پیشبینی افزایشی قیمت طلا

طلا از ماه‌های گذشته بسیاری از تحلیلگران بازار طلا چشم‌انداز نزولی را برای بازار در نظر گرفته بودند اما از هفته گذشته این طلا بود که تحت‌تاثیر کاهش نرخ برابری دلار در مقابل سبد ارزهای مهم جهانی همچنین افزایش میزان تقاضای چین و روسیه با افزایش روبه‌رو شد و بار دیگر بر سطح قیمتی ۱۲۰۰دلار قرار گرفت.

بازار جهانی طلا در هفته جاری تحت‌تاثیر همه‌پرسی میزان ذخیره طلای سوییس در نخستین ساعات فعالیت کار خود را با افت قیمت‌ها نسبت به هفته گذشته آغاز کرد. اما این روند دوام چندانی نداشت تا در روز سه‌شنبه همزمان با افت شدید برابری دلار در مقابل یورو طلا به بالاترین صعود یک‌روزه طی یک‌سال اخیر برسد. ۸۸ دلار در یک روز باعث شد تا طلا که از اول هفته کار خود را بر نوار ۱۱۸۰دلار آغاز کرده بود بار دیگر روی سطح ۱۲۱۰دلار قرار بگیرد.

قیمت جهانی طلا روزچهارشنبه تحت‌تاثیر افزایش قیمت نفت قرار گرفت ولی افزایش ارزش دلار و بهبود اوضاع اقتصادی امریکا مانع از افزایش قیمت این فلز زرد شده است. نفت اوپک که در روز گذشته با جهش ۲٫۵دلاری به ۶۸٫۱۳ دلار در هر بشکه رسیده بود، پتانسیل افزایش قیمت را در بازار تا حد زیادی تقویت کرد. همچنین میزان ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر نیز روز گذشته با افزایش ۲٫۴تن روبه‌رو شد و این مساله تا حد زیادی بر دلایل افزایش قیمت این فلز زرد موثر بود.

براساس این گزارش باوجود افزایش ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر ذخایر طلای این صندوق همچنان نزدیک به پایین‌ترین سطح در ۶ سال اخیر قرار دارد.

قیمت هر اونس طلا نیز روز چهارشنبه به مرز ۱۲۰۰دلار در هر اونس رسید و باعث شد از نگاه تحلیلگران این قیمت سطح مقاومتی جدیدی برای بازار طلا در نظر گرفته شود.

نشست بانک مرکزی اروپا

اما به گفته بسیاری از کارشناسان علت رکود بازار در روزچهارشنبه انتظار برای انتشار گزارشات نشست بانک مرکزی اروپاست. تحلیلگران اقتصادی معتقدند، مقام‌های بانک مرکزی اروپا در نشست فردا تصمیم جدیدی را درخصوص سیاست‌های پولی اتخاذ نخواهند کرد و این مساله موجب افزایش ارزش یورو در برابر دلار و رشد قیمت طلا نخواهد شد. همچنین قیمت طلا در روزهای اخیر به‌شدت پرنوسان بوده و بین ۱۱۴۰تا ۱۲۲۰دلار در هر اونس متغیر بوده است. البته برخی کارشناسان اقتصادی نیز معتقدند که احتمال اعلام سیاست‌های انبساطی جدید پولی از سوی ماریو دراگی وجود دارد و وی احتمالا جزییات بیشتری از برنامه خریداری اوراق قرضه را اعلام خواهد کرد. دراگی در سخنانی که ۲۱نوامبر اعلام کرد بر این مساله تاکید داشت که بانک مرکزی اروپا آماده است تا سیاست‌های انبساطی پولی بیشتری را برای حمایت از رشد و رونق منطقه یورو انجام دهد. تحلیلگران کیتکو نیوز اعلام کردند که هنوز زود است که بانک مرکزی اروپا سیاست‌های پولی جدیدی را اتخاذ کند و این مساله موجب افزایش ارزش یورو و در نتیجه افزایش قیمت طلا خواهد شد. بیل باروش، تحلیلگر ارشد موسسه ‌ای آی تریدر نیز تاکید کرد که اگر دراگی برنامه‌های جدیدی را برای اجرای سیاست‌های محرک پولی اعلام نکند این مساله موجب افزایش تقاضا برای خرید یورو خواهد شد و در نتیجه کاهش ارزش دلار را در پی خواهد داشت. وی افزود: حتی اگر ارزش دلار نیز فردا با کاهش روبه‌رو شود بعید به‌نظر می‌رسد که طلا بتواند سطح مقاومتی ۱۲۲۱دلاری را بشکند و به بیش از این سطح برسد. تحلیلگران کاپیتال اکونومیکس نیز اعلام کردند ‌گرچه بانک مرکزی اروپا از آمادگی خود برای اجرای برنامه خرید اوراق قرضه خبر داده ولی بعید به‌نظر می‌رسد که این برنامه را تا سال ۲۰۱۵ اجرا کند.

پیتر بوچانان، تحلیلگر موسسه سی‌ای‌بی‌سی نیز موافق این نظر است. وی تاکید کرد که مقام‌های بانک مرکزی اروپا اجرای برنامه خریداری اوراق قرضه را تا زمانی به تاخیر خواهند انداخت تا تاثیرات کاهش قیمت نفت بر اقتصاد منطقه یورو را مورد ارزیابی قراردهند.

وی تصریح کرد: گرچه افزایش احتمالی ارزش یورو به‌نفع قیمت طلا خواهد بود و موجب افزایش نسبی قیمت این فلز زرد در کوتاه‌مدت می‌شود ولی بعید است که بتواند روند نزولی قیمت طلا را در بلندمدت متوقف کند.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2021 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی