پیشبینی کیتو از آینده قیمت طلا

طلا

سکه تمام بهار آزادی در ۳ ماه گذشته با افت بیش از ۳۰ هزار تومانی به ۹۳۸ هزار تومان رسیده است.

در حالی که ۱۰ ماه از سال ۲۰۱۴ سپری می شود و بسیاری از کارشناسان پیش بینی کرده بودند بهای جهانی طلا سال جاری میلادی را در حدود ۱۲۵۰ دلار پیش بینی کرده بودند طی هفته های اخیر افت قیمت طلا شدت گرفته و این روزها هر اونس طلا به ۱۲۱۹ دلار رسیده است.

کاهش قیمت طلا در شرایطی رخ می دهد که پیش بینی ها تایید می کنند طی هفته های آینده همین روال در بازارجهانی باقی می ماند و سایت کیکتو نیز پیش بینی کرده به احتمالا ۶۰ درصد قیمت طلا روند کاهشی خواهد داشت.

در آخرین نظرسنجی سایت کیتکو اکثر کارشناسان اقتصادی پیش بینی کردند که قیمت طلا تحت تاثیر افزایش ارزش دلار با کاهش بیشتری روبرو خواهد شد و این در شرایطی است که هفته گذشته نیز تحلیلگران اقتصادی پیش بینی کرده بودند که قیمت طلا با کاهش روبرو خواهد شد.

اما در این نظرسنجی کسانی که به کاهش قیمت طلا رای داده اند بر این باورند که افزایش ارزش دلار موجب کاهش تمایل سرمایه گذاران برای خرید طلا خواهد شد و قیمت این فلز زرد به سوی ۱۲۰۰ دلار در هر اونس حرکت خواهد کرد.

در شرایطی بهای جهانی طلا به ۱۲۱۹ دلار رسیده است که بسیاری از کارشناسان معتقدند رشد ارزش دلار موجب شده تا تمایل سرمایه گذاران برای حضور در بازار طلا کاهش پیدا کند و این موضوع عامل اصلی افت قیمت طلا در هفته های اخیر است.

چارلی ندوس کارشناس ارشد موسسه لاساله فیوچرز تاکید کرد که دلار فشار زیادی بر قیمت طلا وارد کرده است. قیمت طلا به کمتر از میانگین ده روز گذشته خود یعنی ۱۲۲۴ دلار رسیده است.

همچنین یکی از تحلیلگران موسسه فیوچرز درباره شرایط فعلی و آینده بازار جهانی طلا گفته است دلار فشار زیادی برقیمت طلا وارد کرده است و همین موضوع موجب کاهش قیمت طلا و به احتمال فراوان ادامه دار بودن این روال خواهد شد.

اما همزمان با این جریان خبرهایی هم از اقتصاد امریکا منتشر شده که تا حدودی می تواند معادلات را تغییر دهد. افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو آمریکا طی سال آینده بیشتر از گذشته شده و این مساله نقش مهمی در افزایش ارزش دلار و کاهش قیمت طلا داشته است.

البته مقام های فدرال رزرو آمریکا در تازه ترین نشست خود قول داده اند تا نرخ بهره را در شرایط کنونی بدون تغییر حفظ کنند ولی این احتمال وجود دارد که نرخ بهره آمریکا زودتر از انتظارات افزایش یابد. با این حال، می توان عوامل متعددی از جمله ، نرخ بیکاری، شاخص قیمت مسکن در بازار جهانی هم به لیست علت های کاهش قیمت طلا اضافه کرد. براین اساس قیمت طلا طی سه هفته متوالی روند نزولی را حفظ کرده است. طی ده روز گذشته بهای طلا در بازارجهانی ۱۳ دلار کاهش داشته است.

در همین حال آیرا اپشتاین تحلیلگر ارشد اقتصادی تاکید می کند که در شرایط کنونی هیچ دلیلی برای افزایش قیمت طلا وجود ندارد و با توجه به افزایش شاخص سهام و ارزش دلار قیمت طلا به روند نزولی خود ادامه می دهد. براساس پیش بینی این تحلیل گر، قیمت طلا در هفته پیش رو به کمتر از ۱۲۰۰ دلار خواهد رسید.

اما در حالی که بهای جهانی طلا به واسطه افزایش ارزش دلار در حال کاهش است پس از وقوع درگیری بین معترضان دموکراسی خواه در هنگ کنگ با نیروهای پلیس که موجب آسیب دیدن بازارهای سهام آسیایی شد، قیمت طلا تقویت شده اما بالا بودن ارزش دلار موجب شد که رشد قیمت محدود باشد.

علاوه بر این اعتراض ها تنها امید فعلی بازار طلا به روسیه است و روسیه با وجود اینکه در بحران های مختلفی گرفتار شده ولی همچنان به خرید طلا ادامه می دهد. گزارش های شورای جهانی طلا هم نشان می دهد روس ها طی شش ماه گذشته ۵۴ تن طلا خریده اند. ذخیره طلای روسیه ۱۰۹۴۷ تن برآورد می شود.

اما افت جهانی قیمت طلا موجب شده تا بازار داخل نیز تحت تاثیر این اتفاق قرار بگیرد و در بازار شاهد افت قیمت ها باشیم به طوری که قیمت سکه تمام بهار آزادی در ۳ ماه گذشته با افت بیش از ۳۰ هزار تومانی به ۹۳۸ هزار تومان رسیده و امیدها برای کاهش بیشتر قیمت ها افزایش یافته است.

این در شرایطی است که در آستانه عید قربان تقاضا در بازار طلا افزایش خواهد یافت و این موضوع از کاهش بیش از اندازه قیمت طلا در بازار داخلی جلوگیری می کند.

در همین رابطه محمد کشتی آرای رییس اتحادیه طلا و جواهر گفته است نوسانات قیمت ارز در بازار داخلی تاثیر عمده‌ای روی قیمت‌ سکه و طلا خواهد داشت دارد.

وی همچنین تاکید کرده است هم اکنون داد و ستد طلا در بازار به چندان رواج ندارد و در حد متعارف بازار است اما با نزدیک شدن به عید قربان تقاضا برای خرید طلا افزایش پیدا می کند.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2021 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی