سهمیه بنزین کدام خودروها می سوزد؟/۲۰مرداد

بنزینمرحله دوم ساماندهی و ابطال سهمیه ویژه بنزین خودروهای شخصی و عمومی به زودی آغاز می‌شود و به گفته مسئولان ستاد سوخت، در این مرحله سهمیه ویژه بنزین وانت بارها، آمبولانس‌ خصوصی، برخی از خودروهای نیروهای مسلح، خودروهای با پلاک مناطق آزاد می‌سوزد.

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از برنامه های در دست اجرای دولت تدبیر و امید مدیریت مصرف بنزین با اجرای سیاست‌های قیمتی و غیر قیمتی همچون اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها، افزایش قیمت و سامان دهی کارت هوشمند سوخت خودروها است.

از این رو از زمستان سال گذشته تاکنون کارت بنزین و سهمیه ویژه بنزین نزدیک به ۶ میلیون خودروی شخصی، عمومی و موتورسیکلت ابطال شده که این پروژه منجر به کاهش بیش از هفت میلیون لیتری مصرف روزانه بنزین ۷۰۰ تومانی در کشور شده است.

به عبارت دیگر، با اجرای این طرح و با وجود صدور حدود ۸۵۰ هزار کارت جدید سوخت برای خودروهای نو شماره جهش مصرف بنزین در کشور مدیریت شده که به اعتقاد مسئولان ستاد سوخت اجرای این طرح سالانه حدود یکهزار میلیارد تومان صرفه جویی برای دولت به همراه دارد.

حسین هاشمی معاون ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با اشاره به اجرای فاز اول این طرح و ابطال و یا تغییر کلاس سهمیه عادی و ویژه بنزین خودروها و موتورسیکلت‌ها، گفت: مرحله دوم این طرح به منظور ابطال و یا تغییر کلاس و تبدیل سهمیه های ویژه به سهمیه بنزین معمولی کارت های سوخت در سال جاری عملیاتی می شود.

این مقام مسئول با اشاره به اخذ مصوبات قانونی به منظور سامان دهی سهمیه ویژه بنزین خودروها، اظهار داشت: در مرحله دوم احتمال ابطال کارت بنزین نیمه یارانه‌ای (بنزین ۷۰۰ تومانی) خودروهای فاقد بیمه شخص ثالث وجود دارد.

هاشمی با تاکید بر اینکه در مرحله دوم این طرح تبدیل سهمیه ویژه بنزین وانت بارها، آمبولانس‌های خصوصی، برخی از خودروهای نیروهای مسلح، خودروهای با پلاک مناطق آزاد در دستور کار قرار گرفته است، بیان کرد: علاوه بر این طرح تبدیل سهمیه ویژه به سهمیه عادی برخی از تاکسی‌های دوگانه سوز و تاکسی‌های فرودگاه امام خمینی هم مراحل مطالعاتی برای اجرا را پشت سر می گذارد.

معاون صنایع و انرژی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با بیان اینکه زمان قطعی اجرای این طرح نهایی نشده اما قطعا در سال جاری اجرایی می‌شود، تبیین کرد: هم اکنون در حال تکمیل بانک اطلاعات و برگزاری جلسات کارشناسی هستیم.

به گزارش مهر، در مرحله اول اجرای طرح ساماندهی سهمیه بنزین ۷۰۰ تومانی کارت‌های هوشمند سوخت تاکنون سهمیه عادی و یا ویژه بنزین موتورسیکلت‌های فرسوده، فاقد پلاک ملی و یا فاقد زمان ساخت، خودروهای فرسوده شخصی، آژانس‌های مسافربری و خودروهای موسسات آموزش راهنمایی و رانندگی ابطال شده است.

احتمال ابطال سهمیه ویژه برخی از خودروها  نام خودرو      میزان سهمیه تخصیص فعلی با قیمت ۷۰۰ تومان
تاکسی های دوگانه سوز درون شهری      ۳۰۰ لیتر در ماه
تاکسی های بین شهری دوگانه سوز (تاکسی فرودگاه امام خمینی)      ۶۰۰ لیتر در ماه
وانت بار نوع اول بنزین سوز      ۲۰۰ لیتر در ماه
وانت بار نوع اول دوگانه سوز      ۱۰۰ لیتر در ماه
وانت بار نوع دوم دوگانه سوز      ۲۰۰ لیتر در ماه
وانت بار نوع دوم بنزین سوز      ۴۰۰ لیتر در ماه
آمبولانس های خصوصی      ۷۵۰ لیتر در ماه

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2023 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی