دلداری رئیس سازمان بورس به سهامدارن!

دلداری رئیس سازمان بورس به سهامدارن!

بورسرئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: ریزش‌های شاخص بورس گذراست، بازار سهام به زودی به تعادل و روند مثبت بازمی‌گردد.

علی صالح‌آبادی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار امروز در وزارت اقتصادی با اشاره به علائم اقتصاد و حمایت دولت تاکید کرد: ریزش‌های شاخص بورس گذرا است، بازار سهام به زودی به تعادل و روند مثبت باز می‌گردد.

وی افزود: به زودی نقدینگی قابل توجهی از طریق شرکتهای حقوقی وارد بورس می‌شود.  علی صالح‌آبادی، رئیس و سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار در نشستی با خبرنگاران رسانه‌های گروهی درباره آخرین تحولات بازار سرمایه در یک سال گذشته و آمار مقایسه‌ای آن ارائه کرد.

صالح‌آبادی در ابتدا با اشاره به وضعیت امروز بازار سرمایه اظهار داشت: اکنون ارزش بازار بورس تهران به ۴۰۶ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال گذشته فروش ۱۳۸ درصدی را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: در فرابورس نیز ارزش بازارها به ۹۷ هزار میلیارد تومان نزدیک شده که نسبت به سال گذشته رشد ۹۶ درصدی دارد؛ در مجموع ارزش بازارهای سهام از ۲۲۰ به ۵۰۶ هزار میلیارد تومان یعنی ۲٫۵ برابر افزایش رسیده است.

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار با تاکید بر اینکه برترین میزان ارزش بازار طی امسال رقم خورده است، گفت: ارزش معاملات بورس تهران به ۱۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده که نسبت به دوره مشابه سال قبل نشان از افزایش ۴ برابری است. بنابراین نقدینگی‌ بسیار خوبی طی این مدت وارد بازار شده است.

وی گفت: دفعات معاملات نیز نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش چشمگیری داشته و شاخص کل بورس نیز تا امروز با بازدهی ۱۱۶ درصدی به رقم ۸۲ هزار واحد رسیده است در حالی که این میزان در ابتدای امسال ۳۸ هزار و ۴۱ واحد بود.

*معاملات آتی سکه و کاهش حجم آن

صالح‌آبادی با اشاره به اینکه در بورس کالایی قراردادهای آتی سکه نسبت به سال گذشته کاهش ۴۳ درصدی را نشان می‌دهد گفت: با توجه به رکود بازارهای سکه و ارز در بازار، کاهش حجم معاملات قراردادهای آتی بسیار مثبت ارزیابی می‌شود چرا که جذابیت در این معاملات نیز به تناسب کاهش پیدا کرده است.

وی گفت: در بخش سایر کالاهای بورس کالایی یعنی پتروشیمی، فلزات و فرآورده‌های نفتی تا به امروز ۳۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان معامله انجام شده که سال گذشته این میزان ۲۲ هزار و ۷۰۰  میلیارد تومان بود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه تاکنون ۳۱۰ میلیارد تومان معامله در بورس انرژی ایران انجام شده است، گفت: این میزان با توجه به شرایط بورس انرژی و یک ساله بودن آن رقم قابل قبولی است که همواره در حال افزایش است.

وی همچنین به زیرساخت‌های معاملاتی آنلاین اشاره کرد و گفت: حدود ۷۰ درصد معاملات هم‌اکنون از بستر معاملاتی آنلاین انجام‌ می‌شود که به لحاظ ارزش حدود ۴۰ درصد میزان معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

صالح‌آبادی افزود: افزایش زیرساخت‌های الکترونیکی و آنلاین قطعا موجب گسترش دسترسی به بازار سرمایه خواهد بود؛ همچنین تاکنون ۱۰۵۰ ایستگاه معاملاتی برای سرمایه‌گذاران فعال است.

* ایجاد اتاق معاملات میان کارگزاری‌ها

صالح‌آبادی همچنین به پیشنهاد کانون کارگزاران مبنی بر ایجاد اتاق معاملات میان کارگزاران اشاره کرد و افزود: این اتاق به تناسب نقاط جغرافیایی کشور برای تمرکز معاملات و نظارت بیشتر کارگزاران در دست بررسی و راه‌اندازی است.

وی ادامه داد: در بورس کالا نیز بحث خرید خرد برای مشتریان با مقیاس کوچکتر در حال پیگیری است، تا این نوع معاملات نیز با توجه به طراحی نرم‌افزار معاملاتی آن انجام شود.

صالح‌آبادی گفت: دستورالعمل سلف موازی استاندارد نیز تصویب شده که تا پایان سال معاملات آن آغاز خواهد شد.

وی در مورد آخرین اقدامات در حوزه راه‌اندازی بازار ایده در فرابورس تاکید کرد: دستورالعمل این بازار نیز تصویب و ابلاغ شده و اولین معاملات آن نیز با توجه به رایزنی‌ها تا پایان امسال کلید می‌خورد.

وی ادامه داد: هم‌اکنون مخترعان و مبتکران خوبی در کشور حضور دارند که می‌توانند از این پس نوآوری‌ها و اختراعات خود را برای تجاری‌سازی به بازار ایده فرابورس ببرند.

صالح‌آبادی با اشاره به نحوه انجام معاملات در بازار گفت: در این بازار به سه شکل امکان‌ معاملات وجود دارد که در شرایط اول اختراع یا ایده به صورت دائمی، مدت معین و یا مشارکتی انجام‌ خواهد شد؛ راه‌اندازی بازار ایده در فرابورس حلقه اتصال دانشگاه، بازار سرمایه و تولید خواهد بود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در میان تجاری‌سازی ایده‌ها امکان ارزش‌گذاری برند شرکت‌ها نیز وجود دارد، یعنی اگر تولید‌کننده‌ای برند محبوبی در کشور دارد می‌تواند برند خود را در این بازار ارزش‌گذاری کند.

صالح‌آبادی گفت: اخیرا نیز دستورالعمل معاملات بورس تهران و فرابورس اصلاح شد که این امکان فراهم شده تا اوراق اجاره یا مشارکت در عرضه اولیه خود بر اساس حراج معامله شوند.

وی افزود: از این طریق اوراق در صورت حضور به قیمت حراج معامله خواهد شد و در ادامه نیز برای ارزش‌گذاری اوراق و رتبه‌بندی آنها موسسات رتبه‌بندی اعتباری را در دست راه‌اندازی و تصویب مقررات داریم.

*اوراق خزانه اسلامی در بسته ۱۰۰۰ میلیارد تومانی

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار درباره زمان انتشار اوراق خزانه اسلامی و نحوه معاملات آن در بازار سهام اظهار داشت: اولین بسته اوراق خزانه اسلامی طبق قانون به میزان ۱۰۰۰ میلیارد تومان از طریق فرابورس منتشر خواهد شد که معاملات ثانویه آن نیز در این بازار انجام می‌شود.

وی ادامه داد: این اوراق نرخ سود مشخص نخواهند داشت و امکان دارد در بازار فرابورس به زیر قیمت اسمی هم معامله شوند و قیمت آن در بازار ثانویه فرابورس تعیین و سود سرمایه‌گذاران در آن مشخص خواهد شد.

صالح‌آبادی گفت: اخیرا نیز شرکت‌های تامین سرمایه کنسرسیومی برای بازارگردانی این اوراق تشکیل داده و اعلام آمادگی کرده است.

وی با اشاره به اینکه اوراق استصناع نیز تا پایان سال منتشر خواهد شد، گفت: دستورالعمل این اوراق در بازار سرمایه نیز تصویب شده است.

وی ادامه داد: اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهام نیز با توجه به آمادگی برخی شرکت‌ها در دست پیگیری و انتشار است.

وی با اشاره به سامانه xbrl که اخیرا فعال شده است، گفت: هم‌اکنون پردازش‌های مالی از اطلاعات توسط شرکت‌ها انجام می‌شود که این سامانه با توجه به تحلیل صنایع مختلف می‌تواند به شرکت‌ها و صنایع مختلف کمک کند.

وی همچنین از فعال شدن کنترل‌های داخلی شرکت‌ها خبر داد و گفت: قطعا کنترل داخلی شرکت‌ها به حاکمیت شرکتی کمک خواهد کرد و پاسخگوی بسیاری از سهامداران در مجامع خواهد بود.

وی ادامه داد: از این پس سرمایه‌گذاران باید از سهامداران عمده و مجامع بحث کنترل‌های داخلی شرکت و کمیته حسابرسی داخلی را پیگیری کنند.

صالح‌آبادی از راه‌اندازی مرکز میانی امضای دیجیتال تا پایان سال خبر داد و گفت: مقدمات این کار فراهم شده و به مراکز مختلف این سرویس ارائه خواهد شد. بنابراین پس از راه‌اندازی این مرکز سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه با اطمینان بیشتری انجام خواهد شد.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2019 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی