پیشبینی آینده بازار مسکن در نیمه دوم سال۹۳

مسکن

بازار مسکن طی سال های گذشته به واسطه افزایش قیمت ها و کاهش قدرت خرید مردم در مقاطع زمانی مختلف با رکود مواجه شده و آثار این رکود در تابستان امسال بیش از گذشته قابل مشاهده بوده است.

رکود در حالی در بازار مسکن حاکم شده است که دولت یازدهم در یکسال گذشته اقدامات فراوانی را برای بازگشت رونق به بازار مسکن انجام داده که از جمله مهم ترین آنها می توان به راه اندازی صندوق پس انداز مسکن و ارائه تسهیلات خرید مسکن از طریق همین صندوق ها اشاره کرد که می تواند نقش مهمی را در بازگشت رونق به بازار مسکن ایفا کند.

دولت به دنبال خروج مقطعی بازار مسکن از رکود نیست و برنامه دولت برقراری رونق پایدار در بازار است و همین موضوع ممکن است باعث شود تا خروج از رکود و رسیدن به رونق به زمان بیشتری نیاز داشته باشد اما به طور حتم تا پایان سال رونق به بازار مسکن باز خواهد گشت.

البته این موضوع مربوط به کلانشهرها است و در این شهرها تا پایان سال رونق به بازار مسکن باز می گردد و هم اکنون در شهرهای کوچک و جدید آثار اقدامات دولت قابل مشاهده است و در کنار افت قیمت ها قدرت خرید مردم افزایش یافته و خرید و فروش در بازار در حال رسیدن به شرایط ایده آل است.

از طرفی اقداماتی که در یکسال گذشته از سوی دولت در حوزه مسکن صورت گرفته و همچنین آرامش و ثباتی که در اقتصاد کشور برقرار شده موجب شده تا ساخت و ساز مسکن نیز با رشد قابل توجهی همراه شود که آثار این ساخت و ساز در سال ۹۴ مشخص خواهد شد و به پایدار بودن رونق در بازار مسکن کمک شایانی خواهد کرد.

اما هدف دولت تنها شهرهای کوچک و همچنین شهرهای جدید نیست و دولت به دنبال بازگشت رونق به بازار مسکن در تمام کشور است و بر همین اساس دستورالعمل های مصوبه های جدید دولت ابلاغ شده و با اجرایی شدن این دستورالعمل ها به زودی شاهد افزایش معاملات و به خصوص معاملات خرید و فروش در بازار خواهیم بود.

هم اکنون دولت در اقتصاد کشور بسته ویژه خروج از رکود را مطرح کرده و رئیس جمهور نیز اعلام کرده است از رکود عبور کردیم. اما باید به این نکته اشاره کرد که برای توسعه اقتصاد تنها خروج از رکود کافی نیست و باید به سمت رونق حرکت کرد و هم اکنون بخش های مختلف اقتصاد ایران از جمله بازار مسکن در مرحله رسیدن به رونق هستند و امیدواریم با اجرایی شدن برنامه های دولت، تا پایان سال رونق در تمام بازارهای اقتصادی کشور حاکم شود.

با توجه به این که قیمت مسکن در سال های اخیر افزایش قابل توجهی را تجربه کرده است قدرت خرید مسکن مردم کاهش یافته و همین موضوع موجب شده تا اجاره مسکن زیاد شود. یکی از راههای اصلی خانه دار شدن مردم کمک های مالی بانک ها به مردم است و وزارت راه و شهرسازی نیز به همین دلیل افزایش وام خرید مسکن را در دستور کار خود قرار داده است.

در صورتی که این تصمیم وزارت راه و شهرسازی عملیاتی شود و وام خرید مسکن افزایش یابد به طور حتم مردم با قدرت بیشتری اقدام به خرید مسکن می کنند و آثار آن را سال آینده در بازار خواهیم دید که به بازگشت رونق به بازار کمک خواهد کرد.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2023 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی