پیشبینی تورم ۲۰ درصدی در سال۹۴

تورمیک کارشناس اقتصادی گفت: تورمی که برای سال آینده پیش‌بینی می‌کنند واقعی نیست و با توجه به اینکه نان گران شد و ممکن است در آینده نیز برخی اقلام دیگر گران شوند، تورم بالای ۲۰ درصد خواهد بود.

عبد‌الرضا امیرتاش با بیان اینکه در لایحه بودجه ۹۴ کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی را شاهد هستیم، اظهار کرد: در لایحه قیمت نفت را بشکه‌ای ۷۲ دلار دیده‌اند در حالیکه پایین‌تر از این خواهد بود.

وی ادامه داد: کاهش قیمت نفت به نوعی توفیق اجباری برای دولت شد تا وابستگی به درآمدهای آن را کاهش دهد و اتکای خود را به سمت مالیات و درآمدهای گردشگری که دارای پتانسل‌ هستند، ببرد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه حوزه گردشگری ما دارای شاخه‌های متعدد تفریحی، باستانی و پزشکی است، گفت: کشور ما دارای امکانات پزشکی خوب و ارزان‌تری نسبت به آمریکا و اروپا است که می‌شود از این ظرفیت برای توسعه گردشگری استفاده کرد.

او با اشاره به اینکه ترکیه از جمله کشورهایی است که منابع خود را از طریق توریسم و گردشگری تأمین می‌کند، گفت: باید امکانات خود را در این حوزه از جمله هتل‌های مناسب در محل‌هایی که جنبه گردشگری داشته باشد، تمهیدات مربوط به پذیرایی از گردشگران، تدوین قوانین و مقرراتی در ارتباط با امنیت گردشگران را فراهم کنیم.

وی شرایط ناامن منطقه را فرصت مناسبی برای پرداختن به حوزه گردشگری دانست و عنوان کرد: اکنون در کشورهای منطقه ما بنا بر لوث وجود داعش، آرامش برقرار نیست و تنها نقطه امن ایران است که می‌تواند مورد توجه گردشگران قرار گیرد. ایران می‌تواند مقصد خوبی برای گردشگران باشد به شرطی که شرایط آن فراهم شود.

امیرتاش در ارتباط با سهم درآمدهای مالیاتی در بودجه نیز ابراز کرد: اکنون شاهد هستیم که خلاهای قانونی موجب فرار عده‌ای از پرداخت مالیات شده و از طرفی برخی معافیت‌های مالیاتی نیز درست چاره نشده است.

این کارشناس اقتصادی افزود: جسته گریخته شنیده‌ام که سهم مالیاتی مقداری و به اندازه ۱۰، ۲۰ درصد افزایش یافته که به نظرم کافی نیست و باید بیشتر افزایش یابد.

وی با تأکید بر اینکه خلا درآمدهای نفتی باید از دو محل جذب توریست و مالیات جبران شود، گفت: در آینده دراز مدت سوخت‌های فسیلی نقش خود را به دلیل آلودگی از دست می‌دهند و دنیا به سمت انرژی‌های پاک می‌رود که از این حیث نمی‌توان به درآمدهای نفتی اتکا کرد.

او با اشاره به اینکه اگر گردشگری فعال شود میلیون‌ها نفر می‌توانند در این بخش صاحب شغل شوند، در ارتباط با اعتباری که برای بخش اشتغال و کارآفرینی در لایحه بودجه کنار گذاشته شده است، گفت: سهمی که به بخش تولید از محل کسب یارانه‌ها اختصاص می‌یابد، افزایش یافته که این خود می‌تواند طلیعه خوبی باشد تا تولید فعال شود.

وی افزود: تولید نیازمند سرمایه‌گذاری است و این سرمایه‌ها به نظر من باید از محل منابع بانکی تأمین شود؛ لذا باید این اجازه به بانک‌ها داده شود تا از محل نرخ سود جذابیت ایجاد کنند که این بخش دیده نشده و به نظر می‌رسد که در حال فشار آوردن روی نرخ سود هستند که درست نیست.

امیرتاش همچنین در ارتباط با تورمی که برای سال آینده پیش‌بینی شده است نیز گفت: تورمی که برای سال آینده پیش‌بینی می‌کنند واقعی نیست و با توجه به اینکه نان گران شد و ممکن است در آینده نیز برخی اقلام دیگر گران شوند، تورم بالای ۲۰ درصد خواهد بود.

وی یکی از فعالیت‌های مثبت دولت را نظام جدید سلامت عنوان کرد و گفت: این کار جای تقدیر دارد و از پرداخت یارانه بهتر است. چندین سال پیش هم مصاحبه‌ای در این باره داشتم و گفتم که بهتر است دولت به جای پول، بیمه و درمان ارائه کند تا سلامت افزیش یابد.

امیرتاش در پایان بار دیگر بر حوزه مالیات‌ها تأکید کرد و گفت: دولت در این بخش واقعا باید فعالیت کند تا نظام پرداخت مالیاتی عادلانه شود. باید سیستمی به وجود آید تا افرادی که با درآمد بالا یک قران هم مالیات نمی‌دهند شناسایی و قانع شوند که باید مالیات بپردازند.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی