نان گران می شود…!

یارانه نانعضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس با تاکید بر اینکه باید متناسب با افزایش قیمت نان کیفیت هم ارتقا یابد، گفت:مسئولان دولت برای اعلام قیمت جدید نان اعلام آمادگی کردند و تا آینده ای نزدیک قیمت نان متناسب با هدفمند سازی یارانه ها افزایش خواهد یافت.

علی ایرانپور در گفت وگو با خانه ملت در زمینه افزایش قیمت نان در مرحله دوم هدفمندی یارانه ها، با یادآوری اینکه بار روانی و تاثیراتی که افزایش قیمت نان در سطح جامعه به همراه دارد، گفت: نان جز آن دسته اقلامی است که افزایش قیمت آن به صورت مستقیم و غیر مستقیم در افزایش قیمت سایر کالاها و مواد غذایی اثر دارد.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر مسئولان مربوطه نظارت دقیقی نداشته باشد با توجه به تاثیر و بار روانی که افزایش قیمت نان به همراه دارد، شاهد تاثیرات سویی در بازارقیمتها خواهیم بود.

این نماینده مردم در مجلس نهم با یادآوری اینکه اگر افزایش قیمت نان با این استدلال که کیفیت بالا رود و ضایعات نان کمتر شود، صورت گیرد، تصریح کرد: در مرحله اول هدفمندی پیش بینی های دولت دهم و وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی مبنی بر اینکه با افزایش قیمتها کیفیت نان بالاتر می رود و ضایعات کاهش می یابد و به صرفه جویی منجر می شود، محقق نشد و بهبود کیفیت ها در حد و اندازه پیش بینی های اعلام شده نبود.
ایرانپور گفت: بنابراین با افزایش قیمت نان در مرحله دوم هدفمندی هم نمی توان خیلی انتظار داشت کیفیت نان بهبود یابد و در مصرف این نعمت شاهد صرفه جویی قابل توجهی باشیم.

کیفیت نان با افزایش قیمت ها تناسب ندارد

عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس ادامه داد: البته اینکه بگوییم به طور کلی با افزایش قیمتها کیفیت نان تولید شده بهبود نمی یابد، منصفانه و درست نیست اما واقعیت این است که بهبود کیفیت مشاهده شده با افزایش قیمت نان متناسب نیست.
ایرانپور تصریح کرد: همزمان با افزایش قیمت نان در مرحله دوم هدفمندی یارانه ها، اتحادیه نانوایی ها و شورای آرد و نان مستقر در فرمانداریها که وظیفه تامین آرد مورد نیاز نانوایی ها را بر عهده دارند باید نسبت به بهبو د کیفیت متناسب با افزایش قیمت ها نظارت و پیگیری کنند تا شاهد نتایج مثبت اجرای هدفمندی یارانه ها باشیم.

افزایش قیمت نان سرآغاز افزایش قیمت سایر کالاها

وی گفت: در صورت افزایش قیمت نان و بهبود نیافتن کیفیت ها نه تنها این اقدامات منجر به صرفه جویی و کاهش ضایعات نان نمی شود بلکه با توجه به اثرات روانی و سویی که افزایش قیمت نان به دنبال دارد قیمت سایر کالاها و مواد غذایی افزایش می یابد.

نماینده مردم مبارکه در مجلس نهم درباره زمان افزایش قیمت نان با یادآوری اینکه قبل از پایان سال ۹۲ دولت اعلام کرد تا اوایل اردیبهشت امسال قیمت جدید نان اعلام می شود ، گفت: چون این موضوع بار روانی زیادی به همراه دارد دولت به خاطر تنظیم بازار و کنترل قیمت ها ترجیح داد اعلام قیمت های جدید با کمی تاخیر و در شرایط و فضای آرام صورت گیرد.
وی افزود: اکنون مسئولان دولت برای اعلام قیمت جدید نان اعلام آمادگی کردند و تا آینده ای نزدیک قیمت نان متناسب با هدفمند سازی یارانه ها افزایش خواهد یافت.

دولت به بخش آرد و نان یارانه دهد

ایرانپور به مسئولان توصیه کرد: با توجه به گرانی هایی که در بازار مشاهده می شود بهتر است دولت نان را جز کالاهای سبد حمایتی لحاظ کند و به منظور بهبود کیفیت نان و تنظیم بازارمانند بخش بهداشت و درمان به حوزه آرد ونان یارانه ها و بسته های حمایتی تعلق گیرد تا گرانی نان فشار دیگری بر اقشار ضعیف و آسیب پذیر جامعه که قوت غالب آنها نان است وارد نکند.
این نماینده مردم در مجلس نهم تصریح کرد: دولت باید بخشی از درآمدهای حاصل از هدفمندسازی یارانه ها را برای توسعه تولید نان صنعتی در کشور اختصاص دهد چرا که مشکل ما این است که در حال حاضر تولید نان در کشور بیشتر به صور ت سنتی انجام می شود در حالی که در دنیا تولید نان صنعتی رایج شده است.

تولید انبوه و متنوع نان و کاهش ضایعات در نانوایی های صنعتی

ایرانپور تولید انبوه و متنوع نان به شکل صنعتی را از مزایای راه اندازی نانوایی های صنعتی عنوان کرد وگفت: با راه اندازی نانوایی های صنعتی می توان متناسب با سلایق گوناگون نان تولید کرد و از این طریق زمینه صرفه جویی و جلوگیری از اسراف این نعمت با ارزش را فراهم کرد.
عضو کمیسیون کشاورزی اب و منابع طبیعی مجلس یاداور شد: دولت در زمینه صنعتی شدن نانوایی ها و تولید نان صنعتی متناسب با کشورهای پیشرفته گام های موثری بردارد تا از اسراف و هدر رفت آرد و گندم جلوگیری شود.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2019 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی