آخرین خبرها از قیمت دلار/۲۶خرداد

دلاراز ۲۵ خرداد ۹۲ تا خرداد ۹۳، قیمت دلار، نوسان زیادی نداشته است. البته کاهش داشته ولی هیچ وقت دلار به قیمت ۳۶۰۰ تومانی که یک روز قبل از انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری در بازار آزاد به فروش می رسید، برنگشت.
فریده عنایتی: همین دوسال پیش، چهارراه استامبول تا میدان فردوسی و سر خیابان منوچهری ارز و قیمت های لحظه به لحظه ایش غوغا می کرد. هر رهگذری که عبور می کرد، برای خنده هم که شده قیمت دلار را از دلارفروشان کنار خیابان می پرسید. دلارفروشان هم که کار و کاسبی شان سکه شده بود، با خنده جواب می دادند: «الان یا الان؟!»

همین خنده و شوخی ها کمی بعد جدی شد و کار به آتش زدن چند صرافی، کشیک ماشین های نیروی انتظامی در میدان فردوسی و جمع کردن دلار فروشان کنار خیابان کشید. ولی باز هم نوسان های قیمت دلار وجود داشت فقط هیجانش کم شده بود. به طوری که قیمت دلار در فاصله سال ۹۰ تا ۹۲، بیش از دوبرابر شد. جک ها و لطیفه هایی زیادی برای آن دوره بازار ارز ساخته شد. طنز های تلخی از اینکه «اگر صبح، موقع سرکار رفتن یه دلار بخری و بعد از ظهر، زمان برگشتن به خونه بفروشی، نه تنها اون روز هیچ خرجی نکردی، بلکه سود هم می کنی.»

اما حالا دیگر خبری از آن نوسان لحظه ای قیمت ارز نیست. از ۲۵ خرداد ۹۲ تا خرداد ۹۳، قیمت دلار، نوسان زیادی نداشته است. البته کاهش داشته ولی هیچ وقت دلار به قیمت ۳۶۰۰ تومانی که یک روز قبل از انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری در بازار آزاد به فروش می رسید، برنگشت. بعد از آن روز، روند قیمت دلار در بازار آزاد، در شهریور سال گذشته در پایین تر حد خود یعنی ۲۸۷۰ تومان به فروش رسید. به این ترتیب، فاصله نرخ ارز در بازار آزاد و مبادله ای کاهش پیدا کرد. تا چند ماه قیمت دلار در ۲۹۰۰ باقی ماند اما با شروع سال جدید، باز هم به کانال ۳۰۰۰ تومان و الان هم به ۳۲۰۰ تومان رسید. با این حال به گفته کارشناسان، نوسان روزانه قیمت دلار در دولت یازدهم نصف شد. خیلی ها از این موضوع به عنوان برگشت آرامش به بازار ارز یاد می کنند.

به گفته فرشاد مومنی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، نوسانات قیمت ارز در دولت دهم، آسیبی جدی به رفاه عمومی وارد ساخت. اما به اعتقاد او، دولت جدید هم موضع مطلوبی در این بخش اتخاذ نکرده است.

مومنی می گوید: «دولت یازدهم تنش زدایی هایی را انجام داد ولی واکنش بانک مرکزی در برابر کاهش قیمت ارز این بود که اگر کاهش دلار تا حد زیاد و غیر قابل انتظاری ادامه یابد، برای دولت قابل تحمل نیست و روند منطقی خردورزانه بازگشت نرخ دلار به سال‌های قبل از دولت نهم بی‌فایده است. این مواضع نشان می دهد که دولت حد خاصی را برای کاهش نرخ دلار قائل است.»

علاوه بر این، با اینکه دولت یازدهم اعلام کرده بود، ارز را تک نرخی می کند، اما هنوز خبری از این جریان نیست در حالی که این اقدام می تواند ثبات زیادی را در فضای اقتصادی و سرمایه گذاری کشور ایجاد کند. به هرحال، صحبت های بهارستان نشین ها و پیش بینی بانک مرکزی، حاکی از تک نرخی شدن قیمت ارز در نیمه دوم سال ۹۳ دارد.

البته علاوه بر تک نرخی شدن ارز، اینکه این نرخ روی چند تومان تثبیت شود هم موضوع مهمی است. به گفته کارشناسان، در صورتی که دولت بخواهد قیمت دلار را در محدوده ۲۶۵۰ تومان تک نرخی اعلام کند، می توان عنوان کرد تک نرخی شدن ارز اقدام مطلوبی است در غیر این صورت به نظر راهکار مناسبی نمی آید. با این حال، تک نرخی شدن ارز، حداقل می تواند از رانت خواری های اقتصادی جلوگیری کند.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2019 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی