حتما بخوانید:حواشی دلار و سکه!!/۲۶مرداد

سکه ودلار
روز گذشته قیمت دلار برای سومین روز کاری متوالی ثابت ماند. این ثبات و عدم نوسان قیمت دلار موجب نارضایتی اکثر فعالان غیر رسمی بازار شده است. همچنین روز گذشته قیمت سکه در بازار کاهش یافت و بانک مرکزی نیز نرخ رسمی دلار را با یک ریال کاهش اعلام کرد. روز گذشته دلار با قیمت ۳۱۲۵ تومان کار خود را در هفته جاری آغاز کرد که نسبت به قیمت آخرین روز کاری هفته گذشته تغییری نداشت و ثابت باقی مانده بود. در ادامه قیمت دلار با کاهش‌های جزئی و پلکانی یک تا دو تومانی مواجه شد؛ اما در آخرین ساعات کاری بازار، دلار با همان قیمت ۳۱۲۵ تومان به کار خود پایان داد.

به این ترتیب دلار از چهارشنبه هفته گذشته تا روز شنبه روی نرخ ۳۱۲۵ تومان ایستاده است. پس از تمدید مذاکرات هسته‌ای، قیمت دلار از ۳۱۲۵ تومان پایین‌تر نیامده و به‌نظر می‌رسد بازه قیمتی دلار محدود‌تر شده است. پس از تمدید مذاکرات، قیمت دلار در کمترین حالت به ۳۱۲۵ تومان و در بیشترین حالت به ۳۱۴۵© تومان رسیده است. تعداد معدودی از صرافی‌ها نیز قیمت دلار را بر تابلوی صرافی خود ۳۱۲۰ تومان درج کردند که اختلاف قیمتی ۵ تومانی با نرخ غالب بازار داشت.

ثبات در بازار غیررسمی
روز گذشته دلار بین فعالان غیررسمی با قیمت ۳۱۱۸ تومان تا ۳۱۲۰ تومان به فروش می‌رسید. نکته حائز اهمیت این است که قیمت دلار در بین این دلالان نیز از هفته گذشته با نوسان زیادی روبه‌رو نشده است. با این وجود، گروهی از این معامله گران باور دارند قیمت دلار در هفته‌های آینده افزایش خواهد یافت. این دسته از فعالان تقاضای ارز برای واردات را مهم ترین علت برای افزایش قیمت عنوان می‌کنند. به اعتقاد آنها افزایش تقاضا و عدم وجود ارز کافی برای عرضه در بازار، سبب افزایش قیمت خواهد شد، اما گروهی دیگر از آنها اعتقاد دارند تقاضا در شهریورماه چندان افزایش نخواهد یافت و اگر هم این افزایش صورت بگیرد، ارز کافی برای عرضه وجود دارد.

البته هر دو دسته در یک نکته توافق دارند که اگر قیمت دلار در شهریورماه افزایش پیدا نکند، تا آغاز دور بعدی مذاکرات هسته‌ای، قیمت دلار در بازار دارای نوسان‌های اندک و معدودی خواهد بود. در این میان تعدادی از دلالان عنوان می‌کنند که قیمت دلار به‌طور عادی در شهریورماه بالا خواهد رفت، اما از آنجا که احساس می‌کنند بازار از بیرون کنترل می‌شود، اقدام به خرید دلار نمی‌کنند. البته به گفته آنها قیمت دلار به زیر ۳۰۰۰ تومان هم نخواهد آمد. عدم نوسان قیمت دلار در روزهای اخیر موجب نارضایتی اکثر این دلالان شده است و مرتبا از وضعیت موجود در بازار گلایه می‌کنند.

اختلاف قیمتی سکه در بازار
روز گذشته هر سکه بهار آزادی طرح جدید(امامی) با قیمت ۹۵۱ هزار تومان در بازار آزاد معامله شد که کاهشی ۳هزار تومانی نسبت به روز پنج‌شنبه (۲۳ مرداد) داشته است. فروشندگان سکه و طلا علت کاهش قیمت سکه در آغازین روز هفته جاری را  افت بهای اونس جهانی در روزجمعه دانسته‌اند. روز گذشته در ساعات ابتدایی بازار قیمت سکه بر تابلوی اکثر فروشندگان سکه وطلا متفاوت بود. به‌نظر می‌رسید بین فروشندگان سکه و طلا توافقی درباره قیمت وجود نداشته است. روز گذشته قیمت سکه در ابتدای بازار در کمترین حالت ۹۵۰ هزار تومان و در بیشترین حالت  ۹۵۸ هزار تومان بود. اما در ادامه این محدوده قیمتی بسته‌تر شد و به ۹۵۰ هزار تومان تا  ۹۵۳ هزار تومان رسید.

گروهی از فروشندگان سکه وطلا علت این تفاوت‌های قیمتی را وضعیت خود از لحاظ موجودی سکه می‌دانند. آنها عنوان می‌کنند اگر تعداد سکه زیادی داشته باشند، به دلیل رقابتی بودن بازار، سکه را با قیمت پایین‌تر به فروش می‌رسانند. از طرف دیگر اگر سکه‌های کمی داشته باشند، قیمت خرید سکه خود را پایین می‌آورند تا موجودی سکه خود را بالا ببرند.

افزایش نرخ رسمی یورو
روز گذشته بانک مرکزی نرخ رسمی دلار را با یک ریال کاهش نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته ۲۶ هزار و ۵۱۵ ریال اعلام کرد. همچنین بانک مرکزی نرخ رسمی یورو را ۳۵ هزار و  ۵۲۹ ریال اعلام کرد که افزایشی ۱۰۳ ریالی در مقایسه با پنج‌شنبه هفته گذشته داشته است. افزایش نرخ رسمی یورو را می‌توان ناشی از افزایش ۰۰۵/۰ برابری یورو در برابر دلار در روزهای جمعه و شنبه تلقی کرد.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2019 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی