تحلیل قیمت سکه در آذرماه

تحلیل قیمت سکه در آذرماه

سکه بررسی روند بهای دلار در هفته گذشته حاکی از آن است که در پنج روز کاری انتهایی هفته قبل، دلار در کانال ۳۴۰۰ تومان نوسان کرد.

در این محدوده زمانی بهای دلار از سطح ۳۴۵۰ تومان بالاتر نرفت و در برابر ورود به نرخ‌های پایین‌تر از ۳۴۰۰ تومان نیز از خود مقاومت نشان داد. محدود شدن دامنه نوسانات دلار به این دو سطح قیمتی (۳۴۰۰ تومان و ۳۴۵۰ تومان) می‌تواند نشان‌دهنده بازگشت بازار به حالت عادی و  نوسانات بهای دلار در دامنه مشخص باشد.

بازگشت آرامش به بازار
در حالی‌که در دو هفته ابتدایی آذرماه دامنه نوسانات دلار افزایش یافته بود، در هفته سوم این ماه تا حدودی از این تغییرات قیمتی در بازار ارز کاسته شد. در اولین روز هفته قبل، دلار معاملات خود را در کانال ۳۳۰۰ تومان و با قیمت ۳۳۷۰ تومان آغاز کرد، اما در دومین روز هفته بهای این ارز با ۴۵ تومان افزایش وارد کانال ۳۴۰۰ تومان شد و تا قیمت ۳۴۱۵ تومان بالا رفت. اما پس از نوسان‌های آغاز هفته، در روزهای بعد فضای بازار آرام‌تر بود و بهای این ارز تغییری بالای ۲۰ تومان در یک روز ثبت نکرد. در آخرین روز هفته نیز دلار معاملات خود را با قیمت ۳۴۳۵ تومان به پایان برد که افزایشی ۱۵ تومانی نسبت به روز چهارشنبه داشت.  کاهش نوسانات شاخص بازار ارز در هفته مورد بررسی در حالی رخ داد که در هفته دوم آذرماه بهای دلار سه نوسان در سطح ۸۰ تومان را تجربه کرده بود. محدود شدن این تغییرات می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که پس از دو هفته نوسان، بازار سطح جدید قیمتی خود را پیدا کرده و در حال بازگشت به مسیر عادی است. با این حال برخی فعالان این فضای عادی و کاهش تغییرات قیمتی دلار را ناشی از حجم کافی ارز موجود در بازار می‌دانند و اعتقاد دارند در صورت تضعیف سمت عرضه، قیمت دلار با  نوسان دوباره مواجه خواهد شد.

رشد ۶٫۷ درصدی قیمت سکه در آذر
از یکشنبه هفته قبل، همسو با افزایش بهای اونس جهانی و تحولات بازار ارز، قیمت سکه در مسیر افزایشی قرار گرفت و ظرف پنج روز بهای این فلز گرانبها نزدیک به ۲ درصد بالا رفت. طی این مدت بهای این فلز ماندگار از سه کانال عبور کرد و نهایتا در آخرین روز کاری بازار وارد کانال ۹۸۰ هزار تومان شد. در بیستمین روز آذرماه هر سکه بهار آزادی به بهای ۹۸۱ هزار تومان معامله شد که افزایشی ۵ هزار تومانی نسبت به روز چهارشنبه داشت. با در نظر گرفتن این افزایش، از ابتدای آذرماه بهای سکه  ۶٫۷ درصد رشد کرده و از کانال ۹۱۰ هزار تومان وارد کانال ۹۸۰ هزار تومان شده است. با وجود این رشد، محاسبات بیانگر این است که حباب قیمتی سکه منفی و ارزش ذاتی  این فلز بیش از ۱۰ هزار تومان از نرخ فروش آن بیشتر است. به گزارش دنیای اقتصاد، پنج‌شنبه هفته قبل ارزش ذاتی سکه ۹۹۳ هزار تومان بود و اختلافی ۱۲ هزار تومانی با قیمت فروش بازار داشت. عامل اصلی ایجاد این حباب منفی، عدم رشد متناسب سکه با دو عامل تعیین‌کننده قیمت آن یعنی اونس و دلار بود. هفته پیش بهای دلار در بازارهای داخلی ۱٫۹ درصد و بهای اونس در بازارهای جهانی ۲٫۵ درصد رشد کرد. با وجود افزایش ۴٫۴ درصدی دلار و اونس، بهای سکه تنها ۳ درصد بالا رفت و حباب منفی این فلز گرانبها به بیش از ۱۰ هزار تومان رسید. بر اساس این حباب منفی، انتظار می‌رود در صورت کاهش قیمت اونس، بهای سکه در بازارهای داخلی با تغییرات زیادی مواجه نشود، کما اینکه پنج‌شنبه گذشته سکه تاثیر چندانی از افت قیمتی طلای جهانی نگرفت و هم‌سو با افزایش دلار به رشد خود ادامه داد.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2021 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی