کاهش ارزش دلار در بازار/۲۱ خرداد

دلارجو روانی حاصل از انجام مذاکرات مستقیم بین ایران و آمریکا باعث شد، نرخ دلار در بازار آزاد سیر نزولی در پیش بگیرد خصوصا که عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه فضای حاکم بر گفت‌و‌گوها را مثبت توصیف کرده است.

قیمت‌ها در بازار ارز روز گذشته کاهشی بود و در مجموعه دلار ۲۰ تومان نسبت به دوشنبه افت کرد. معاملات روز گذشته در بازار ارز با ۳۲۴۵ تومان آغاز شد. که پنج تومان کمتر از قیمت بسته شده روز قبل بود. این روند کاهشی ادامه یافت تا اینکه نرخ شاخص بازار روی ۳۲۳۰ تومان قرار گرفت. نکته مهمی که روز گذشته در بازار آزاد مشهود بود، بازه متغیر قیمت‌ها بود. از بعدازظهر به بعد نرخ در برخی صرافی‌ها متفاوت بود و نرخ‌های پایین‌تر از ۳۲۳۰ تومان هم اعلام شد. به‌طور کلی روز گذشته دلار به‌طور میانگین روی قیمت ۳۲۳۰تومان به ثبت رسید.گرچه در بعدازظهر ارقام پایین‌تری نیز اعلام شد

افزایش فاصله خرید و فروش
در چند روز گذشته حتی روز یکشنبه که قیمت دلار از ۳۲۷۵ به ۳۲۴۵ تومان کاهش یافت، فاصله بین خرید و فروش حدود ۱۰ تومان بود. اما روز گذشته این فاصله در بازار افزایش یافت. صرافان فردوسی روز گذشته دلار را حدود ۲۵ تومان پایین‌تر از قیمت فروش می‌خریدند و این نشانه‌ای برای نااطمینانی بازار از سطح فعلی قیمت‌ها است. فعالان بازار معتقدند در صورت مثبت بودن نتیجه مذاکرات سیاسی ایران و غرب، نرخ دلار در بازار آزاد همچنان کاهشی خواهد بود. صرافان بازار روز گذشته دلار را ۳۲۰۰ تومان می‌خریدند برخی می‌گویند، درکنار نااطمینانی این گمان در بازار نیز وجود دارد که قیمت‌ها در صورت حصول یک نتیجه مشخص پتانسیل افت به پایین‌تر از سطح قیمتی ۳۲۰۰ تومان را نیز دارد. پیش‌تر برخی کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند درصورت مشاهده نشانه‌های مثبت در مذاکرات، با توجه به تقویت سمت عرضه و خروج تقاضای عمده از بازار، دلار به محدوده ۳۱۰۰ تا ۳۲۰۰ تومان بازگردد. به‌نظر می‌رسد بازار آزاد به نتیجه مذاکرات خوش‌بین است و از شنبه تا دیروز دلار حدود ۶۰ تومان افت داشته است. بازار آزاد ارز روز گذشته بدون اینکه با مقاومتی از سوی فعالان غیر‌رسمی مواجه باشد به کاهش قیمت ادامه داد و این گروه فعلا با توجه به جو روانی حاکم بر بازار، قدرت تاثیرگذاری‌شان کم شده است.

عامل انتظاری قوی
هیات سیاسی مذاکره‌کننده ایران و آمریکا، دوشنبه، گفت وگوهای خود را آغاز و مذاکرات پنج ساعته‌ای را برای اجرای گام نهایی توافق ژنو دنبال کردند. شاید محرک‌ترین عامل برای ایجاد کاهش حدود ۲۰ تومانی روز گذشته در بازار ارز را بتوان این جمله عباس عراقچی به حساب آورد که گفت: «گفت‌وگو با هیات آمریکایی در فضایی مثبت و سازنده برگزار شد.» این گفت‌وگوها با حضور هلگااشمید، معاون کاترین اشتون و در چارچوب مذاکرات ۱+۵ و برای اجرای گام نهایی توافق ژنو انجام می‌شود. کارشناسان می‌گویند در حال حاضر بازار به شدت تحت‌تاثیر جو مثبت و خوش‌بینانه مذاکرات است، هر چند عوامل بنیادی مانند کاهش تقاضاهای عمده و افزایش صادرات نفتی و غیر‌نفتی هم از این جو روانی حمایت می‌کنند. با ادامه این شرایط می‌توان کاهش بیشتر نرخ را برای روزهای آینده پیش‌بینی کرد. همزمان با کاهش نرخ دلار در بازار آزاد، بانک مرکزی هم با افزایش هشت ریالی نرخ رسمی دلار در مرکز مبادلات ارزی، نرخ دلار را ۲ هزار و ۵۵۹ تومان و ۹ ریال تعیین کرد. با این حساب فاصله نرخ رسمی و آزاد دلار به ۶۷۱ تومان کاهش یافته است.

پیروی سکه از دلار
همزمان با کاهش قیمت در بازار آزاد ارز و ثبات نسبی قیمت طلای جهانی، قیمت سکه و طلا هم در بازار تهران روند نزولی در پی گرفت. ثابت ماندن قیمت جهانی طلا باعث شده که قیمت سکه و طلا در بازار داخل بیشتر تحت‌تاثیر قیمت ارز قرار بگیرد. به گزارش دنیای اقتصاد، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۹۴۰ هزار تومان معامله شد که نسبت به روز قبل ۱۲هزار تومان کاهش داشت. نیم سکه هم با ۵ هزار تومان کاهش به ۴۷۵ هزار تومان رسید و ربع سکه ۲۷۷هزار تومان قیمت خورد که نسبت به روز دوشنبه ۳ هزار تومان افت داشت. هر گرم طلای ۱۸ عیار هم با کاهش هزار و ۱۰۰ تومانی، ۹۵ هزار و ۹۰۰ تومان معامله شد. برآیند بازار بر این است که حالت جزر و مدی حاکم در روزهای پیش رو نیز ادامه یابد و حالت انتظار کماکان در بازار سکه و ارز فاکتور تعیین‌کننده باشد.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی