از تحلیل تا پیشبینی بازار مسکن/۱۱مرداد

مسکنتشنج در قیمت اوراق مسکن دستخوش بازار داغی خرید و فروش مسکن در تابستان است یا کارشکنی برخی بانک ها و شرکت ها در توزیع برگه های اوراق زمینه ساز ایجاد این تشنج شده است.
به گزارش جهان به نقل از باشگاه خبرنگاران، مدتی است که ورود دلالان به بازار اوراق مسکن زمینه ساز ایجاد تشنج در این بازار پر تلاطم شده است.

تشنج در قیمت اوراق مسکن دستخوش بازار داغی خرید و فروش مسکن در تابستان است یا کارشکنی برخی بانک ها و شرکت ها در توزیع برگه های ارواق زمینه ساز ایجاد این تشنج شده است.

براساس این گزارش قیمت اوراق مسکن یا همان امتیاز وام مسکن در حال حاضر نسبت به سال گذشته بیش ازدوبرابر شده و قیمت هر برگ به ۹۰ هزار تومان رسیده است.

در حال حاضر برای دریافت تسهیلات ۴۵ میلیون تومانی مسکن باید مبلغی بیش از ۸ میلیون تومان پرداخت کرد که این میزان پول برای خریداران واقعی مسکن بسیار زیاد است.

براساس این گزارش بورسی ها در این خصوص معتقد هستند که افزایش معاملات بازار مسکن درتابستان زمینه ساز افزایش قیمت اوراق در این فصل شده است.

در همین راستا ابوالقاسم رحیمی انارکی مدیر برنامه ریزی و ارزیابی عملکرد بانک مسکن با اشاره به اینکه عرضه اوراق در این چند ماه کاهش یافته است ،افزود: توزیع کمتراوراق مشارکت مسکن باعث ایجاد این منتج شده و افزایش قیمت اوراق را به دنبال داشت.

البته نباید فراموش کرد که تعداد زیادی از بانک ها وشرکت های شبه دولتی صاحب این اوراق هستند

۴۰ درصد از اوراق مسکن متعلق به شرکت های شبه دولتی

انارکی در این خصوص گفته است:‌ ۴۰ درصد از اوراق مسکن به طورمیانگین متعلق به اشخاص حقوقی و شرکت های شبه دولتی بوده است.

براساس این گزارش در صورتی که این موسسات بخشی از اوراقشان را عرضه نکند قیمت ها تا حد زیادی کاهش می یابد و خریداران واقعی مسکن مجبور نمی شوند ۸میلیون تومان علاوه بر سود تهسیلات باید پرداخت کنند.

این حداقل کاری است که مسئولان بانک ها و بورسی ها می توانند برای رونق وکاهش قیمت بازار مسکن کنند.

یک پیش‌بینی از آینده بازار مسکن
انتظارات مردم از کاهش قیمت خانه به سر رسیده بدین ترتیب با پایان ماه رمضان رونق به این بخش گشته و پیش بینی می‌شود تا پایان شهریور این میزان افزایش به حداکثر برسد و طبق روال هر ساله با آغاز مهر ماه و شروع مدارس میزان خرید و فروش کاهش یابد و در دی ماه مجددا روند معاملات افزایشی شود.
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، کیوان شادمان – کارشناس مسکن – درباره روند فعلی بازار مسکن اظهار کرد: ماه رمضان در روند بازار تاثیرگذار بود اما در حال حاضر با نزدیک شدن به اواخر این ماه و پایان آن اوضاع بازار بهتر شده و رکود به وجود آمده رفته رفته از بین می‌رود.

وی افزود: انتظارات مردم از میزان کاهش قیمت‌ها زیاد بوده اما با توجه به قیمت تمام شده ساخت و سازها و تغییر نکردن آن شاهد کاهش قیمت در این بخش نبوده‌ایم.

شادمان با بیان این‌که انتظار مردم برای پایین آمدن قیمت در حال حاضر به سر رسیده است، تصریح کرد: با پایان یافتن ماه رمضان روند بازار رو به رونق پیش خواهد رفت.

این کارشناس مسکن خاطر نشان کرد: در حال حاضر مردم بیشتر به سراغ خرید و فروش آمده‌اند؛ به طوری که متقاضیان بازدید خانه‌های فروشی بیشتر شده‌اند.

ایسنا: وی درباره روند بازار تا پایان سال اظهار کرد:‌ بعد از ماه رمضان رونق به بازار باز می‌گردد و پیش بینی می‌شود تا پایان شهریور این میزان افزایش به حداکثر برسد.

شادمان با اشاره به این‌که هر ساله با آغاز مهر ماه و شروع مدارس میزان خرید و فروش کاهش می‌یابد، ادامه داد:‌ دی ماه این روند افزایش پیدا خواهد کرد و رونق در بازار ادامه پیدا می‌کند.

 

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2019 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی