آحرین اخبار از بازار مسکن/۲۰مرداد

مسکن (7) در روزهای میانی تابستان رونق نسبی به بازار رهن و اجاره بازگشته است. همان طور که پیش‌بینی می‌شد با پایان ماه رمضان بازار اجاره نسبت به روزهای گذشته گرم شده است.
روزنامه دنیای اقتصاد: در روزهای میانی تابستان رونق نسبی به بازار رهن و اجاره بازگشته است. همان طور که پیش‌بینی می‌شد با پایان ماه رمضان بازار اجاره نسبت به روزهای گذشته گرم شده است.

مستاجران در روزهای بلند و گرم ماه رمضان کمتر به دنبال یافتن آپارتمان اجاره‌ای بودند؛ اما به گفته مشاوران املاک با پایان این ماه قرار دادهای اجاره بیشتری نسبت به چند هفته گذشته بسته می‌شود.

یک دلال بازار مسکن می‌گوید: بازار پس از ماه رمضان تغییرات اندکی پیدا کرده است. خرید خانه‌های کوچک که قیمتی مناسب دارند افزایش پیدا کرده، به‌طور مثال آپارتمانی در منطقه فردوس شرق با متراژ ۵۷ متر به قیمت ۲۲۰ میلیون پس از آگهی در روزنامه به فاصله ۴ ساعت به فروش رفت.

اما همه آپارتمان‌های فروشی با این رکورد به فروش نمی‌روند و برخی از آنها ماه‌هاست در انتظار خریدار هستند. او میانگین فروش در مشاور املاکی را که در آن مشغول به کار است، به‌‌طور میانگین ۳ آپارتمان در هفته عنوان می‌کند و می‌گوید: آنچه این روزها دفاتر مشاور املاک را شلوغ کرده است، مستاجرانی هستند که پس از ماه رمضان به دنبال یافتن آپارتمانی مناسب هستند.

او بازار مسکن را با تابستان سال گذشته مقایسه می‌کند و می‌گوید: وضعیت خرید و فروش و اجاره نسبت به رکود عجیب سال گذشته بهتر شده است.

به اعتقاد این کارشناس بازار مسکن نرخ اجاره نسبت به سال گذشته ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش داشته است. وی در عین حال از تمدید قراردادهایی می‌گوید که سال گذشته با قیمت بالا بسته شده و امسال تنها ۵ درصد افزایش داشته است.

این رضایت از بازار اجاره در تمام دفاتر مشاور املاک مشترک نیست. یک دلال بازارمسکن در منطقه شهران می‌گوید: قراردادهای اجاره در تابستان امسال نسبت به روزهای مشابه در سال گذشته کاهش داشته است. بیشتر مستاجران برای کاهش هزینه‌های جابه‌جایی و حق کمیسیون بنگاه، پشت همان قراردادهای سال گذشته اجاره‌نامه‌هایشان را تمدید می‌کنند.

او می‌گوید: بیشتر مستاجرانی به دنبال آپارتمان جدید می‌گردند که اجاره‌شان تبدیل به رهن یا بالعکس رهنشان تبدیل به اجاره شده و توان پرداخت هزینه‌های جدید را ندارند.

قیمت اجاره چند درصدی هم نسبت به ماه رمضان افزایش داشته است. دلیلی که این کارشناس بازار مسکن عنوان می‌کند افزایش تعداد مستاجرانی است که فرصتی اندک برای یافتن ملک مناسب دارند؛ البته او این نکته را هم تاکید می‌کند که نرخ ها به قیمت اواخر خرداد و تیرماه بازگشته است و افزایش جدیدی برای بازار اجاره امسال محسوب نمی‌شود.

هرچند فایل‌های اجاره چندان سخنان این دلال بازار اجاره را تایید نمی‌کند. خانه‌ای ۷۵ متری در شهر زیبا که بر اساس میانگین قیمت منطقه باید ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان برای رهن گذاشته شود با قیمت ۵۰ میلیون تومان اجاره داده می‌شود یا آپارتمانی ۶۵ متری در بلوار دریا که باید ۷۵ میلیون تومان رهن داده شود به قیمت۴۷ میلیون تومان رهن و ۷۰ هزار تومان اجاره قرار داد اجاره می‌بندد.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .