نیاز به بازار سرمایه مطمئن دارید؟!

بازار سرمایه برخی تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که طلا علی رغم کاهش قیمت در دو سال اخیر همچنان سرمایه گذاری ایمن و مطمئنی برای بلند مدت به شمار می رود.

به گزارش پایگاه اینترنتی مارکت واچ، قیمت طلا نسبت به ژانویه ۲۰۱۳ میلادی که به بیش از ۱۶۵۰ دلار در هر اونس رسیده بود حدود ۳۰ درصد کاهش داشته است. ۳ دلیل مهم برای کاهش قیمت طلا در این مدت وجود دارد.

بر اساس این گزارش علت نخست این است که با کاهش نگرانی ها نسبت به بحران اقتصادی و مالی منطقه یورو تقاضا و جذابیت طلا برای سرمایه گذاران اروپایی به شدت کاهش یافته است.

علت دوم کاهش قیمت طلا در ماه های اخیر این است که این فلز زرد دیگر جذابیت چندانی برای آمریکایی ها ندارد و افزایش ارزش دلار تاثیر زیادی بر افت تقاضای طلا داشته است. ارزش دلار به بالاترین سطح در ۴ سال اخیر رسیده است.

علت سوم این مساله نیز آن است که هند که یک چهارم تقاضای فیزیکی طلای جهان را تشکیل می دهد تعرفه واردات را به بیش از ۱۰ درصد افزایش داده است. تقاضای طلای این کشور در سه ماه پایانی ۲۰۱۳ میلادی بیش از ۴۰ درصد کاهش داشته است.

هنوز بسیاری از موسسات مالی و سرمایه گذاری جهان بر این باورند که روند نزولی قیمت طلا ادامه خواهد یافت. موسسه گلدمن ساش آمریکا اعلام کرده است که قیمت طلا تا پایان امسال به کمتر از ۱۰۵۰ دلار خواهد رسید. برخی از تحلیلگران حتی معتقدند که قیمت طلا سال آینده به کمتر از ۱۰۰۰ دلار می رسد. ولی هنوز دلایلی وجود دارد که نشان می دهد طلا همچنان سرمایه گذاری مطمئن و ایمنی برای بلندمدت به شمار می رود.

نخستین علت کاهش احتمالی عرضه و تولید طلا در سال های آینده خواهد بود. با توجه به روند نزولی قیمت طلا و افزایش شدید هزینه های تولید به نظر می رسد تولید جهانی طلا از سال ۲۰۱۵ میلادی به بعد با افت شدیدی روبرو خواهد شد. اگر قیمت طلا به کمتر از ۱۰۰۰ دلار برسد حدود نیمی از شرکت های معدنی جهان قادر به تولید نخواهند بود.

علت دوم برای این مساله بی ثبات بودن اوضاع اقتصادی و مالی منطقه یورو است. با آغاز بحران مالی و اقتصادی منطقه یورو تقاضای سرمایه گذاری برای طلا در کشورهای اروپایی در سه ماه دوم ۲۰۰۹ میلادی به بیش از ۴۰۰ تن رسید که این رقم ۱۱ درصد کل تقاضای جهانی را تشکیل می داد. این روند صعودی در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ میلادی نیز ادامه یافته است. با توجه به اینکه اقتصاد منطقه یورو بار دیگر در آستانه رکود قرار گرفته این احتمال وجود دارد که تقاضای سرمایه گذاری طلا بار دیگر با رشد چشمگیری روبرو شود و این مساله در افزایش مجدد قیمت طلا موثر خواهد بود.

علت سوم نیز نامطمئن بودن سرمایه گذاران بین المللی نسبت به وضعیت سیاست های پولی فدرال رزرو آمریکا است. گرچه فدرال رزرو اجرای محرک پولی را متوقف کرده است ولی همچنان نرخ بهره را نزدیک به صفر ثابت نگه داشته است و هنوز به درستی معلوم نیست این سیاست چه زمانی تغییر خواهد کرد.

علت چهارم نیز ادامه روند صعودی تقاضای فیزیکی در بازار هند است. صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی هند سال آینده به بیش از ۶٫۴ درصد خواهد رسید. این مساله می تواند تاثیر زیادی بر افزایش تقاضای طلای این کشور داشته باشد.
تقاضای طلای هند در سه ماه سوم امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۹ درصد رشد داشته و این کشور بار دیگر از چین پیشی گرفته است.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی