پرداخت یارانه به کل متقاضیان خلاف قانون است!

محمدرضا پورابراهیمیعضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:‌پرداخت یارانه نقدی به همه متقاضیانی که فروردین ماه امسال نام نویسی کرده‌اند، خلاف قانون است.

محمدرضا پورابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به پرداخت اولین یارانه مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها در اردیبهشت ۹۳ اظهار داشت: متن قانون تصریح دارد، دولت با شناسایی افراد مشمول نسبت به پرداخت یارانه‌ها اقدام کند که باید افراد متقاضی ثبت‌نام کرده باشند و نیز پس از آن دولت عدد مبنایی را مدنظر قرار دهد و هر سرپرست خانواری کمتر از آن دریافت می‌کند یارانه نقدی بگیرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه سقف درآمدی تاکنون از سوی دولت تعیین نشده است، تأکید کرد: با این حال امکان پرداخت یارانه نقدی به همه افراد ثبت‌نام شده وجود ندارد و دولت باید با تعیین این عدد مبنا، یارانه بدهد و افرادی که بالای این عدد مبنا باشند، خود به خود از یارانه نقدی حذف می‌شوند.

به گفته این نماینده مجلس دولت پس از آن می‌تواند نسبت به افرادی که یارانه می‌گیرند، راستی‌آزمایی انجام داده و یارانه نیز بدهد و اگر پس از این موضوع برای دولت نیازمند بودن آنها محرز نشد، طبق قانون می‌تواند افرادی که اطلاعات غلط داده‌اند، را جریمه کند.

پورابراهیمی با تأکید براینکه پرداخت‌ یارانه‌ به همه ثبت‌نامی‌ها خلاف قانون است، تصریح کرد: دولت می‌تواند بگوید نیاز به فرصت دارد تا عدد مبنا را تعیین کند اما شرط این موضوع باید این باشد که امکان برداشت یارانه نقدی را از حساب خانوارها داشته باشد و در صورتی که سرپرستان کمتر از عدد مبنا مجموع درآمدشان ذکر شده باشد یارانه دریافت کنند و در غیر این صورت امکان برداشت مجدد یارانه از حساب افراد برای دولت وجود داشته باشد.

این نماینده مجلس یادآورد شد: دولت با تعیین سقف درآمدی مبنا و مشمولان آن یارانه پرداخت کند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا دولت با شیوه کنونی پرداخت یارانه‌ها، با کسری بودجه هدفمندی روبه‌رو خواهد شد، بیان داشت: دولت در صورتی که مر قانون را اجرا کند، با کسری بودجه مواجه نخواهد بود و تکلیف دولت راجع‌ به پرداخت یارانه نیز مشخص می‌شود.

به گفته وی، مسئولان می‌توانند با مدل هزینه‌ای و درآمدی عدد مبنا را برای پرداخت یارانه تعیین کنند که پیشنهاد نمایندگان این است، براساس مدل هزینه‌ای انجام شود، چون آسان‌تر از مدل درآمدی بوده و متوسط هزینه‌های جامعه براساس مناطق مختلف از سوی مرکز آمار ایران وجود دارد.

نماینده کرمان در پاسخ به این سؤال که چه میزان از ثبت‌نام‌کنندگان متقاضی یارانه در سطوح درآمدی تعیین شده از سوی دولت قرار گرفتند، گفت: طبق آنچه به نمایندگان اعلام شده ۸۰ درصد جامعه آماری ثبت‌نام شده زیر ۹۰۰ هزار تومان درآمد داشته‌ و مابقی در دیگر سطوح درآمدی قرار دارند.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2021 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی