پیشبینی قیمت طلا در هفته جاری/۱۲ خرداد

پیشبینی قیمت طلا در هفته جاری/12 خرداد

طلانشست روز پنج‌شنبه بانک مرکزی اروپا در مورد سیاست‌های پولی و گزارش اشتغال آمریکا در ماه می از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده مسیر قیمت طلا در هفته آینده است.

نشست روز پنج‌شنبه بانک مرکزی اروپا یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده مسیر بازار طلا در هفته آینده خواهد بود، علی الخصوص که اکثر کارشناس‌ها بر این عقیده هستند که بانک مرکزی اروپا قطعاً اقداماتی برای مبارزه با تورم پایین و رشد اعتبارات در منطقه یورو انجام خواهد داد.
دلیل این انتظارات در بازار طلا و سایر بازارها، اظهارات ماریو دراگی، رییس بانک مرکزی اروپا، در نشست ماه می بود که عنوان کرد “هیئت مدیره این بانک در نشست بعدی حتما اقدام موثری را انجام خواهند داد”. این نشست در روز پنج‌شنبه برگزار خواهد شد و احتمالاً سیاست‌های محرک از سوی این بانک اجرا خواهد شد. دراگی همچنین عنوان کرد که این هیئت نیاز به آمار اقتصادی بیشتری برای تصمیم‌گیری دارد. از سوی دیگر،‌ اظهارات سایر مقامات مالی اتحادیه اروپا نیز در تایید سخنان دراگی است.
نشست روز پنج شنبه بانک مرکزی اروپا تنها عامل اثرگذار بر روی بازار طلا در هفته آینده نیست، گزارش اشتغال آمریکا در ماه می نیز در روز جمعه منتشر خواهد شد.
در آمارگیری هفتگی کیتکو، هجده نفر رای به افزایش قیمت‌ها، هفت نفر رای به کاهش و دو نفر رای به ثبات یا نوسانات اندک قیمت‌ها در هفته آینده داده‌اند.
فعالان بازار طلا معتقد هستند که از زمان نشست ماه می بانک مرکزی اروپا، در پی گمانه‌زنی‌ها در مودر اجرای سیاست‌های محرک، شاخص دلار افزایش و یورو کاهش یافته است.
تحلیل‌گران موسسه Brown Brothers Harriman، اعتقاد دارند که آمار ضعیف اقتصادی اروپا، همراه با آمار نسبتا ضعیف فروش خرده‌فروشان در آلمان و ضعیف بودن شاخص قیمت مصرف کننده در اسپانیا و ایتالیا احتمال اقدام جدی از سوی بانک مرکزی اروپا را تشدید خواهد کرد. به عقیده این کارشناسان، به نظر می‌رسد که در حدود ۱۰ تا ۱۵ واحد پایه در نرخ‌های بهره اصلی بانک مرکزی اروپا کاهش یابد و احتمالاً تسهیلات جدیدی برای بهبود وضعیت اعتبارات کسب و کارهای کوچک و متوسط معین خواهد شد.
تحلیل‌گران بانک استاندارد چارتر اعتقاد دارند که بازارهای ارزی کاملاً براساس کاهش منابع و نرخ‌های تامین سرمایه دوباره بانک مرکزی اروپا، قیمت‌گذاری شده‌اند. در صورت عدم اقدام بانک مرکزی اروپا، ریسک درآمد منفی افزایش خواهد یافت زیرا فعالان انتظار کاهش نرخ‌ها را از سوی بانک مرکزی اروپا دارند.
در بازار طلا این شرایط منجر به رونق موقت خواهد شد اما به گفته دن پاویلونیس، کارگزار ارشد بازار کالاها، روند بلند مدت طلا، نزولی خواهد بود.
وی می‌گوید که “فشارها در بازار طلا دائماً در حال افزایش است و دلایل برای خرید هر روز کم‌تر می‌شوند، …. رقم تولید ناخالص داخلی آمریکا در روز پنج‌شنبه بسیار نا امید کننده بود و انتظار می‌رفت که در صورت بهبود کیفیت، شاهد جهش قیمت‌های طلا باشیم اما این اتفاق نیافتاد.”
برایان لاروز، تحلیل‌گر فنی نمودارها، می‌گوید که در روز پنج‌شنبه شاخص دلار بالاتر از میانگین ۲۰۰ روزه آن قرار گرفت که به معنی سودآوری بیشتر دلار در روزهای آینده است. به عقیده وی تا زمانی که شاخص دلار در حال رشد است، انتظار روند نزولی یورو وجود دارد. در صورت عبور شاخص یورو در برابر دلار از محدوده ۱٫۳۵۶۲ تا ۱٫۳۵۳۳ دلار، قطعا فضا برای رسیدن شاخص به سطح ۱٫۳۳۹۹ دلار وجود خواهد داشت.
هیچ خبر خوشی برای طرفداران افزایش قیمت طلا وجود ندارد. به عقیده وی، تا زمانی که شاخص دلار در حال افزایش است، روند طلا نزولی خواهد بود.
در هفته گذشته، طلا نهایتاً از محدوده فنی هرمی شکل قیمتی خارج شد و به پایین‌تر از سطح حمایتی ۱۲۸۰ دلار رسید و در حقیقت آزمایشی برای رسیدن به حداقل سطوح چهار ماه گذشته بود.
معامله‌گران شمش طلا در حال حاضر در انتظار تعیین تکلیف علاقه به خرید در بازار طلا در سطوح قیمتی پایین هستند. خرید فیزیکی علی الخصوص در آسیا در چند ماه گذشته به میزان چشمگیری کمر‌نگ شده است. امید می‌رود که قیمت‌های پایین تر همراه با سیاست‌های کاهشی دولت هند در واردات طلا منجر به تقویت علاقه به خرید و حمایت از قیمت‌ها شود.
علاوه بر نشست بانک مرکزی اروپا، نگاه فعالان بازار طلا به گزارش اشتغال ماه می آمریکا نیز هست. براساس گزارش وزارت کار آمریکا، در ماه آوریل در حدود ۲۸۸۰۰۰ شغل در آمریکا ایجاد شده است و نرخ بیکاری نیز در حدود ۶٫۳ درصد اعلام شد.
تحلیل‌های اولیه از سوی اقتصاد دانان نشان می‌دهد که آمار اشتغال در ماه می با رشد روبرو خواهد شد.
تحلیل‌گران موسسه نومورا اعتقاد دارند که “شاخص‌های بازار نیروی کار که بعد از آخرین گزارش اشتغال منتشر شده‌اند نشاندهنده رشد نرخ اشتغال هستند.”
براساس گزارش تحلیل‌گران این موسسه، شاخص ادعاهای بیکاری و استمرار بیکاری در ماه می کاهش یافته است و آمارهای تولید منطقه‌ای حاکی از بهبود اشتغال در بخش تولید است. براساس پیش‌بینی تحلیل‌گران این موسسه،‌ اشتغال بخش غیر کشاورزی در ماه می معادل ۲۲۵۰۰۰ شغل افزایش خواهد یافت و نرخ بیکاری نیز در سطح ۶٫۳ درصد ثابت باقی خواهد ماند.
رابین باهر، رییس بخش پژوهش فلزات در بانک سوسیته ژنرال، معتقد است که معامله‌گران طلا باید در این شرایط خود را قوی کنند.
وی همچنین عنوان می‌کند که “در ماه‌های گذشته، گزارش اشتغال آمریکا تقریباً امیدوارکننده بوده است. بنابراین انتظار یک گزارش امیدوارکننده دیگر هم وجود دارد. با فرض بهبود وضعیت اشتغال آمریکا در ماه می و احتمال اجرای سیاست‌ انبساطی توسط بانک مرکزی اروپا، طلا قطعاً تحت فشار قرار خواهد گرفت.”

منبع:اقتصاد آنلاین

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی