جزئیات یارانه ها از زبان معاون رئیس جمهور

جزئیات یارانه ها از زبان معاون رئیس جمهور

نوبخت معاون برنامه‌ریزی ونظارت راهبردی رییس جمهور با بیان این‌که تاکنون دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به جمع‌بندی نهایی نرسیده است، تاکید کرد: تحت هیچ شرایطی نه تنها یارانه افراد کم درآمد حذف نمی‌شود، بلکه دولت مصمم به افزایش یارانه این اقشار است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، محمد باقر نوبخت با حضور در برنامه تلویزیونی پایش ضمن تشریح نگاه دولت به ادامه‌ی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها از تخصیص اعتبار به زلزله‌زدگان بستک و همچنین چگونگی انجام استخدام‌های دولتی سخن گفت.

اجرای کنونی قانون هدفمندی ممکن نیست

وی با بیان این‌که بی‌تردید وضعیت موجود اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها قابل استمرار نیست، اظهار کرد: به‌طور یقین با استناد به قانون هدفمندی یارانه‌ها باید نحوه‌ی اجرای کنونی تغییر کند.

نوبخت با اشاره به این‌که قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال ۱۳۸۹ با توجه به سه مشکل موجود در کشور اجرایی شد، توضیح داد: رشد فزاینده مصرف حامل‌های انرژی، آلودگی محیط زیست ناشی از مصرف بی‌رویه سوخت و هم‌چنین قاچاق سوخت به دلیل تفاوت قیمت داخل و قیمت کشور‌های همسایه از مسائلی بودند که موجب ترغیب اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها شد.

معاون برنامه‌ریزی ونظارت راهبردی رییس جمهور هم چنین با اشاره به برخی از اظهارات مردمی در زمان آغاز هدفمندسازی مبنی بر این‌که اگر قرار باشد قیمت سوخت منطقه‌ای شود، آیا درآمد‌های ما نیز به همان میزان که قیمت سوخت بر پایه آن محاسبه می‌شود تعیین خواهد شد گفت: البته این نظر مهم است و باید قبول کنیم که شرایط هر کشوری با دیگری متفاوت است اما تنها مساله این نبود که قیمت حامل‌های انرژی به اندازه سایر کشور‌های منطقه افزایش یابد، بلکه اگر قیمت ها رشد می‌کند مابه ازای این افزایش باید منابع به نوعی به اقتصاد بازگردد.

وی با بیان این‌که بنابر قانون هدفمندسازی می‌بایست از منابع اجرای این قانون ۵۰ درصد آن به مردم بازمی‌گشت به‌طوری که بخشی از آن برای بهبود وضعیت بهداشت و درمان و مسکن صرف می‌شد، ادامه داد: هم‌چنین باید ۳۰ درصد دیگر منابع برای ممانعت از افزایش فشار حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به تولید و ۲۰ درصد به اجرای طرح‌های عمرانی فراوان موجود در کشور اختصاص می‌یافت، اما هیچ یک از این اهداف به درستی اجرایی نشد.

نوبخت اضافه کرد: این در حالی است که دولت اکنون باید نه تنها تمامی درآمد حاصل از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی بلکه باید از منابع خزانه عمومی از پول بهداشت و درمان مردم و منابع طرح‌های عمرانی نیز برداشت کرده تا بتواند یارانه ۴۵ هزار تومانی ۷۷ میلیون ایرانی را هر ماه توزیع کند، بنابراین روش فعلی به هیچ عنوان مطلوب نیست.

درمان و تولید وضع خوبی ندارد

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور با ابراز نگرانی از وضعیت موجود درمانی مردم گفت: این‌که اکنون مردم با وجود در دست داشتن دفترچه‌های بیمه باید بخش زیادی از هزینه‌های درمانی را خودشان بپردازند قابل قبول نیست از این‌رو دولت باید اقدامی انجام دهد تا مردم به جز در حد فرانشیز متعارف مبلغی پرداخت نکرده و هزینه‌های درمان آنها را بیمه‌ها تامین کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر بخش‌های تولیدی کشور به شدت آسیب دیده‌اند، چرا که با تحمیل ناشی از فشار افزایش قیمت حامل‌های انرژی بسیاری از کارخانه‌ها سودآوری خود را از دست داده و در حال تعطیلی هستند. در نهایت بیکاری جوانان افزایش یافته است. بنابراین باید منابع به دست آمده از هدفمندی یارانه‌ها در این بخش‌ها سرمایه‌گذاری شود تا در شرایط رونق اقتصادی و با جذب نیروی انسانی بیشتر ضمن این‌که سطح اشتغال افزایش و نرخ بیکاری کاهش می‌یابد با تولید و عرضه‌ی بیشتر تورم مهار شود.

نیروگاه‌ها نیازمند سرمایه‌گذاری هستند

نوبخت در ادامه با اشاره به معضلاتی که در طول قانون هدفمندی یارانه‌ها برای نیروگاه‌ها ایجاد شد، افزود: در حال حاضر هر کیلو وات ساعت برق تولیدی با قیمت ۴۳ تومان برای مصرف‌کننده عرضه می‌شود که حداقل بهای تمام‌شده آن از ۷۰ تومان نیز بالاتر است، اما باز هم منابع به دست آمده بار دیگر به عنوان یارانه باز می‌گردد.

معاون برنامه‌ریزی ونظارت راهبردی رییس جمهور با بیان این‌که وزارت نیرو و نیروگاه‌ها در حال حاضر منتظر سرمایه‌گذاری هستند اما راهی برای سرمایه‌گذاری آنها باقی نمانده است، گفت: این در حالی است که برای حذف قطع برقی از برنامه‌های وزارت نیرو باید سرمایه‌ی لازم وجود داشته باشد.

قاچاق سوخت مقرون به صرفه شده است

وی از دیگر مسائل موجود در اجرای هدفمندی را وضعیت کنونی پالایشگاه‌های کشور عنوان کرد و گفت: اگرچه سالانه ۱۴٫۵ درصد از سهم منابع نفتی شرکت نفت پرداخت می‌شود اما باید توجه داشت که هزینه‌ها نیز در این بخش بسیار بالاست. به گونه‌ای که هر لیتر گازی که در آن سوی مرزها حدود ۱۸۰۰ تومان به فروش می‌رسد در داخل کشور تنها با قیمت ۱۵۰ تومان عرضه می‌شود یا بنزینی که در داخل ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد در خارج از ایران نزدیک به ۱۶۰۰ تومان فروخته می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی ونظارت راهبردی رییس جمهور با تاکید بر این‌که باید پذیرفت وضعیت فعلی قاچاق سوخت را برای عده‌ای مقرون به صرفه کرده و ریسک آن را تحمل می‌کنند، بیان کرد: این در حالی است که این منابع متعلق به عموم مردم بوده و دولت باید برای جلوگیری از هدررفت آن دقت کافی را با اقدامات لازم انجام دهد.

وی زندگی مردم در هوای آلوده‌ای که قرار بود با اجرای هدفمندی و کاهش مصرف سوخت بهبود یابد را از نگرانی‌های قوه مجریه عنوان کرد و گفت: اما ما نمی‌توانیم این مساله را یک شبه حل کنیم چرا که معلول وجود تعداد فراوان ماشین‌ها و به تبع آن سوخت قابل توجهی است که در آنها صرف می‌شود و آثار سوء آن بر محیط زیست باقی می‌ماند.

باید نقاط مثبت هدفمندی را تایید کرد

او با بیان این‌که اجرای هدفمندی یارانه‌ها در حدود سه سال گذشته در کنار معضلات عنوان شده نقاط مثبتی را نیز به همراه داشت که باید منصفانه آن را تایید کرد، توضیح داد: با اصلاح قیمت حامل‌های انرژی و افزایش قیمت بنزین مصرف سوخت کاهش یافت. به‌طوری که در سال ۱۳۸۸ مصرف روزانه بنزین حدود ۶۴ میلیون لیتر بود که در سال ۱۳۸۹ و با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به ۶۱ میلیون لیتر و در سال ۱۳۹۰ به ۶۰ میلیون لیتر کاهش یافت، اما در ادامه با از میان رفتن آثار افزایش قیمت مصرف دوباره روند صعودی در پیش گرفت و در سال ۱۳۹۱ به ۶۱ میلیون لیتر رسید و در حال حاضر روزانه ۶۵ میلیون لیتر است.

به گفته معاون برنامه‌ریزی ونظارت راهبردی رییس جمهور افزایش حامل‌های انرژی عامل تعیین‌کننده برای مصرف کمتر مردم است.

برداشت ۳۰ هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی برای پرداخت یارانه

وی در ادامه به مجموع درآمد ۸۷ هزار میلیارد تومانی حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی اشاره کرد و گفت: طبق قانون باید حداکثر ۵۰ درصد این مبلغ یعنی حدود ۴۴ هزار میلیارد تومان به نسبت درآمد‌ها بین خانوارها توزیع و ۳۰ درصد نیز به تولید تعلق می‌گرفت، اما عملا ۱۳۰ هزار میلیارد تومان بین مردم تقسیم شده است که براین اساس دولت ناچار شد حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان از این منابع را از بودجه عمومی هزینه کند. این در حالی است که کل عملکرد بودجه عمرانی کشور در سال جاری به ۱۱ هزار میلیارد تومان هم نمی‌رسد.

در هیچ شرایطی یارانه کم درآمد‌ها حذف نمی‌شود

نوبخت با بیان این‌که وضعیت مالی بخشی از مردم به گونه‌ای است که حتی همین ۴۵ هزار تومان دریافتی هر ماه برای آنها قابل اهمیت است، گفت: بنابراین هیچ‌گاه و تحت هیچ شرایطی با وجود تصمیم دولت به بهسازی روش موجود یارانه افراد نیازمند کم نمی‌شود.

معاون برنامه‌ریزی ونظارت راهبردی رییس جمهور تصریح کرد: دولت مصمم است که نه تنها یارانه نقدی افراد کم درآمد را در هیچ شرایطی کم نکند، بلکه افزایش داده و خدمات بیشتری را به آنها ارائه کند.

دو هزینه سنگین دولت در هر ماه

وی در ادامه از سنگینی هزینه‌های پرداختی دولت در هر ماه برای پرداخت ۳۵۰۰ میلیارد تومان یارانه نقدی و ۷۰۰۰ میلیارد تومان حقوق سخن گفت و افزود: هرچند که دولتمردان وظیفه دارند تا مشکلات موجود را در خود فرو برده و بار آن را بر دوش مردم نگذارند، اما با توجه به شرایط تحریم و مسائل موجود واقعا تامین به موقع ۷۰۰۰ میلیارد تومان حقوق کارکنان در ماه مشکل بسیاری را برای معاونت برنامه‌ریزی ایجاد می‌کند. این در حالی است که باید فشار دیگری به عنوان تامین مالی ۳۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت یارانه نقدی را نیز تحمل کرد. با این وجود مردم واقفند که حتی یک ماه هم پیش نیامده که دولت پول را پرداخت نکند و یا تاخیر داشته باشد، چرا که سعی شده همواره از راه‌های قانونی منابع را تامین کنیم.

صراحت قانون در برخورد با متخلفان یارانه‌بگیر

نوبخت در ادامه به استناد به قانون هدفمندی یارانه‌ها به عواقب قانونی اظهارات نادرست یارانه‌بگیران در اعلام وضعیت خود اشاره کرد و توضیح داد: این در حالی است که قانون تصریح می‌کند که در صورت نادرست بودن اطلاعات ارائه شده تمامی مبالغ دریافتی بازپس گرفته خواهد شد.

نوبخت با اعتقاد به این‌که قبل از این‌که قانون هدفمندی یارانه‌ها به رخ کشیده شود، باید واقعیت‌های موجود در مورد آن را با مردم در میان گذاشت، توضیح داد: اگر مردم بدانند که دولت با چه مشکلاتی منابع توزیعی یارانه را در هر ماه فراهم می‌کنند بی‌تردید افراد بی‌نیاز به طور واقع‌بینانه با این مساله برخورد خواهند کرد، این درحالی است که باید اجازه دهند تا دولت منابع را با توجه به برنامه‌های پیش‌رو در محل مناسب هزینه کند.

معاون برنامه‌ریزی ونظارت راهبردی رییس جمهور گفت: در ابتدا تعداد کمی برای دریافت یارانه ثبت نام کردند، اما وقتی که مشاهده کردند که اغلب یارانه دریافت می‌کنند این‌گونه تلقی شد که یارانه نقدی پول نفت و متعلق به تمامی مردم است، بنابراین اگر دریافت نکنند اشتباه خواهد بود، در حالی که این پول برای همه مردم نیست.

سبد کالا به هیچ عنوان جایگزین یارانه نمی‌شود

نوبخت با اشاره به شایعاتی مبنی بر جایگزینی سبد کالا به جای یارانه‌های ماهانه تصریح کرد: دو سبد کالایی که تا پایان سال جاری و هم‌چنین در سال آینده هر ۹۰ روز یکبار اعطا می‌شود هیچ ارتباطی به مساله‌ی یارانه‌ها نداشته و جایگزین آن نخواهد شد، بلکه به همراه تودیع یارانه ارائه می‌شود.

وی در مورد این‌که برخی از اقشار جزو مشمولان اعلامی دولت برای دریافت سبد کالا نیستند، اظهار کرد: تمامی مشموولان تحت عنوان کارگر چه قرار‌دادی و چه فصلی، همه کارکنان دولت مشمول استخدام لشگری و کشوری، تمام افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی سبد کالا را دریافت می‌کنند، اما اگر افراد خاصی باشند که از این فهرست جا مانده‌اند در صورت مراجعه به کمیته امداد یا بهزیستی حتما سبد کالا را دریافت می‌کنند، چرا که قصد دولت کمک کالایی به افراد شریفی است که به هر دلیلی در تنگنای مالی قرار گرفته‌اند.

معاون برنامه‌ریزی ونظارت راهبردی رییس جمهور اضافه کرد: دولت خود را موظف می‌داند تا ضمن پیگیری مسائل بین‌المللی و آماده‌کردن خود برای مذاکرات ژنو از سفره غذای مردم نیز غافل نماند، بنابراین به همان میزان که تلاش می‌کنیم تا طرح‌های عمرانی در کشور پیش رود به همان اندازه خود را موظف می‌دانیم تا به اقشار کم‌درآمد رسیدگی کنیم.

جلسات ویژه رییس جمهور و تیم اقتصادی

وی هم‌چنین از جلسات روزهای یکشنبه و پنج شنبه رییس جمهور با اعضای اقتصادی سخن گفت و افزود: در این جلسات مسائل اقتصادی و اساسی جامعه به ویژه هدفمندی مورد بررسی قرار می‌گیرد، چرا که قانون بسیار مهمی است که تمامی مردم از آن متاثر خواهند بود و باید به درستی در مورد آن تصمیم‌گیری شود.

نمی خواهیم با هر خبری از هدفمندی مردم دچار تشویش شوند

او با اشاره به تلاش رسانه‌ها برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی اجرای هدفمندی یارانه‌ها بیان کرد: ما نمی‌خواهیم با هر خبری فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها مردم را دچار نگرانی و تشویش کرده و آرامش آنها را برهم بزنیم، چرا که وظیفه ما این است که با فکر و تدبیر بهترین راه را انتخاب کنیم و تا زمانی که تصمیم مناسبی برای ادامه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها اتخاذ نکنیم با علنی کردن آن قصد التهاب افکار عمومی را نخواهیم داشت.

انتظار نمایندگان وجود تبصره‌ای برای هدفمندی در بودجه ۹۳ است

معاون برنامه‌ریزی ونظارت راهبردی رییس جمهور با بیان این‌که تلاش دولت بر این خواهد بود تا مجموعه مطالعات خود را که برگرفته از تجربیات جهانی و داخلی است را در قالب لایحه‌ای جامع و کامل برای هدفمندی یارانه‌ها به مجلس تقدیم کند، گفت: این در حالی است که نمایندگان همواره انتظار داشتند تا هدفمندی در قالب یک تبصره در بودجه سال ۹۳ گنجانده شود که البته دولت علاقه‌مند بوده و هست تا هدفمندی به صورت لایحه جامع و کاملی باشد چرا که معتقدیم باید اقدام بعدی در این مورد از وضعیت موجود بسیار بهتر باشد تا مردم از آن بهره بگیرند، چرا که دولت به هدفمندی نگاه درآمدی نداشته و هدف اصلاح وضعیت موجود است.

شروط نوبخت برای استخدام‌های دولتی

نوبخت در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود در مورد تعیین تکلیف استخدام‌هایی که در دولت قبل توسط استانداری‌ها بخشی از فرآیند آن انجام شده است، تصریح کرد: قانون استخدام را برای دولت ممنوع نکرده است بنابراین تمامی دستگاه‌ها مجازند تا نیروهای انسانی خود را مشروط به داشتن مجوز استخدامی هم چنین مجوز تامین مالی انجام دهد.

وی ادامه داد: تمامی کسانی که طبق قانون و مقررات فرآیند استخدام را طی کرده اند اما بنابر هر دلیلی استخدام آنها متوقف شده است می‌توانند با اجرای شروط مذکور بنابر نیاز در دستگاه‌ها استخدام شوند.

نوبخت با بیان این‌که صدور مجوز استخدام و تامین اعتبار لازم برای دستگاه‌ها باید به دقت کافی انجام شود بیان کرد: این در حالی است که در حال حاضر به میزان کافی و حتی بیش از حد مورد نیاز نیروی انسانی در نظام اداری کشور حضور دارند که این مساله ضمن کاهش بهره‌وری موجب ایجاد مشکلات بسیاری در پرداخت حقوق کارکنان خواهد بود.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2019 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی