تحلیل قیمت طلا وسکه/۱۰ خرداد

سکه و دلار هفته گذشته قیمت دلار در محدوده ۳۲۷۰ تومان تا ۳۲۸۰ تومان محبوس بود، اما سکه درنتیجه سقوط بهای طلای جهانی، با افت قیمت قابل توجهی مواجه شد.

دلار هر چند در آغاز معاملات روز پنج‌شنبه ۱۰ تومان کاهش یافت و با ۳۲۶۰ تومان استارت زد، اما در ادامه روز به همان سطح ۳۲۷۰ تومانی بازگشت و نهایتا قیمت ثبت شده برای اسکناس سبز در آخرین روز بازار در هفته پیش، بدون تغییر نسبت به روز چهارشنبه، معادل همان ۳۲۷۰ تومان ثبت شد. در هفته گذشته، شاخص بازار ارز در بازه قیمتی ۳۲۷۰ تا ۳۲۸۰ تومان نوسان داشته و از نگاه فعالان بازار تا مشخص شدن سرنوشت مذاکرات هسته‌ای کشور با قدرت‌های جهانی، در صورتی که فشاری از سوی عوامل مهم دیگر بر بازار وارد نشود، قیمت در همین محدوده باقی خواهد ماند.کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند این روند در هفته پیش رو هم ادامه داشته باشد. نرخ رسمی دلار هم روز پنج‌شنبه از سوی بانک مرکزی ۲ هزارو ۵۵۸ تومان و ۲ ریال تعیین شد که در مقایسه با نرخ رسمی دلار در روز چهارشنبه ۱۱ ریال افزایش را نشان می‌دهد.

هفته سقوط سکه در بازار
هر چند که دلار هفته آرامی را پشت سر گذاشت، اما بازار سکه و طلا تحت‌تاثیر سقوط شدید قیمت طلای جهانی کاهش شدید قیمت‌ها را ثبت کرد. روز شنبه گذشته، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۹۸۷ هزار تومان معامله می‌شد. روز‌های یکشنبه و دوشنبه هم سکه حدود ۹۸۵ هزار تومان قیمت خورد. روز سه‌شنبه که بازار تهران تعطیل بود، قیمت اونس طلای جهانی از ۱۲۹۲ دلار به ۱۲۶۶ دلار سقوط کرد و همین موضوع عامل کاهنده‌ای قوی بود تا هر سکه تمام بهار آزادی روز چهارشنبه ۱۵ هزار تومان از ارزش خود را از دست بدهد. این کاهش قیمت روز پنج‌شنبه هم ادامه داشت و قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با کاهش هفت هزار تومانی، در بازار تهران ۹۶۳ هزار تومان معامله شد.
قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار هم در بازار تهران روز پنج‌شنبه ۹۸ هزار و ۲۷۰ تومان بود که نسبت به روز قبل از آن، کاهش ۶۵۰ تومانی را نشان می‌دهد. با این حساب با مقایسه قیمت‌های ثبت شده برای هر دلار آمریکا در آخر هفته نسبت به شنبه، اسکناس سبز یک دهم ارزش خود را از دست داده است. نیم سکه هم با افت ارزش ۲٫۴ درصدی مواجه بوده است. به گزارش دنیای اقتصاد، هر ربع سکه هم در این هفته، ۳٫۱ درصد و هر گرم طلای ۱۸ نیز، ۲٫۲ درصد از ارزش خود را از دست داده‌اند. اونس طلای جهانی هم به میزان ۲٫۹ درصد کم‌ارزش‌تر از اول هفته شده است که گفته می‌شود بیش از هر چیز، تحت‌تاثیر اعلام نتایج انتخابات در اوکراین و خنثی شدن عامل نااطمینانی‌های ناشی از وضعیت این کشور بوده است. علاوه‌بر این، طلای جهانی در ۲ روز گذشته نیز با افت ارزش مواجه بوده است و احتمال می‌رود این کاهش قیمت در صورت تداوم، در روزهای آینده نیز بازار طلا را در جهت کاهش تحت فشار بگذارد.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی