رکود دلار در ابتدای آبان ماه

دلار

پنج‌شنبه، در اولین روز از دومین ماه پاییز، شاخص بازار ارز پس از ۵ روز نوسانات جزئی نرخ روز قبل خود را حفظ کرد…

قیمت دلار که از ابتدای هفته گذشته تا روز سه‌شنبه ۳۳ تومان کاهش یافته بود، روز پنج‌شنبه نوسانی را نسبت به روز چهارشنبه تجربه نکرد و روی نرخ ۳۲۳۰ تومان باقی ماند. همچنین پنج‌شنبه بهای ربع سکه بار دیگر افت کرد و به قیمت ۲۵۸ هزار تومان کاهش یافت. در آخرین روز هفته گذشته، نرخ دلار مبادله‌ای نیز بالاخره از ۲۶۷۰ تومان عبور کرد.

 نیم‌سکه روی ۴۷۰ هزار تومان
در روز انتهایی هفته گذشته ربع سکه ۲۵۸‌هزار تومان قیمت خورد که افتی ۲ هزار تومانی نسبت به روز پیشین داشت. به این ترتیب بهای ربع سکه از تاریخ ۱۹ مهر تا روز یک آبان مجموعا ۴/۵ درصد کاهش یافته و از ۲۷۲ هزار تومان به ۲۵۸ هزار تومان رسیده است. این در حالی است که هفته گذشته نیم‌سکه نوسان چندانی نداشت و تغییرات قیمتی این فلز نسبت به ابتدای هفته صفر بود. نیم‌سکه که هفته گذشته با ۴۷۰ هزار تومان کار خود را آغاز کرده بود، در انتهای هفته با همین نرخ به کار خود پایان داد. همچنین پنج‌شنبه هفته گذشته هر سکه بهار آزادی به بهای ۹۳۷ هزار تومان معامله شد که کاهشی ۲ هزار تومانی درمقایسه با روز پیشین داشت. با وجود افت یک درصدی بهای اونس جهانی در روز پنج‌شنبه قیمت سکه در بازارهای داخلی تنها ۰٫۲ درصد کاهش یافت. به‌نظر می‌رسد عدم هم‌خوانی مقدار افت سکه با طلای جهانی ناشی از حباب قیمتی منفی این فلز گرانبها در روز چهارشنبه باشد. روز چهارشنبه در حالی‌سکه بازار ۹۳۹ هزار تومان قیمت خورد که ارزش ذاتی این فلز ماندگار در حدود ۹۴۹ هزار تومان بود و اختلافی ۱۰ هزار تومانی با نرخ فروش بازار داشت.

 یک افزایش در هفت روز
هفته گذشته قیمت دلار در ۴ روز ابتدایی کاهش یافت و از ۳۲۵۰ تومان به ۳۲۲۷ تومان رسید. در پنجمین روز هفته دلار برای اولین بار افزایش یافت. در این روز قیمت دلار با ۳ تومان افزایش نسبت به روز سه‌شنبه به ۳۲۳۰ تومان رسید. با این وجود، شاخص بازار در آخرین روز کاری هفته گذشته نسبت به روز چهارشنبه نوسانی را تجربه نکرد و با همان قیمت ۳۲۳۰ تومان به کار خود در اولین روز آبان‌ماه خاتمه داد. گروهی از کارشناسان معتقدند کاهش قیمت دلار در هفته انتهایی مهرماه ناشی از انتشار اخبار مثبت پیرامون دور هشتم مذاکرات وین بود.

 گذر نرخ رسمی از ۲۶۷۰ تومان
بانک مرکزی در اولین روز از دومین ماه پاییز نرخ رسمی دلار را ۲۶ هزار و ۷۰۶ ریال اعلام کرد که افزایشی ۷ ریالی نسبت به روز انتهایی ماه پیش داشت. به این ترتیب بانک مرکزی در ۶ روز کاری هفته گذشته نرخ رسمی دلار را مجموعا ۱۷ ریال افزایش داد. این افزایش قیمت در حالی صورت گرفت که در هفته پیش از آن بانک مرکزی نرخ رسمی دلار را روی‌هم رفته تنها ۳ ریال افزایش داده بود. به گزارش دنیای اقتصاد، همچنین در ششمین روز هفته گذشته این نهاد نرخ رسمی یورو را برای دومین روز کاری متوالی کاهش داد. نرخ رسمی یورو از ۳۴ هزار و ۱۹۳ ریال روز سه‌شنبه به ۳۳ هزار و ۷۵۴ ریال در روز پنج‌شنبه پایین آمد.
به این ترتیب نرخ رسمی این ارز اروپایی در این دو روز مجموعا ۴۴ تومان و معادل یک درصد افت کرد. به‌نظر می‌رسد کاهش نرخ رسمی یورو ناشی از افت نرخ این ارز در بازارهای جهانی در برابر دلار باشد.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی