رکود تابستانی بازار مسکن

رکود تابستانی بازار مسکن

مسکن

«رکود تابستانی بازار مسکن» جمله ای است که این روزها در بازار مسکن و در بین مشاوران املاک بارها شنیده می شود. این در حالی است که میان اظهار نظرهای مشاوران املاک و آمارهای منتشر شده تناقض های آشکاری وجود دارد.

در هر حال بازار مسکن حال و روز خوشی ندارد و به اعتقاد بسیاری از مشاوران املاک قدرت خرید پایین، انتظار برای اعلام نتیجه مذاکرات وین، مسابقات جام جهانی و همچنین ماه مبارک رمضان باعث شده معاملات مسکن آن هم در فصل تابستان و نقل و انتقالات به رکورد فرو رود.

این رکود در حالی است که گرمای فصل تابستان که به طور سنتی با رونق معاملات همراه بود هم نتوانسته سرمای این بازار را گرما بخشد. به گفته فعالان بازار مسکن تمدید قراردادهای اجاره با تثبیت قیمت یا افزایش حداقلی نرخ به ‌طور توافقی، بیشترین حجم معاملات اجاره را به‌خود اختصاص داده است.

حسام عقبایی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران درباره رکود بازار مسکن در سال ۹۳ به خبر آنلاین گفت:« به هیچ عنوان این حرف را قبول ندارم زیرا حجم معاملات مسکن طبق آمارهای که گرفته شده است نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش ۳۰ درصدی روبه رو بوده است.»

عقبایی درباره وضعیت بازار اجاره بها در ابتدای فصل تابستان گفت: «در ۳‌ماه نخست سال‌جاری شاهد بازار کنترل شده مسکن بودیم و این روند در این مدت هم ادامه داشته است و با توجه به سیاست‌هایی که دولت در بخش مسکن و در کنار کاهش نرخ تورم، افزایش عرضه مسکن ساخته شده از سوی پیمانکاران و ارائه طرح مسکن اجتماعی انجام داده است ، دلیلی برای افزایش اجاره بها از سوی مالکان وجود ندارد.»

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران همچنین از سیر نزولی اجاره‌بها در بازار مسکن خبر داده و گفت: «اجاره بها وضعیت بسیار خوبی دارد و به هیچ عنوان قیمت ها افزایش پیدا نکرده است و البته شاهد رشد حجم معاملات نیز بوده ایم.»

وی در ادامه با اشاره به صحبت های که در چند وقت اخیر در خصوص رکود در بازار مسکن عنوان می شود، گفت: «دلیلی وجود ندارد که با صحبت های چند مشاور املاکی که ممکن است به هر دلیلی فروش خوبی نداشته باشند بگوییم بازار مسکن گرفتار رکود شده است. این در حالی است که تمام آمارهای رسمی نشان می دهند که سال ۹۳ سال پر رونق تری نسبت به سال های گذشته بوده است. همچنین باید در خصوص نرخ اجاره بها اعلام کنم که در بهار امسال نرخ اجاره بها نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.»

اما آمارها نشان می دهد که بازار اجاره بها از ابتدای سال ۹۳ با رکود رو به رو بوده است و البته این رکود هنوز هم تا حدودی ادامه دارد و دلیل اصلی پایین بودن حجم معاملات معمولا این بوده است که مستاجران به دنبال تمدید قرارداد خود با صاحب خانه ها با افزایش رقم اجاره هستند که در بسیاری از موارد نیز این اتفاق رخ می دهد و همین موضوع باعث شده تا تعداد قراردادها در بازار اجاره بها با کاهش روبه رو شود.

این در حالی است که در خرداد ماه امسال حدود ۱۵هزار فقره قرارداد خرید و فروش در بنگاه‌های املاک شهر تهران تنظیم شده است که ۲۵درصد نسبت به معاملات اردیبهشت کاهش داشته است. بنابراین کاهش حجم معاملات در بازار مسکن نه تنها صعودی نیست بلکه طبق آمارهای منتشر شده، روند آن را باید کاملا نزولی دانست.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2021 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی