نرخ رشد اقتصاد و تورم ۳ و ۱۵ درصد است

اقتصادمشاور اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه امروز رشد اقتصاد سه درصد و تورم ۱۵ درصد است، گفت: سال ۹۴ سال سخت اقتصادی است.

مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رئیس جمهور شب گذشته(۷ تیر) در همایش حماسه حضور در استانداری همدان گفت: در اوایل دهه ۶۰ کشور ایران با  شوک جمعیتی مواجه شد به طوری که ۷ و نیم تا ۸ میلیون نوزاد ظرف پنج سال به جمعیت کشور اضافه شد.

وی افزود: در آن دروان پیش بینی کردیم که جمعیت کثیری در نیمه دوم دهه ۸۰ به سن کار، ازدواج و مسکن می رسند.

وی تصریح کرد: وجود منابع باعث ایجاد اشتغال همراه با عزتمندی می شود در نیمه دوم دهه۸۰ حجم عظیمی از منابع مالی از محل درآمدهای نفتی برای جمعیت ذکر شده تأمین شد.
نیلی خاطرنشان کرد: در سال ۷۷ یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت با قیمت ۴/۱۰ دلار صادر و این تبدیل به حجم عظیمی از درآمد شد.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور بیان داشت: در سال ۸۴ رکورد درآمدی ۷۰ میلیارد دلاری ثبت شد و در سال ۹۰ به ۱۵۳ میلیارد دلار رسید.

درآمد هنگفت نفتی می توانست مشکلات را پایان دهد

وی گفت: از سال ۸۴ تا ۹۲ درآمد زایی کشور به ۹۵۰ میلیارد دلار رسید که با این رقم می توانست صنعت کشور را نوسازی و همچنین برای متولدین دهه ۶۰ شرایط اقتصادی بهتری را فراهم کرد.

وی تصریح کرد: میزان بالای منابع مالی در کشور تبدیل به حجم عظیمی از واردات شد به طوری که از سال ۸۴ تا پایان سال۹۲ میزان واردات کشور ۷۲۰ میلیارد دلار بوده است.

وی ادامه داد: در سال ۸۹ رکورد واردات تاریخ کشور شکسته شد و واردات کشور به ۹۵ میلیارد دلار رسید و همچنین سال ۹۰ واردات کشور به ۹۳ میلیارد دلار رسید.

نیلی در خصوص نرخ رشد تورم نیز افزود: تورم در سال ۸۹ به ۴/۱۲ درصد، سال ۹۰ به میزان ۵/۲۰ درصد، سال ۹۲ به ۳/۳۱ درصد و در مرداد سال ۹۲ به میزان ۴۳ درصد رسید که هر سال ۱۰ واحد درصد به نرخ تورم اضافه شد.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه شرایط ما در سال های ۹۱ و ۹۲ به لحاظ اقتصادی کاملا متلاطم بوده است، گفت: همچنین شرایط شاغلین در سال ۸۴،  ۲۰ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر و در پایان سال ۹۱ همین میزان بوده است.

وی ادامه داد: کشور ایران به لحاظ آموزش عالی توسعه و گسترش داشته به طوری که آمار دانشجویان کشور از آمریکا، انگلیس و فرانسه بالاتر است.

وی افزود: کشوری که ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بیکار دارد همزمان وارد کننده نیروی کار افغانی است زیرا جوانان ما حاضر به انجام هرکاری نیستند و مسئله اقتصادی خود می تواند به مسئله اجتماعی تبدیل شود.

از تورم ۱۵ درصد رضایت نداریم

نیلی گفت: امروز رشد اقتصاد سه درصد و تورم ۱۵ درصد است و از این تورم رضایت نداریم چرا که تورم امروز در دنیا ریشه کن شده است.

وی سال ۹۴ را سال سخت اقتصادی سخت کشور عنوان کرد و افزود: گذر کردن از شرایط سخت سال ۹۴ با سلامتی نیاز به انسجام و درک عمیق از شرایط دارد.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه مدیریت کشور با درآمد ۲۵ میلیارد دلار بسیار دشوار است، اظهارداشت: چیزی که به آن بسیار نیاز داریم انسجام ملی است و با استفاده از سیاست های اقتصاد مقاومتی می توانیم به این انسجام دست پیدا کنیم.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2019 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی