نرخ بیکاری در سال ۱۴۰۰ چند خواهد بود؟

بیکاریدر دوره ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ خالص اشتغال تحصیلکردگان عالی به ازای هر یک درصد رشد اقتصادی، به طور متوسط برابر با ۳۴٫۸۸ هزار نفر بوده است، بنابراین با استفاده از این رقم و همچنین آمار اشتغال سال ۱۳۹۲ و نرخ‌های رشد اقتصادی یک تا پنج درصدی طی سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۴۰۰ در پنج سناریو پیش بینی شده است. در صورتی که رشد اقتصادی سالانه یک درصد باشد نرخ بیکاری تحصیلکردگان از ۲۷٫۷ درصد در سال ۱۳۹۴ به ۴۸٫۹ درصد در سال ۱۴۰۰ با ۴٫۲ میلیون نفر بیکار خواهد رسید.

به همین ترتیب و با ادامه سناریوها، نتایج سناریوی دوم نرخ بیکاری تحصیلکردگان را با چهار میلیون بیکار در سال ۱۴۰۰ ۴۵٫۶ درصد برآورد می‌کند. نرخ بیکاری با رشد اقتصادی سه درصد، سه میلیون و ۷۰۰ بیکار تحصیلکرده و نرخ ۴۲٫۴ درصد خواهد بود. سناریوی چهارم نرخ بیکاری این گروه را ۳۹٫۲ درصد با سه میلیون و ۴۰۰ هزار بیکار تحصیلکرده نشان می‌دهد.

سناریوی آخر که در آن فرض شده است، سالانه پنج درصد رشد اقتصادی در اقتصاد ایران وجود داشته باشد، نشان می دهد که در سال ۱۳۹۴ جمعیت بیکار با تحصیلات عالی برابر با ۱٫۴ میلیون نفر و نرخ بیکار ۲۳٫۲ درصد در سال ۱۴۰۰ به جمعیت بیکار تحصیلکردگان برابر با سه میلیون و ۱۰۰ هزار نفر با نرخ بیکاری ۳۶ درصد خواهد رسید.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی