رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی اقدام برخی بانک ها در انتشار فراخوان برای جذب سپرده با نرخ های بالاتر از رقم مصوب را غیراخلاقی و غیرحرفه ای دانست.

«محمدرضا حسین زاده» روز سه شنبه در حاشیه بیست و هشتمین همایش بانکداری اسلامی در مرکز همایش های صدا و سیما در جمع خبرنگاران اظهار داشت: براساس مصوبه پارسال شورای پول و اعتبار نرخ سود یکساله ۱۵ درصد تعیین شده بود اما شرایطی پیش آمد که بانک ها رعایت نمی کردند.
مدیرعامل بانک ملی ایران افزود: با سیاست گذاری های انجام شده و شرایط جدیدی که کشور در حمایت از تولید دارد، لازم شده است بانک ها از ۱۱ شهریور این نرخ را اجرا کنند.
رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی تاکید کرد: به طور قطع بانک های دولتی اهتمام بیشتری نسبت به این امر خواهند داشت.
حسین زاده درباره اینکه کاهش نرخ ها بر کاهش سپرده های بانکی و یا تصمیم مردم برای خروج دارایی خود از بانک ها اثر گذار نیست، گفت: شنیده ایم در برخی بانک ها در روزهای اخیر غیراخلاقی و غیر حرفه ای رفتار کردند و اطلاعیه ها و فراخوان هایی دادند که قبل از ۱۱ شهریور با نرخ های بالا سپرده گذاری کنند.
مدیر عامل بانک ملی ایران گفت: به طور قطع این کار در زیان دهی این بانک ها اثر بسزایی خواهد داشت، کما اینکه از قبل هم مسئولان اقتصادی کشور بارها گفته اند بانکی که نرخ بالا و غیرمتعارف می دهد به طور قطع با مشکلاتی مواجه خواهد بود، هرچند ما ارزو نمی کنیم چنین اتفاقی بیفتد.
وی تاکید کرد، باید همه بانک ها به نرخ متعادل و تعارف تن دهند.
حسین زاده درباره اینکه نرخ تسهیلات چه زمانی کاهش می یابد، گفت: اکنون بر اساس هر نرخی که سپرده گذاری انجام شود، نرخ سود سه تا چهار درصد بالاتر است؛ اکنون مصوبه شورای پول اعتبار برای تسهیلات ۱۸ درصد است که باید بانک ها رعایت کنند.
رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی افزود: اگر بانکی در این زمینه تخلف می کند، قابل رسیدگی است اما آنچه که اعلام شده، نرخ ۱۸ درصدی است.
وی گفت: این سه درصد فاصله بین نرخ سود سپرده و نرخ تسهیلات برای پوشش دهی هزینه های بانک ها است که این رویه در همه دنیا انجام می شود.
حسین زاده درباره اینکه برخی بانک های دولتی نیز در بازه زمانی تا ۱۱ شهریور در حال جذب یا تمدید سپرده با نرخ های بالاتر هستند، گفت: از بانک های دولتی یک مورد هم تخلف در این زمینه روی نداده و تنها یکی دو مورد را در بانک های خصوصی شاهد بودیم.
وی افزود: بانک مرکزی تخلفات بانک ها را رصد می کند، زیرا این کار یک کار غیراخلاقی و غیرحرفه ای است.
وی تاکید کرد: بانک ها باید به قوانین تن دهند و با شرایط اقتصاد کشور هماهنگ شوند تا اقتصاد به شکوفایی برسد.
به گزارش ایرنا، یک بانک خصوصی در روزهای اخیر با ارسال پیامکی به مشتریان خود از تمدید سپرده شان بانرخ سود ۲۳ درصد خبر داد.
ضرورت بازبینی و اصلاح نظام اعتباری بانک­های کشور در راستای حمایت از تولید و اشتغال، نظارت موثر اعتباری بانک مرکزی در راستای حمایت از تولید و اشتغال، فرصت­ها و چالش­های حقوقی نظام اعتباری بانک­های کشور در راستای حمایت از تولید و اشتغال، راهکارهای توسعه تعاملات بانکی بین­ الملل در راستای حمایت از تولید و اشتغال، راهکارهای عملی برای تقویت منابع اعتباری بانک­ها در راستای حمایت از تولید و اشتغال، نقش بازار سرمایه در بهبود عملکرد نظام اعتباری بانک­ها در راستای حمایت از تولید و اشتغال از محورهای بیست و هشتمین همایش بانکداری اسلامی است.

منبع:ایرنا

 

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی