امضای قرارداد ۱.۵ میلیارد دلاری با شرکت‌های ایرانی

رضا پدیدار گفت‌: از امضای ۵۵ قرارداد در ۱۰ گروه کالایی مورد نیاز صنعت نفت خبر داد و گفت: تاکنون ۵۵ قرارداد با شرکت های ایرانی برای ساخت ۱۰ گروه کالای استراتژیک صنعت نفت به ارزش یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار امضا شده است.

وی با بیان اینکه قراردادهای مذکور با شرکت‌هایی امضا شده که سابقه تولید کالا دارند، افزود: شرکت‌های مذکور باید یک شریک خارجی داشته باشند و وظیفه این شریک خارجی انتقال دانش فنی به شرکت‌های ایرانی است. به عبارتی دیگر منابع مالی مورد نیاز باید توسط شرکت ایرانی تامین شود.

رئیس پیشین هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات نفت (استصنا) با اشاره به معرفی ۱۰ گروه کالای استراتژیک صنعت نفت در سال ۱۳۹۳ اظهار کرد: از سال ۱۳۹۳ تاکنون سازندگان هر گروه کالایی شناسایی شده‌اند و بعد از آن اسناد مناقصه برای ساخت تجهیزات توزیع شد. هر شرکت ایرانی موظف شد یک شریک خارجی معرفی کند و سرانجام مناسب‌ترین شرکت برای ساخت تجهیزات برگزیده شد. به طور کلی ۳۲ شرکت تاکنون انتخاب شده‌اند.

پدیدار در ادامه با اشاره به انتقاداتی که در زمینه خرید تجهیزات صنعت نفت از سازندگان داخلی وجود دارد، گفت: سیستم جامع و یکپارچه کالا و تجهیزات صنعت نفت هنوز توسط همه کارفرماها در حوزه نفت مورد بهره‌برداری قرار نگرفته است و برخی از کارفرماها هنوز برای تامین تجهیزات از سامانه خودشان استفاده می‌کنند.

وی افزود: ممکن است در سامانه‌های مذکور تعدادی شرکت واسطه یا نماینده شرکت‌های خارجی باشند و به همین دلیل انتقادات در زمینه خرید تجهیزات از شرکت‌های ایرانی وجود دارد. درحال حاضر شرکت‌های ایرانی توانایی ساخت ۷۰ درصد تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت را دارند.

منبع:ایسنا

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی