تحقق ۹۸ درصدی صادرات صنایع غذایی ، دارویی و بهداشتی در سال گذشته

مهدی صادقی نیارکی افزود : در این زمینه  صنایع غذایی حدود ۱۳ درصد، صنایع دارویی حدود ۳۱ درصد و صنایع آرایشی و بهداشتی حدود ۸ درصد در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۴ رشد صادراتی داشته‌‌اند.
به گفته وی  صنایع غذایی با صادرات حدود ۲٫۵ میلیارد دلار و سهم حدود ۸۵٫۵  درصدی در رتبه اول، صنایع آرایشی و بهداشتی با صادرات حدود ۲۴۲ میلیون دلار و سهم حدود ۸ درصد در رتبه دوم و صنایع دارویی با صادرات حدود ۱۹۲ میلیون دلار و سهم حدود ۶٫۵ درصد رتبه سوم از نظر ارزش صادرات این بخش را به خود اختصاص داده‌اند.
همچنین سهم صادرات بخش صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی کشور در سال ۱۳۹۵ از کل ارزش صادرات غیرنفتی کشور (بدون احتساب میعانات گازی) حدود ۸ درصد و از کل ارزش صادرات کالایی کشور حدود ۱۴٫۶ درصد برآورد شده است.
صادقی نیارکی با برشمردن کشورهای هدف صادراتی این صنایع افزود : از نظر ارزشی به حدود ۲۰ کشور جهان، بیش از ۱۰ میلیون دلار صادرات داشته‌ایم و کشورهای عراق و افغانستان بیشترین سهم صادراتی را به خود اختصاص داده‌اند.
مدیر کل صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت از رشد ۱۵ درصدی صادرات کالاهای نهایی بخش صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی کشور از لحاظ ارزشی در سال  گذشته خبر داد و اضافه کرد :  باتوجه به ارزش افزوده بالاتر کالاهای نهایی نسبت به کالاهای واسطه‌ای، این میزان رشد از اهمیت بسزایی برخوردار است.
گفتنی است سهم صادرات کالاهای نهایی بخش صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی کشور در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴، حدود ۸۲ درصد و کالاهای واسطه‌ای حدود ۱۸ درصد بوده است.

 

منبع: شاتا

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی