قسمت «پرمشتری» بازار مسکن

قسمت «پرمشتری» بازار مسکن

مسکن

در حال حاضر قیمت رسمی پژو ۴۰۵ معادل ۲۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و قیمت بازار آن ۲۹ میلیون تومان است.قیمت کارخانه‌ای پژو ۲۰۶ تیپ پنج نیز ۳۵ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان و قیمت بازار آن ۳۸ میلیون تومان است.قیمت رسمی مگان ۲۰۰۰ نیز معادل ۷۶ میلیون و ۷۷۹ هزار تومان و قیمت بازار آن ۱۰۲ میلیون تومان است.
سرویس اقتصادی شفاف: بازار خودرو همچنان سرگردان است و به نظر می رسد اختلافات بی پایان شورای رقابت و خودروسازی ها هرگز حل نخواهد شد.

این در حالی است که فاصله بین قیمت کارخانه و بازار برخی خودروهای پرتیراژ میلیون تومانی است و کسی به فکر مردم نیست که نیست.

در حال حاضر قیمت رسمی پژو ۴۰۵ معادل ۲۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و قیمت بازار آن ۲۹ میلیون تومان است.قیمت کارخانه‌ای پژو ۲۰۶ تیپ پنج نیز ۳۵ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان و قیمت بازار آن ۳۸ میلیون تومان است.

قیمت رسمی مگان ۲۰۰۰ نیز معادل ۷۶ میلیون و ۷۷۹ هزار تومان و قیمت بازار آن ۱۰۲ میلیون تومان است.همچنین خودروی مزدا ۳ نیز در حالی در بازار به قیمت حدود ۱۳۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد که قیمت کارخانه‌ای آن ۱۰۵ میلیون تومان است. تندر ۹۰ نیز در حالی در بازار حدود ۴۰ میلیون تومان قیمت خورده که قیمت کارخانه‌ای آن حدود ۳۶ میلیون تومان است.

در این میان و در حالی که مردم سرگردان بین بازارهای داخلی و کارخانه های خودرو سازی مانده اند و فروش نقدی خودروسازان هم بسیار محدود و در انحصار دلالان است، بیش از سه هفته از اعلام میزان افزایش قیمت خودرو توسط شورای رقابت می‌گذرد ولی هنوز قیمت خودرو‌ها اعلام نشده، البته اعتراض خودروسازان به شورای رقابت بابت میزان درصد افزایش قیمت نیز درعدم اعلام قیمت جدید دخیل بوده است.

جالب اینجاست که در طی این مدت مدیرعامل یکی از شرکت‌های بزرگ خودروسازی بارها در مصاحبه‌های مختلف نوید اعلام قیمت در روزهای جاری را داده بود و در آخرین اظهارات خود نیز گفته بود: قیمت‌ها در هفته جاری اعلام می‌شود و این در حالی است که تا امروز که آخرین روز هفته را سپری می‌کنیم نه خبری ازاعلام قیمت‌هاست و نه خبری از مصاحبه جدید وی.

اما روز گذشته بود که رئیس شورای رقابت از نهایی شدن قیمت انواع خودرو خبر داد و گفت: قیمت‌ها شنبه اعلام می‌شود.

رضا شیوا با اعلام این مطلب که جلسات مشورتی شورای رقابت با
شرکت‌های خودروساز برای بررسی بیشتر قیمت انواع خودروها به پایان رسیده است، اظهار کرد: قیمت نهایی انواع خودروها با در نظر گرفتن آپشن‌های مختلف نهایی شده و شنبه اعلام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه پیش از این نیز فرمول جدید قیمت‌گذاری خودرو به شرکت‌های خودروساز ابلاغ شده بود و اظهارات خودروسازان در عدم ابلاغ قیمت‌های جدید نادرست است، افزود: روز شنبه با برگزاری یک نشست مطبوعاتی تمام اطلاعات و مباحث مربوطه به قیمت خودرو را اعلام می‌کنم.

شیوا اضافه کرد: در روند جلسات مختلف با خودروسازان قیمت خودرو با قیمت‌های اعلامی شورای رقابت که مطابق فرمول جدید بود تغییری نکرده است.

رئیس شورای رقابت یکی از اهداف این شورا در تعیین قیمت جدید خودروها را از بین ‌بردن فاصله بین قیمت کارخانه و بازار خودروها اعلام کرده است.

به نظر می‌رسد افت تیراژ تولید خودرو در سال‌های اخیر و بر هم خوردن تعادل بین عرضه و تقاضای این محصولات ایجاد تفاوت بین قیمت کارخانه و بازار خودروها را به دنبال داشته است و این موضوع موجب شده که بسیاری از خریداران، خودرو را به امید کسب سود از خودروسازان داخلی خریداری کرده و به قیمت بالاتری در بازار آزاد عرضه کنند.

باید منتظر ماند و دید شورای رقابت در نهایت می تواند خودرو سازان را وادار به قبول دستور خود در خصوص قیمت گذاری کند تا بالاخره بازار خودرو روی آرامش ببیند یا خیر؟!

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2021 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی