پیشبینی قیمت طلا/۲۶مرداد

پیشبینی قیمت طلا/26مرداد

طلاشرکت کنندگان در نظرسنجی هفتگی کیتکو نیوز در مورد جهت حرکت طلا در هفته جاری اختلاف نظر داشتند و به تعداد برابر خوش بین و بدبین بودند که در نوع خود کم سابقه محسوب می‌شود.

از میان ۳۷ شرکت کننده نظرسنجی هفته جاری، ۲۰ نفر پاسخ دادند که هشت نفر افزایش، هشت نفر کاهش و چهار نفر ثابت ماندن قیمت‌های طلا را پیش بینی کردند. این افراد شامل معامله‌گران طلا، بانک‌های سرمایه گذاری، معامله‌گران معاملات آتی و تحلیلگران چارت فنی هستند.

شرکت کنندگان نظرسنجی هفته گذشته در مورد قیمت طلا خوش بین بودند با اینهمه طلا برای تحویل در دسامبر حدود شش دلار کاهش داشت.

کسانیکه در مورد افزایش قیمت خوش بین هستند، انتظار دارند طلا از نگرانی‌های پیرامون تنش‌های ژئوپلیتیکی پشتیبانی شود. همچنان مناطق درگیر بحران در جهان وجود دارد که در مرکز توجه بازار هستند و مهمترین آنها شامل جنگ داخلی در عراق که آمریکا اخیرا نیروی نظامی به آن تزریق کرده است؛ تنش‌های روسیه-اوکراین و جنگ میان حماس و رژیم صهیونیستی است. اگرچه در هفته گذشته به نظر رسید بازار چندان توجهی به این تنش‌ها نداشت اما تشدید احتمالی آنها التهاب بازار و افزایش تمایل ریسک گریزی سرمایه گذاران را به دنبال خواهد داشت.

آندسته از تحلیلگرانی که قیمت‌های ضعیف‌تر را برای طلا پیش بینی می‌کنند، به کاهش تنش‌های ژئوپلیتیکی و بهبود آمار اقتصادی آمریکا اشاره دارند. بانک مرکزی آمریکا برای نخستین بار از سال ۲۰۰۶ اعلام کرد که بمحض اینکه به نظر برسد احیای اقتصاد قوی‌تر شده است، نرخ‌های بهره را افزایش خواهد داد. بسیاری از سرمایه گذاران و اقتصاددانان انتظار دارند نرخ‌های بهره در سال ۲۰۱۵ افزایش پیدا کند. اگرچه طلا سدی در برابر آشفتگی ژئوپلیتیکی و مالی به شمار می‌رود اما افزایش زودتر از موعد نرخ‌های بهره علاقه به این سرمایه گذاری مطمئن را کاهش خواهد داد.

شرکت کنندگان معدودی که نظری در مورد افزایش یا کاهش طلا نداشتند، انتظار دارند طلا هفته جاری در بازه ۱۲۸۰ تا ۱۳۲۰ دلار حرکت کند.

از سوی دیگر تقاضای فیزیکی برای طلا ضعیف مانده و پشتیبانی چندانی از قیمت آن ندارد. طبق گزارش اخیر شورای جهانی طلا، تقاضای جهانی برای طلا در سه ماهه دوم سال جاری میلادی به دلیل ضعیف شدن خرید چین و هند که بزرگ‌ترین مصرف کنندگان این فلز در جهان هستند، ۱۶ درصد در مقایسه با سه ماهه دوم سال ۲۰۱۳ کاهش یافت و به ۹۶۴ تن رسید. تقاضا برای طلای مورد استفاده در جواهرات نیز یک سوم کاهش یافت و به ۵۱۰ تن رسید. در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۳ افت چشمگیر قیمت‌های طلا موجب افزایش تقاضای خریداران آسیایی شده بود که برای خرید این فلز گرانبها به قیمت ارزان‌تر شتافتند.

هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر در بازار نیویورک روز جمعه ۹٫۵۰ دلار یا ۰٫۷ درصد کاهش یافت و ۱۳۰۶ دلار معامله شد و کاهش قیمت در یک هفته گذشته را به ۰٫۴ درصد رساند.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2021 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی