پیشبینی قیمت نفت تا ۲۰۰ دلار؟!

پیشبینی قیمت نفت تا 200 دلار؟!

نفتروند شتابان تحولات سیاسی و البته اقتصادی عربستان ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی پیدا کرده است و چه بسا با مرگ ملک عبدالله پادشاه این کشور بهای هر بشکه نفت به ۲۰۰ دلار برسد.

به گزارش شبکه خبر به نقل از پایگاه خبری احرار الحجاز، تحولات سیاسی و نیز اقتصادی در عربستان این روزها روند شتابانی پیدا کرده و ابعاد منطقه ای و بین المللی به خود گرفته است و چه بسا با مرگ پادشاه بهای هربشکه نفت به ۲۰۰ دلار نیز برسد.

این تحولات در حالی در جریان است که ماجراجویی های آل سعود در سوریه، لبنان، یمن و عراق با شکست روبه رو شد و دستاوردی جز به هدر دادن منابع مالی بیت المال نداشت. علاوه بر این تلفات جانی و بی ثباتی برای این کشورها به ارمغان آورد که همه این ها ناشی از اهداف تنگ نظرانه عربستان و تسلیم سران سعودی مقابل خواست اربابان غربی است.

اما موضوع به این جا ختم نمی شود، زیرا در پی این ناکامی های میدانی، آل سعود و اربابان آمریکایی آن به فکر افتادند مسیر بازی را تغییر دهند و این بار عربستان را وارد میدان اقتصادی کردند تا رقیبان منطقه ای آن یا همان ایران و روسیه را تضعیف کند.

سقوط بهای نفت به کمتر از ۶۰ دلار
براساس این بازی دولت سعودی با هماهنگی آمریکا نقشه کاهش بهای نفت و کاهش سهم تولید در بازارهای نفتی و همچنین عدم حمایت از بازار را طراحی کردند، در نتیجه بهای نفت به شدت کاهش پیدا کرد تا جایی که قیمت هر بشکه نفت به کمتر از ۶۰ دلار سقوط کرد.

روزهای آینده عربستان آبستن تغییرات داخلی و خارجی خواهد بود
دراین میان خاندان حاکم سعودی بر سر این که چه کسی پس از مرگ ملک عبدالله بر تخت پادشاهی تکیه خواهد زد، سخت وارد رقابت شده اند و علاوه بر این رقابت ها و اتهام زنی ها و انتقاد بین گروههای مختلف علنی شده است و اخیرا نیز کاهش قیمت نفت و بار اقتصادی حاصل از آن بر اقتصاد ملی و بودجه این اختلافات را دو چندان کرده و بیش از پیش به آن دامن زده است. بنابراین واضح است که مرحله آینده آبستن تغییراتی در سطح داخلی و بین المللی خواهد بود.

نکته مهم این که روزهای ملک عبدالله به پایان خود نزدیک می شود، زیرا وخامت حال او سبب شد به بیمارستان گارد ملی در ریاض منتقل شود که نشان می دهد روند تحولات در عربستان به سمت بحران شدید بر سر قدرت در حرکت است. از طرف دیگر این روزها شاهد موج انتقاد امیران سعودی از یکدیگریم که حتی در برخی موارد تا حمله به یکدیگر نیز پیش رفت.

در همین باره امیر ولید بن طلال، وزیر نفت و اقتصاد را به دلیل سیاست های نفتی و مالی کشور مورد انتقاد قرار داد که در واقع این انتقاد متوجه مسئولان تصمیم گیر و راس هرم نظام حاکم سعودی است، اما انتقاد امیر سعود بن سیف النصر و خالد بن طلال شدیدتر از دیگران بود زیرا این دو رئیس دربار را خطاب قرار داده و از اوضاع کنونی کشور انتقاد کردند. این انتقاها بیانگر این است که پس از مرگ پادشاه، اوضاع کشور به سمت هرچه بحرانی تر شدن پیش خواهد رفت.

همچنین تکاپوی اعتراض آمیز مردمی و شکایت آنان از اوضاع کشور مزید بر علت شده و سبب بحران دیگری در کشور خواهد شد و طبیعی است که این نیز صادرات نفت عربستان به بازارها را تحت تاثیر قرار می دهد و در نتیجه بهای نفت حتی تا ۲۰۰ دلار نیز افزایش خواهد یافت.

نکته قابل ملاحظه این که سیاست‌های مقطعی عربستان و بازی با بازار نفت با افزایش و سپس کاهش صادرات به زودی دامن عربستان را خواهد گرفت و آن را با چالش هایی روبه رو خواهد کرد که امکان پشت سرگذاشتن آن وجود ندارد. روزهای آینده گواه روشنی از اشتباهات دولت ها و در پیش گرفتن سیاست‌های مغرضانه آنان علیه سایر ملت ها و کشورها خواهد بود.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی