کوپن مدرن در راه اقتصاد کشور؟

کوپن مدرن در راه اقتصاد کشور؟

کوپنپارسینه-گروه اقتصادی: نیمه اول سال گذشته بود که زمزمه بازگشت کوپن در قالب «کارت الکترونیک» در پس بحران مرغ و کالاهای اساسی از بهارستان نهم شنیده می شد و حتی اعلام شد بازگشت کالاهای کوپنی در قالب طرح ۹ ماده‌ای در مجلس بررسی خواهد شد.

رئیس ستاد بسیج اقتصادی کشور نیز با بیان اینکه توزیع کالابرگی بهترین روش پوشش فاصله بین نرخ ارز آزاد و مرجع است، درآن روزها اعلام کرد: ۱۰۰ عامل صنفی شبکه توزیع کالاهای اساسی اعلام آمادگی کرده اند.

درهمان روزها اما اقتصادی های دولت قاطعانه اعلام کردند که نیازی به توزیع کالای کوپنی نیست و کالاهای اساسی به اندازه کافی موجود است.

بعد از گذشت سه ماه از این ماجرا یعنی در آبان ماه سال ۹۱ و حل شدن بحران مرغ، این بار بحران ارزی اقتصادی های مجلس را بر ان داشت تا بار دیگر از کوپنی کردن کالاهای اساسی و بازگشت به دهه ۶۰ سخن بگویند.

احمد توکلی در این باره گفته بود: با توجه به دو برابر شدن ارزش ارز و کاهش شدید ارزش پول ملی باید دولت تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم را تضمین کند و این امر نیز راهی جز ارائه کالاهای اساسی مثل برنج، گوشت و شیر، روغن به صورت کوپنی ندارد.

با روی کار امدن دولت یازدهم نیز زمزمه های بازگشت کوپن به کشور قوت گرفت چرا که اعلام شد قرار است به جای یارانه نقدی سبد کالا در اختیار مردم قرار گیرد.

سبد کالایی که گفته شده  تا پایان سال طی دو نوبت بهمن‌ و اسفند صرفا به سرپرستان خانوار تعلق می‌گیرد که اولین نوبت آن در نیمه اول بهمن‌ خواهد بود.

با این حال  با وجود اینکه دولتی ها تاکید کردند ،  سبد کالا ربطی به یارانه نقدی ندارد و یارانه نقدی نیز همچنان پرداخت خواهدشد اما باز هم نام سبد کالا یاداور کوپن های دهه ۶۰ است منتهی این بار به صورت مدرن تر یعنی الکترونیک!

در این میان اما بهمن حاج‌علی، مدیر اجرایی طرح سبد کالایی در وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره‌ جزئیات ارائه سبد کالایی با بیان این‌که در دو سه ماه گذشته موضوع توزیع سبد کالایی در جامعه ایران با هدف‌گذاری مشخص اعلام شد، گفته: مدیریت تامین معیشت مردم که از نظر من آثار تورمی نداشته و باعث شده سرمایه‌های سرگردان سامان ‌یابد، کمک به تولید کشور است زیرا عمده کالاهای سبد کالایی از محل تولید داخل بوده و پاسخگویی به برخی توقعات جامعه هدف که عائله دولت هستند از جمله اهداف ارائه‌ سبد کالایی است.

وی با تاکید بر این‌که موضوع سبد و هدیه‌ای که دولت به جامعه هدف می‌دهد باعث کوپنی‌ کردن کالا نمی‌شود، خاطر نشان کرده: ضرورتی نیست که ما در ارائه‌ سبد اختصاصی به کوپنی‌ شدن کالا اشاره‌ کنیم. به گفته وی همه کالاها در کشور به میزان لازم برای تامین و توزیع وجود دارند حتی کالاهای اساسی به اندازه نیاز و بیشتر از آن نیز وجود دارد و نیازی به رفتن به سراغ کوپنی‌ شدن نداریم.

حاج‌علی با بیان این‌که نحوه توزیع براساس سامانه الکترونیک است، تاکید کرده: سبد کالایی به سرپرستان خانواده‌های کارکنان دولت (رسمی، قرار‌دادی، پیمانی و بازنشستگان)، سرپرست خانواده‌های کارگران تحت پوشش تامین اجتماعی و قانون کار، سرپرست خانواده‌های عضو جامعه نیروهای مسلح و لشکری و بازنشستگان و کارکنان رسمی، قرار‌دادی و پیمانی، کارگران، خبرنگاران بنا به تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانشجویان متاهل بنا به تشخیص وزارت علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد، طلاب حوزه علمیه و افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد تعلق می‌گیرد.

به این ترتیب سخنان وی نیز به طور تلویحی بازگشت کوپن به صورت الکترونیک را تایید می کند هر چند که شرایط کوپن امروز با کوپن های دهه ۶۰ متفاوت است!

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی