رشد قیمت نفت در بازارهای جهانی، شاخص بورس را ۴۸۱ واحد بالا برد

شد قابل توجه قیمت نفت در روزهای اخیر که حتی به عبور از مرز تاریخی بشکه ای ۶۰ دلار منجر شد، همه توجهات را به شرکت های پالایشی و پتروشیمی ها معطوف کرد.
استقبال گسترده از سهام پالایشگاه باعث شد که گروه فراورده های نفتی که پالایشگاه ها را در خود جای داده است در صدر معاملات بورس قرار گیرد.
همچنین رشد قیمت اوره و برخی محصولات پتروشیمی نیز عاملی شد تا شرکت های پتروشیمی مرتبط در بورس نیز مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار گیرند.
بر این اساس، نمادهای پارسان (نفت وگاز پارسیان)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، شتران (پالایش نفت تهران)، شپدیس (پتروشیمی پردیس) ، شخارک (پتروشیمی خارک) و وغدیر(سرمایه گذاری غدیر) در معاملات امروز با رشد خود بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.
گروه فراورده های نفتی در معاملات امروز بازار بورس در صدر معاملات قرار گرفت. در این گروه ۱۴۹ میلیون سهم به ارزش ۶۰۶ میلیارد ریال داد و ستد شد.
گروه شیمیایی به ارزش ۲۵۵٫۷ میلیارد ریال و فلزات اساسی به ارزش ۲۵۵ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص داد.
در رده چهارم، گروه خودرو با معاملاتی به ارزش ۱۶۳ میلیارد ریال جای گرفت. گروه رایانه با معاملاتی به ارزش ۷۹ میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.
در معاملات یکشنبه ۹۳۲ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش معاملات بورس به ۲ هزار و ۶۲۰ میلیارد ریال در ۷۱ هزار و ۵۹۲ نوبت خرید و فروش شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد، شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، ۱۵۴ واحد افزایش یافت، اما شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۳۱ واحد افت کرده است.
شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، نیز ۲۳ واحد کاهش یافت و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، ۳۴۴ واحد افزایش یافت.
شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، ۴۹۹ واحد و شاخص بازار دوم بورس ۱۹۶ واحد رشد کرد.

** رشد ۸ پله ای فرابورس
در دومین روز کاری هفته دوم آبان‌ماه شاخص کل فرابورس ایران در ادامه روند افزایشی خود با بیش از هشت واحد صعود، بار دیگر به ارتفاع ۹۶۰ واحدی رسید که این اتفاق، بیشتر تحت تاثیر مثبت از جانب نمادهای زاگرس (پتروشیمی زاگرس) و مارون (پتروشیمی مارون) رخ داد.

در معاملات یک شنبه علاوه بر دادوستد نزدیک به ۲۳۱ میلیون ورقه بهادار به ارزش بیش از یک هزار و ۴۶۰ میلیارد ریال در بازارهای فرابورس، شاهد چند توقف و بازگشایی نماد نیز بودیم.
در حالی نماد معاملاتی شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا به دلیل در پیش داشتن مجمع عمومی عادی صاحبان سهام این شرکت، متوقف شد که نمادهای معاملاتی شرکت صنعت روی زنگان و شرکت شیرین دارو بازگشایی شدند.
در بخش تسهیلات مسکن نیز بیش از ۷۹ هزار ورقه تسهیلات مسکن به ارزش افزون بر ۵۹ میلیارد ریال، خرید وفروش شد.
شایان ذکر است به دلیل اینکه مدت اعتبار اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن آبان‌ماه ۹۶ در نماد معاملاتی «تسه ۹۴۰۸» به منظور نقل‌وانتقال در روز ۱۵ آبان ۱۳۹۶ به اتمام می‌رسد، این نماد در پایان معاملات روز یادشده متوقف خواهد شد.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی