آیا افت و خیز بازار ارز مهار شده است؟

ارز بازار ارز در هفته گذشته شاهد نوساناتی بود که مثبت شدن روند بازار سرمایه و تقویت کانالهای ورودی ارز به بازار امکان افت و خیز بیشتر را از دلار و سفته بازی را از دلالان ربود.

به گزارش سایت طلا، برای مهار نوسان بازار ارز کارشناسان با اولویت به ثبات بازار در کوتاه مدت و تعدیل نرخ ارز در میان مدت قائل به روان کردن ارز صادرات غیر نفتی و سیاستهای تنظیمی هستند تا تغییرات و نوسانات لحظه ای در بازار کاهش یابد.

دلار در اواخر هفته ی منتهی به ۵ اردیبهشت ماه در مسیر نزولی قرار گرفت و کارشناسان معتقد بودند اثر عوامل افزایشی دلار خنثی و با دخالت غیر مستقیم دولت در بازار ارز از طریق عرضه ارز حاصل از صادرات پتروشیمی به بازار و تأمین ارز خودروسازان از طریق مرکز مبادلات ارزی و مثبت شدن روند بورس شاهد تمایل کفه ی عرضه و تقاضا به سمت کاهش خواهیم بود.

این گزارش حاکیست، بازار روز شنبه آرام و تحرک دلالان کاهش یافت و دلار با نوسان محدود بین بهای ۳۲۵۰ تا ۳۲۶۰ تومان در حرکت بود اما در روز یکشنبه و در حالیکه کارشناسان و فعالان وضعیت بازار را متعادل می دانستند دلار از سطح ۳۳۰۰ تومان عبور و تا بهای ۳۳۳۵ تومان بالا آمد.

در معاملات روز دوشنبه و در ادامه روند افزایشی، هر دلار آمریکا تا ۳۳۵۰ تومان بالا آمد که با رسیدن دلار به این سطح، دلالان خود را برای رساندن قیمت به ۳۴۰۰ تومان آماده کردند اما بازار براساس انتظار آنها پیش نرفت و دلار روند کاهشی اختیار و تا بهای ۳۲۹۰ تومان پایین آمد.
یورو و پوند در غروب روز دوشنبه بر بهای ۴۵۶۵ و ۵۵۴۵ تومان و هر درهم بر نرخ ۸۹۸ تومان آرام گرفتند.

بر اساس این گزارش، همزمان با روند نزولی ارزها در روز سه شنبه خبرهای مثبتی از سوی قائم مقام بانک مرکزی در مورد گشایش های ارزی بیان شد که در نظر کارشناسان عرضه ارزهای حاصل از صادرات به بازار و آزاد سازی دارایی های ایران در خارج از کشور به طور قطع بازار را به سوی تعادل خواهد کشاند.

بازار ارز در روز چهارشنبه قدری آرام تر بود و دلار که روند کاهشی را از اواخر روز دوشنبه برگزیده بود، در این روز با تحرک دلالان تا قبل از ظهر به ۳۳۱۰ تومان دست یافت. اما بعد در ادامه روند نزولی تا سطح ۳۲۹۴ تومان پایین آمد.

در آخرین روز هفته بازار مجدداٌ میل به افزایش گرفت و ارزش دلار بر ۳۳۱۳ تومان قرار گرفت تا اختلافش را با روز شنبه به ۵۷ تومان افزایش برساند.
در پایان روز پنج شنبه یورو و پوند بر بهای ۴۵۶۵ و ۵۵۳۵ تومان و درهم امارات بر نرخ ۸۹۷ تومان آرام گرفتند که همگی نسبت به آغاز هفته روی افزایش را به خود دیدند.

گفتنی است، نوسان های بازار ارز که در نظر کارشناسان اقتصادی مقطعی و زود گذر است با مداخله غیر مستقیم دولت کاهش یافت که این امر در نظر کارشناسان تأیید و معتقد هستند با خارج شدن عوامل روانی حاکم بر بازار، بازار به مسیر نزولی اخیر خود ادامه می دهد تا روی یک قیمت تعادلی به ثبات برسد.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی