهک های درآمدی بالای جمعیت داریم.

وی تصریح کرد: اگر کسانی که واقعا درآمد بالا دارند ثبت نام کنند این امکان برای دولت وجود دارد که در مرحله بعدی آنها را شناسایی و حذف کند، اما ترجیح دولت این است که این کار از طریق خود مردم به صورت داوطلبانه انجام شود و مطمئن هستیم که این کار اتفاق خواهد افتاد چرا که مردم دولت را از خود می دانند و تا کنون نیز کمال همکاری را داشته اند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به سوالی درباره سیاست دولت برای انصراف طبقات پردرآمد از دریافت یارانه نقدی گفت: این حکم قانون بودجه سال ۹۳ است که منتشر شده و تبصره ۲۰ آن دولت را مکلف کرده است که از افراد متقاضی ثبت نام کنند.

وی با بیان این که در بودجه ۹۳ نیز برای کسانی که نیازمند نیستند و برای دریافت یارانه ثبت نام می کنند، جریمه در نظر گرفته شده است، افزود: در واقع، دولت منویات مجلس را پیاده می کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره سقف درآمد در نظر گرفته شده جهت دریافت یارانه گفت: اطلاعات دقیق و مربوط به فرم ثبت نام، اعلام خواهد شد و مسائل مربوط به ثبت نام یارانه در حوزه فعالیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که برنامه ریزی ها انجام می شود.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2024 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی