تحلیل متفاوت بازیگران ارز

تحلیل متفاوت بازیگران ارز

ارز

قیمت دلار در بازار آزاد روز گذشته تغییری نسبت به روز پیش از آن (دوشنبه) نداشت و تقریبا در همان سطح ۳۱۲۵ تومان ثبت شد. دلار روز گذشته معاملات را مشابه روز پیش از آن افزایشی آغاز کرد، اما در ادامه روندی کاهشی یافت. علت این ثبات، آغاز رایزنی معاونان جان کری و محمد جواد ظریف و برقراری یک حالت «صبر و انتظار» در بازار در راستای این مذاکرات است.

روز گذشته تحلیل متفاوت و دو قطبی در بین بازیگران ارز وجود داشت. در حالی که روز گذشته تعدادی از فعالان غیر‌رسمی بازار (دلال‌ها)، دلار را به نرخ فروش آن در بازار آزاد (۳۱۲۵) می‌خریدند، گاه عده‌ای دیگر از آنها، با همین نرخ اقدام به فروش دلار می‌کردند. به‌نظر می‌رسد این موضوع، عمدتا تحت‌تاثیر این مساله بوده که در بازار، توافقی در خصوص جهت‌گیری آینده قیمت دلار وجود نداشت و کسی با قطعیت نمی‌توانست مسیر کاهشی یا افزایشی را برای آینده دلار پیش‌بینی کند.

دلار در بین فعالان غیر‌رسمی
بر اساس مشاهدات میدانی روز گذشته در بین بعضی از فعالان غیر‌رسمی بازار، دلار با نرخ‌های نسبتا متفاوتی خرید و فروش می‌شد. یک دلال در منطقه منوچهری فریاد می‌زد که هر دلار را با نرخ۳۱۳۰ تومان خریداری می‌کند که نسبت به قیمت خرید دلار در بازار آزاد (۳۱۱۰ تومان)، تفاوت قیمتی ۲۰ تومانی داشته است. در واقع بازار شبیه به برخی از بازارهای بورس شده بود، چرا که پیش از این، دلال دیگری قیمت پیشنهادی خود را برای خرید دلار ۳۱۲۰ تومان عنوان کرده بود و نفر بعد، نرخ خود را ۱۰ تومان نسبت به او افزایش داد. این در حالی بود که بازار معاملات در بین عده دیگری از فعالان چندان گرم نبود. این دسته از فعالان بازار عنوان می‌کردند که مقدار تقاضا و خرید و فروش هم در بازار کاهش پیدا کرده است. به‌نظر می‌رسد بعضی از فعالان بازار انتظار دارند قیمت دلار در روزهای آینده کاهش پیدا کند؛ بنابراین خرید آن چنانی انجام نمی‌دهند. درحالی‌که دسته دیگری انتظار دارند قیمت دلار افزایش پیدا کند؛ بنابراین در حال حاضر به فروش نمی‌پردازند. مجموعه این رفتارها نشان می‌دهد بازار همچنان تحت‌تاثیر عوامل انتظاری و روانی است.

فضای بازار
در ساعات اولیه شروع به کار بازار، قیمت دلار بر تابلو اکثر صرافی‌ها ۳۱۳۰ تومان ثبت شد که افزایش ۵ تومانی نسبت به روز پیشین داشت. البته نرخ دلار در بازار آزاد روز دوشنبه هم با ۳۱۳۰ تومان شروع شده بود و از این لحاظ، هیچ گونه تفاوتی بین روزهای سه‌شنبه و دوشنبه وجود نداشت. در نتیجه، به‌نظر می‌رسد بازار در یک حالت سکوت و انتظار قرار دارد. در ادامه ساعت کار بازار در روز سه شنبه، قیمت دلار به ۳۱۲۵ تومان کاهش پیدا کرد که نسبت به روز دوشنبه تفاوتی نداشته است. این در حالی است که نرخ دلار در بازار آزاد همچنان بر تابلو تعدادی از صرافی‌ها ۳۱۳۰ تومان و برای تعداد کمی از آنها ۳۱۲۰ تومان ثبت شد. روز گذشته و با توجه به نرخ‌های ثبت‌شده توسط صرافی‌ها، به‌نظر می‌رسید تقریبا هر چقدر از میدان فردوسی به سمت پایین حرکت کنیم، شاهد کاهش و افت قیمت‌های ثبت شده برای دلار مقابل صرافی‌ها هستیم، هر چند که قیمت غالب همان ۳۱۲۵ تومان بود.

کاهش قیمت سکه
با کاهش قیمت طلای جهانی، قیمت سکه و طلا در بازار تهران هم به روند کاهشی خود نسبت به روزهای اخیر ادامه داد. کاهش قیمت نرخ سکه و طلا در حالی است که قیمت دلار در بازار آزاد نسبت به روز گذشته تغییری نداشته و در همان سطح ۳۱۲۵ تومان روز دوشنبه مانده است. روز گذشته هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار تهران ۹۵۵ هزار تومان معامله شد که نسبت به روز قبل، کاهشی ۸ هزار تومانی داشت. هر قطعه نیم سکه بهار آزادی هم روز گذشته در بازار تهران ۴۷۸ هزار تومان معامله شد که کاهشی ۳ هزار تومانی نسبت به روز قبل از آن داشته است. حال باید منتظر ماند که با توجه به تغییرات بهای اونس و کاهش شدید اخیر آن، در روزهای آینده چه تغییراتی در بازار سکه و طلا به وجود خواهد آمد؛ چرا که ممکن است بهای اونس جهانی در روزهای آینده افزایش پیدا کند.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2019 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی