پیشبینی چندین کارشناس از قیمت مسکن در سال ۹۴

مسکن پیش‌بینی‌ناپذیری اقتصاد ایران برای هیچ‌کس پوشیده نیست و هر اتفاقی ممکن است پیش‌بینی‌ها و معادلات را بر هم زند. مسکن نیز از این قاعده مستثنی نیست و هنوز کسی نمی‌داند چه اتفاقی در آینده در بازار مسکن خواهد افتاد و آیا اتفاقات سال ۱۳۸۶ دوباره در بازار تکرار می شود یا خیر. با این وجود، عده‌ای که اغلب وابستگی دولتی دارند، پیش‌بینی بازار آرام مسکن را در آینده دارند و در مقابل، اما برخی از کارشناسان و تحلیلگران بازار، خبر از احتمال افزایش قیمت‌ها می‌دهند.

گروه اول منطقی که در این زمینه می‌آورند، خروج از رکود بخش مسکن با شیب ملایم است و در عین حال معتقدند که طرح‌هایی که دولت در پیش دارد، قیمت مسکن را کاهش می‌دهد. این در حالی است که گروه دوم، همچنان تاکید دارد بخش مسکن در رکود به‌سر می‌برد، بنابراین قیمت مسکن بدون جنجال در شرایط رکود افزایش می‌یابد.

اما واقعا چه اتفاقی برای بازار مسکن می‌افتد؟! آن هم در شرایطی که براساس آمارهای جهانی، ایرانی‌ها از نظر توان مالی خرید خانه، بین ١٢٢ کشور جهان رتبه ١٠٧ را از آن خود کرده‌اند. در همین رابطه، به ۷ پیش‌بینی برای بازار مسکن و احتمالاتی که درباره آن وجود دارد، اشاره می‌شود.

۷ پیش‌بینی وضعیت بازار مسکن در سال ۹۴
حامد مظاهریان،

معاون وزیر راه و شهرسازی
خروج از رکود شروع شده و ما در بهمن ماه خروج از رکود مسکن را نیز خواهیم داشت، ولی شیب آن بسیار ملایم خواهد بود. اگر طبق پیش‌بینی، قیمت مسکن متناسب با تورم سال آینده یعنی حدود ۱۵ درصد تغییر کند، در حقیقت قیمت‌ مسکن به اندازه واقعی افزایش نیافته است. اگر نرخ تورم ۲۰ درصد باشد قیمت مسکن پنج درصد افزایش می‌یابد، چون یک قیمت واقعی مسکن داریم که باید تورم را از آن کم کنیم؛ بر اساس چنین مبنایی، پیش‌بینی ما در وزارت راه و شهرسازی این است که افزایش شدید قیمت مسکن در سال ۹۴ نداریم.
حسام عقبایی،

رییس اتحادیه املاک تهران
دولت و وزارت راه و شهرسازی با طرح‌هایی که در دست دارند و بر اساس بودجه ۹۴، قیمت مسکن را کاهش می‌دهند؛ طرح‌های همچون افزایش تسهیلات مسکن، طرح‌های مسکن اجتماعی و حمایتی.

سال آینده با افزایش حجم معاملات مسکن سعی خواهیم کرد قیمت‌ها را کنترل نماییم و توازنی را میان عرضه و تقاضای مسکن ایجاد کنیم، بنابراین در سال آینده بازار مسکن آرام و شاهد افزایش قیمت مسکن نخواهیم بود.
مجتبی بیگدلی،

رییس انجمن انبوه‌سازان

قیمت زمین و مسکن از پایان امسال و اوایل سال آینده افزایش می‌یابد و به طور قطع دولت نمی‌تواند از گرانی مسکن جلوگیری کند. نشانه‌های گرانی از ماه‌های پایانی سال خود را نشان می‌دهد و نخستین نشانه افزایش قیمت مسکن در چند ماه آینده، افزایش اجاره‌بها است.

مسکن کالای وارداتی نیست و دولت نمی‌تواند برای ثبات قیمت آن، تا پایان سال محموله‌ای در این زمینه وارد کند. در واقع پروسه ساخت مسکن بیش از دو سال است که این پروسه در کشور تعطیل است.
محمدعلی پورشیرازی،

کارشناس مسکن
قیمت‌ها در بازار مسکن آرام آرام و بدون شلوغی افزایش می‌یابد. در واقع وقتی تولید روی دست تولیدگر بماند، باید منتظر تغییر قیمت‌ها بود بود؛ در بین اقشار مختلف مردم قدرت خرید وجود ندارد و خانه‌های ساخته شده هر چند کم روی دست سازنده مانده است، بنابراین افزایش قیمت پیش‌بینی می‌شود. قیمت مسکن بدون جنجال در شرایط رکود افزایش می‌یابد؛ اتفاقی که در تمام دنیا بی‌نظیر است.
بیت‌اله ستاریان،

عضو هیات علمی دانشگاه تهران
نباید به سادگی از کنار کاهش آمارهای ساخت‌وساز در کشور عبور کرد. اگر وضعیت ساخت‌وساز به همین شکل با افت همراه باشد، جهش قیمت مسکن در سال ۹۴ قطعی است.
مصطفی‌قلی خسروی،

رییس سابق اتحادیه مشاوران املاک
برخلاف شایعات تا نیمه دوم سال ۹۴ رشد چندانی در بخش مسکن اتفاق نمی‌افتد. به عبارتی، شاخص اعلانی بانک مرکزی درخصوص میزان تورم اثری بر مسکن ندارد؛ چون بازار مسکن تحت تاثیر عرضه و تقاضا است.
سعید آگشته،

کارشناس مسکن
تا پایان سال جاری وضعیت در بازار مسکن به روال در حال حاضر پیش خواهد رفت، ولی با آغاز سال ۱۳۹۴ و با توجه به سیاست‌های دولت که البته می‌توان گفت ناشی از یک منطق اقتصادی است، با افزایش قیمت در این بخش روبه‌رو خواهیم بود.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2023 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی