دلار و سکه در سرازیری قیمت/۲شهریور

سکه و دلارلار از سوی فعالان غیررسمی نیز زیر ۳۱۰۰ تومان معامله می‌شد. اسکناس سبز آمریکایی بین این فعالان با نرخ ۳۰۹۵ تومان فروش می‌رسید که اختلافی ۵ تومانی با فعالان رسمی بازار را به نمایش می‌گذاشت.
دلار در آغازین روز شهریورماه، به کمترین نرخ خود از ۱۵ تیرماه سال جاری رسید. شاخص بازار آزاد ارز روز شنبه به قیمت ۳۱۰۰ تومان رسید که پیش‌تر به‌عنوان سطح حمایتی تعریف شده بود.

به گزارش انتخاب دلار در شرایطی در نخستین روز هفته با کاهش قیمت مواجه شد که تقاضا نسبت به روز‌های گذشته کمی در بازار افزایش یافته بود؛ اما به گفته فعالان بازار افزایش عرضه نیز در بازار قابل توجه و به حدی بود که افزایش تقاضا را جبران کرد و درنهایت باعث کاهش قیمت دلار شد.

اختلاف قیمت خرید
در ساعات ابتدایی فعالیت بازار در روز شنبه، قیمت دلار بر تابلوی اکثر صرافی‌ها ۳۱۰۰ تومان ثبت شد که کاهشی ۵ تومانی نسبت به آخرین روز کاری بازار در هفته انتهایی مرداد ماه را نشان می‌داد. در ادامه روز این ارز با تغییرات جزئی و پلکانی مواجه شد؛ اما نهایتا در آخرین ساعات کاری، نرخ دلار بر تابلو اکثر صرافی‌ها روی همان ۳۱۰۰ تومان ایستاد. دیروز با وجود اینکه بین صرافی‌ها توافق آشکاری راجع به نرخ فروش دلار وجود داشت، نرخ خرید آنها از ۳۰۸۰ تومان تا ۳۰۹۰ تومان تفاوت داشت. به این ترتیب نرخ خرید دلار همچنان زیر ۳۱۰۰ تومان باقی ماند.

دلار از سوی فعالان غیررسمی نیز زیر ۳۱۰۰ تومان معامله می‌شد. اسکناس سبز آمریکایی بین این فعالان با نرخ ۳۰۹۵ تومان فروش می‌رسید که اختلافی ۵ تومانی با فعالان رسمی بازار را به نمایش می‌گذاشت. همچنین نرخ خرید دلار بخشی از دلالان با صرافی‌ها متفاوت بود. تعدادی از دلالان دلار را بالاتر از نرخ خرید صرافی‌ها خریداری می‌کردند. یک فعال غیررسمی در پاسخ به اینکه چرا با وجود کاهش قیمت دلار در روزهای اخیر اقدام به خرید دلار بالاتر از نرخ خرید صرافی‌ها می‌کند، می‌گوید: «وقتی وارد این کار شدم می‌دانستم که باید ریسک کنم. می‌دانستم اگر می‌خواهم سود کنم باید خطر کنم.»

اما این رویکرد همه دلالان نیست. یکی دیگر از فعالان غیررسمی بازار می‌گوید: «دلار نمی‌خرم؛ چون روند کاهشی است. از اواسط مرداد تا الان بازار برای من سودی نداشته است. به نظر من دلار در ۶ ماهه دوم سال به زیر ۳۰۰۰ تومان خواهد رسید.» گروهی از فعالان بازار عامل کاهش قیمت دلار در روز شنبه را افزایش عرضه در بازار ارز دانسته‌اند که از دو طریق بر بازار ارز اثر داشته است. به باور کارشناسان ارز، تعدادی از مردم که هنوز دلار در اختیار دارند با هراس از کاهش بیشتر قیمت دلار در روزهای پیش رو اقدام به فروش سرمایه‌های ارزی خود کرده‌اند. دومین دلیلی که آنها برای روند کاهشی دلار متذکر می‌شوند، پیامدهای حضور توریست‌ها در بازار است. به اعتقاد کارشناسان، افزایش سفرهای خارجیان به کشور و تبدیل ارز این مسافران به ریال دومین علت افزایش عرضه ارز در بازار و کاهش قیمت دلار بوده است. با این حال گروهی دیگر از فعالان بازار علت کاهش قیمت دلار را انتشار گزارش اخیر آژانس بین‌المللی اتمی می‌دانند که در آن بر همکاری ایران با این نهاد بین‌المللی تاکید شده بود.

کاهش نرخ رسمی یورو
روز گذشته بانک مرکزی نرخ دلار مبادلاتی را ۲۶ هزار و ۵۶۸ ریال اعلام کرد که افزایشی ۶ ریالی نسبت به آخرین نرخ اعلام شده در روز پنج‌شنبه داشت. بانک مرکزی روز شنبه همچنین نرخ رسمی یورو را ۳۵ هزار ۱۸۴ ریال اعلام کرد که کاهشی ۵ ریالی نسبت به روز پنج‌شنبه را نشان می‌داد. به این ترتیب بانک مرکزی نرخ رسمی یورو را برای چهارمین روز کاری متوالی کاهش داد. به این ترتیب از سه‌شنبه هفته گذشته تا شنبه هفته جاری نرخ رسمی یورو با ۲۶ تومان کاهش مواجه بوده است. به نظر می‌رسد کاهش نرخ اعلام‌شده برای یورو توسط بانک مرکزی ناشی از کاهش شدید نرخ برابری این ارز در بازارهای جهانی در برابر دلار بوده است.

سکه در سرازیری
دیگر خبر شنبه این بود که هر سکه بهار آزادی طرح جدید(امامی) در بازار به بهای ۹۳۵ هزار تومان معامله شد که کاهشی ۳ هزار تومانی در مقایسه با آخرین روز کاری ماه گذشته را ثبت کرد. به این ترتیب بهای سکه از ۲۳ مردادماه تا ۱شهریور ماه سال‌جاری ۱۹ هزار تومان افت قیمت داشته است. فروشندگان سکه و طلا مهم‌ترین عامل کاهش قیمت سکه را سقوط بهای اونس جهانی به کانال ۱۲۸۰ دلاری دانسته‌اند. به اعتقاد آنها در کنار این عامل، کاهش قیمت دلار و کاهش شدید تقاضا از دیگر عوامل اصلی کاهش قیمت سکه در روزهای اخیر بوده است. دیروز تعدادی از فعالان بازار عنوان می‌کردند که تعدادی از فروشندگان سکه و طلا با وجود ثبت قیمت سکه بر تابلوهای خود، به فروش سکه نمی‌پردازند. به اعتقاد این دسته از فعالان، این فروشندگان در انتظار افزایش دوباره بهای اونس جهانی و افزایش قیمت سکه هستند.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2019 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی