کاهش شدید ساخت و ساز در تهران

مسکن

اطلاعات تازه شهرداری تهران درباره آمار پروانه‌های ساختمانی نشان می‌دهد: حجم ساخت‌وسازهای مسکونی در ۵ ماه اول امسال ۵۱درصد کاهش پیدا کرده و در این مدت تنها برای احداث ۵۷ هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی مجوز ساخت صادر شده است.
یخبندان کنونی در بازار «عرضه جدید» مسکن در تهران، طی چهار سال گذشته بی‌سابقه بوده است.  در سال۹۱ به عنوان نقطه اوج ساخت‌وساز، این تعداد آپارتمان حداکثر در دو ماه به شهر اضافه می‌شد.

آنچه هم‌اکنون باعث نگرانی از سطح پایین ساخت‌وساز شده است به نیازسنجی‌های صورت گرفته درباره میزان تقاضا در بازار مسکن مربوط است.
بررسی‌های دفتر اقتصاد مسکن در این باره نشان می‌دهد: در تهران نیاز ماهانه بازار مسکن بین ۱۰ تا ۱۵ هزار واحدمسکونی است و حجم آپارتمان‌‌‌سازی‌هایی که در سه سال اخیر تا دو برابر این میزان نیاز انجام شد، توانست علاوه‌بر اینکه مازاد عرضه را سبب شود، زمینه کاهش قیمت بخصوص در بازار نوسازها را نیز به‌وجود بیاورد.
اما در حال‌حاضر که تیراژ عرضه جدید تقریبا با سطح حداقلی حجم نیاز سر به سر شده است، بازار معاملات با شروع رونق در سال آینده می‌تواند از ناحیه نبود واحد اضافی، آسیب ببیند.
برآوردهای کارشناسی نشان می‌دهد: بازار مسکن حداقل تا پایان امسال در رکود خواهد بود و اگر چه در حال‌حاضر به‌واسطه رشد خفیف معاملات مسکن، گفته می‌شود رکود به پایان‌خط نزدیک شده اما پیش‌بینی می‌شود ورود به دوره رونق از اوایل سال۹۴ باشد. از سوی دیگر، اثر یخبندانی که نیمه اول امسال در بازار ساخت‌وساز حاکم شد، حداقل از ۵/۱ سال آینده، به شکل کمبود احتمالی عرضه بروز خواهد کرد، چون پروسه ساخت‌وساز حداقل ۱۸ماه به طول می‌انجامد.  به این ترتیب به‌واسطه سطح مطلوب ساخت‌وسازهای سال‌های ۹۱ و ۹۲، با شروع رونق معاملات در سال۹۴، حجم عرضه‌ کفایت پاسخگویی به تقاضا را خواهد داشت.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2019 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی