حفظ بزرگترین صعود قیمت طلا در ۹ماه اخیر

طلا طلا در بازار جهانی پس از کمتر شدن انتظار سرمایه گذاران برای تغییر سیاست پولی آمریکا، بزرگترین صعودش در ۹ ماه گذشته را حفظ کرد.

ب هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری سنگاپور ۱۱۳۷ دلار در مقایسه با ۱۱۳۸ دلار در روز جمعه معامله شد.

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر با ۰٫۱۸ درصد کاهش، ۱۱۳۴ دلار بود.

قیمت طلا روز جمعه پس از انتشار آمار اشتغال آمریکا ضعیف‌تر از حد مطلوب که تردیدها را نسبت به تغییر سیاست پولی این کشور برانگیخت، ۲٫۲ درصد یا ۲۲٫۹۰ دلار افزایش یافت که بزرگترین افزایش یک روزه از ژانویه بود. اما با وجود این افزایش قیمت چشمگیر، طلا با ۰٫۸ درصد کاهش هفتگی، برای سومین هفته متوالی کاهش یافت.

سرمایه گذاران طلا آمار اقتصادی آمریکا را برای ارزیابی زمان احتمالی افزایش نرخهای بهره در این کشور به دقت دنبال می‌کنند. گزارش وزارت کار آمریکا نشان داد اقتصاد این کشور ۱۴۲ هزار شغل جدید در سپتامبر ایجاد کرد که بسیار کمتر از ۲۰۰ هزار شغل مورد پیش بینی اقتصاددانان در نظرسنجی بلومبرگ بود و به این ترتیب این احتمال که بانک مرکزی نرخهای بهره را تا سال آینده نزدیک صفر نگه خواهد داشت، افزایش یافت و از دورنمای طلا پشتیبانی کرد.

نرخهای بهره بالاتر جذابیت سرمایه گذاری طلا را که برخلاف اوراق قرضه و سهام، دارایی بدون بازده است کمتر می‌کند. به همین دلیل قیمت طلا از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون با آماده شدن بانک مرکزی آمریکا برای تصویب نخستین افزایش نرخهای بهره در یک دهه گذشته، تحت فشار قرار گرفته و حدود چهار درصد از ارزش خود را از دست داده است.

به گفته ادوارد مایر، تحلیلگر شرکت “آی ان تی ال اف سی استون”، صعود اخیر طلا تا حدود زیادی به دلیل بالاتر رفتن انتظارات از کند شدن رشد اقتصاد آمریکا همراه با اقتصاد چین است که بانک مرکزی این کشور را متقاعد می‌کند برای افزایش نرخهای بهره دست نگه دارد.

شرکتهای معدنی طلا با بالا رفتن قیمت این فلز زرد تقویت شدند و ارزش سهام نیوکرست ماینینگ که بزرگترین تولیدکننده طلا در استرالیاست، ۱۰ درصد افزایش یافت در حالیکه ارزش سهام اولوشن ماینینگ ۹٫۵ درصد صعود کرد.

طبق آمار بلومبرگ، ذخایر صندوقهای سرمایه گذاری طلا با ۱٫۹ تن افزایش، به ۱۵۳۲٫۰۶ تن رسیده بود اما روز جمعه به ۱۵۳۱٫۳۲ تن کاهش یافت.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره پس از افزایش ۴٫۹ درصدی در روز جمعه، تغییر چندانی نداشت و ۱۵٫۲۵۸۵ دلار معامله شد. هر اونس پلاتین با ۰٫۵ درصد افزایش، به ۹۱۴٫۲۰ دلار رسید. هر اونس پالادیم با ۱٫۴ درصد افزایش، به ۷۰۹٫۳۰ رسید که بالاترین قیمت از ماه ژوئن بود.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2022 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی