نرخ بیکاری کشور ۴برابر شد

بیکاریمعاون اشتغال وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی نرخ بیکاری در کشور را ۱۱ و نیم درصد اعلام کرد. حسن طائی در یک برنامه زنده تلویزیونی با عنوان چالش‌های پیش روی اشتغال در کشور با بیان اینکه همه دستگاه‌ها در ایجاد اشتغال نقش دارند، گفت: در حال حاضر ۲۲میلیون فرد شاغل در اقتصاد ایران حضور دارند و ۲ و نیم میلیون نفر هم بیکارند که بر اساس آمار رسمی مرکز آمار نرخ بیکاری ۱۱ و نیم درصد است.

آمارهای ۳۰ ساله نشان می‌دهند، ورود به دانشگاه‌ها ۱۴ برابر شده که این میزان برای زنان ۲۳ برابر است اما بازار کار اشتیاقی برای پذیرش فارغ‌التحصیلان ندارد و آنها امروز بحرانی‌ترین گروه بیکار کشور هستند. کارشناسان بازار کار عقیده دارند به همان میزان که فضای اشتغال کشور دچار تحولات اساسی نسبت به دهه‌های گذشته شده به همان میزان نیز دچار آسیب‌های جدید شده است.

اسم شغل از خود شغل مهم‌تر است!

البته به نظر کارشناسان بازار کار، اینکه جوانان به دنبال مشاغل بهتری باشند، شغل از جایگاه اجتماعی بالاتری برخوردار باشد و افراد تمایل داشته باشند که در مشاغل کلیدی‌تر کشور به فعالیت بپردازند قابل پذیرش است، چون این میل در انسان به صورت ذاتی وجود دارد اما درباره بازار امروز کار کشور این تحلیل می‌شود که برخی کارجویان ایرانی اغلب کمی بیشتر از میزان لازم به دنبال نام شغل هستند و این مساله باعث شده تا گرایش به فعالیت در برخی حرفه‌ها بسیار بالا و در برخی مشاغل، بسیار پایین باشد.به صورت کلی، در بازار فعلی کار ایران گویا درس خواندن نتوانست برای جوانان اشتغال به همراه بیاورد و امروز جمعیت بیکاران تحصیلکرده کشور بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است. وزارت کار نموداری از روند بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در فاصله سال‌های ۶۵ تا ۹۰ که آخرین سرشماری رسمی کشور انجام شده ارائه کرده که طی آن رشد صعودی بیکاری افراد دارای تحصیلات عالی مشخص شده است. با وجود اینکه تا سال ۷۵، تحصیلات می‌توانست برای افراد فرصت‌های بهتری برای اشتغال فراهم کند، اما این روند از سال ۷۵ به بعد برعکس شده و به شدت بر نرخ بیکاری کارجویان دارای تحصیلات دانشگاهی کشور افزوده شد.

بیکاری دختران تحصیلکرده ۲ برابر پسران است

روز گذشته معاون اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نرخ بیکاری در کشور را ۱۱ و نیم درصد اعلام کرده و در تعریف بیکاری اظهار کرد: هر کس در طول هفته حتی یکساعت هم فرصت شغلی نداشته باشد بیکار محسوب می‌شود. حسن طائی گفت: در حال حاضر نرخ بیکاری جوانان ۱۸ درصد و دانش‌آموختگان بین ۲۱ و نیم تا ۲۲درصد است که در این بین نیز نرخ بیکاری دانش‌آموختگان دختر ۳۰درصد و پسر ۱۲ درصد است.

معاون اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: به‌طور کلی امروز در تمام بازارهای جهان ، بیکاری دانش‌آموختگان مساله جدی محسوب می‌شود؛ چرا که کارآفرینان و سرمایه‌گذاران درصدد جذب این افراد هستند.

طائی با بیان اینکه ما توجه جدید به دانش‌آموختگان و علوم جدید در ایجاد اشتغال در جامعه داریم گفت: کسری رشد بیکاری و سرمایه‌گذاری ناکافی در اقتصاد موجب انباشت بیکاری و تورم رکودی شده است که امیدواریم با خروج از تحریم‌ها اوضاع بهتر شود.

او افزود: در همه جای جهان سلسله مراتبی برای نظام آموزش‌عالی تعریف شده و انتظار نیست دانش‌آموخته یک فرد کاملا با مهارت باشد اما انتظار می‌رود مطابق نیاز بازار، رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌ها عرضه شود.

معاون اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اقتصاد ایران نیازمند رشد بالای ۷ درصد است تا بتواند مشاغل مورد نیاز دانش‌آموختگان را فراهم کند.عضو فراکسیون اشتغال مجلس دستگاه اجرایی را مهمترین مانع سرمایه گذاری در کشور دانست و گفت: اگر دستگاه اجرایی را جمع کنیم مردم بهتر می‌توانند کار و سرمایه‌گذاری کنند.

او با بیان اینکه سالانه حدود ۸۰۰ هزار فارغ التحصیل درکشور داریم، افزود: اگر بر همین روال پیش برویم حداقل باید سالی ۸۰۰ تا یک میلیون شغل در بخش دانش‌آموختگان ایجاد شود.

او تصریح کرد: بزرگ‌ترین چالش و آسیب جدی در حال حاضر بحث بیکاری دانش‌آموختگان است که باید با همفکری و تلاش همه قوا به سمت حل آن گام برداریم.

طائی افزود: فرهنگ اشتغال و محیط کسب و کار ما سنتی است و باید به‌روز شود و دولت در این راستا باید حرکت کند.

او گفت: در سال ۹۳ نزدیک به ۱۰ میلیارد نفر ارتباطات جهانی در دنیا داشتیم در سال ۲۰۲۰ باید به ۱۰۰ میلیارد نفر برسد؛ حال سوال این است ما چقدر توانسته‌ایم در این ارتباطات نقش داشته باشیم؟

او افزود: ما در نظام آموزش و پرورش و نظام عالی کشورمان مشکل مهارت‌آموزی داریم به نحوی که ۹۰ درصد فارغ‌التحصیلان ما هیچ‌کدام مهارت کافی ندارند.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی