کاهش قیمت طلای جهانی

طلاهر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات سه شنبه بازار سنگاپور حداقل ۰٫۱ درصد افزایش و کاهش یافت و ساعت ۱۲ ظهر به وقت محلی ۱۲۷۶ دلار معامله شد.

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در فوریه ۱۲۷۶ دلار معامله شد. بازار معاملات روز دوشنبه به مناسبت روز مارتین لوتر کینگ تعطیل بود و معاملات روز گذشته قرار است روز جاری ثبت شوند.

این فلز روز دوشنبه تحت تاثیر تصمیم اخیر بانک مرکزی سوییس در پایان دادن به کنترل ارزش فرانک در برابر یورو، به ۱۲۸۳ دلار صعود کرده بود. اقدام این بانک بازارهای مالی و ارزی را دچار نوسان کرده و تقاضا برای طلا به عنوان پناهگاه مطمئن سرمایه گذاری را افزایش داده است.

قیمت طلا به یورو به بالاترین سطح از اوایل سال ۲۰۱۳ تاکنون صعود کرده و پنج شنبه گذشته پس از تصمیم بانک مرکزی سوییس ۳٫۵ درصد افزایش یافت.

طلا از ابتدای امسال تاکنون به دلیل نگرانی‌ها نسبت به کندی رشد اقتصاد جهانی ۷٫۸ درصد صعود کرده است. بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در گزارش‌های اخیر خود نرخ مورد پیش بینی برای رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۵ را تنزل داده اند.

از سوی دیگر بانک مرکزی اروپا در نشست هفته جاری خود ممکن است خرید اوراق قرضه را اعلام کند که این احتمال صعود شاخص دلار بلومبرگ به بالاترین سطح در یک هفته گذشته را به دنبال داشته و در نتیجه طلا با وجود استمرار نگرانی‌های سرمایه گذاران که از تقاضا برای این فلز پشتیبانی می‌کند تحت فشار قرار گرفته است.

تحلیلگران می‌گویند تاثیر هر گونه تدابیر سیاست تسهیل مقداری پول از سوی بانک مرکزی اروپا تاثیر مثبتی بر طلا خواهد داشت. طلا پیش از این هم قبل از اعلام تدابیر محرک مالی از سوی بانک‌های مرکزی غربی صعود داشته است. هفت سال پیش اعلام تدابیر محرک پولی بانک مرکزی آمریکا که با هدف پشتیبانی از رشد اقتصادی این کشور انجام گرفت، باعث شد قیمت طلا در فاصله دسامبر سال ۲۰۰۸ تا ژوئن سال ۲۰۱۱ جهش ۷۰ درصدی را تجربه کند اما در سال ۲۰۱۳ با اعلام آغاز تعدیل این تدابیر، جذابیتش را به عنوان دارایی مطمئن از دست داد و ۲۸ درصد سقوط کرد.

بازارهای جهانی همچنین از کاهش بازده اوراق جهانی سود می‌برند. طلا معمولا زمانی که بازده اوراق قرضه کاهش پیدا می‌کند جذابیت بیشتری پیدا می‌کند زیرا هزینه نگهداری این فلز که بازدهی ندارد کمتر می‌شود.

در بازار فلزات ارزشمند دیگر هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰٫۳ درصد کاهش یافت و به ۱۲۶۳ دلار رسید. هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰٫۲ درصد کاهش یافت و به ۱۷٫۶۵۴۳ دلار رسید و هر اونس پالادیم با ۰٫۷ درصد افزایش، ۷۶۳٫۸۰ دلار معامله شد.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی