پیشبینی بازارهای مالی جهان در ۲۰۱۵

پیشبینی بازارهای مالی جهان در 2015

سال 2015نشریه اکونومیست پیش‌بینی خود را از وضعیت اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۵ میلادی منتشر کرده و همین اساس نرخ رشد اقتصادی ایران ۲٫۰ درصد و نرخ تورم ۱۵٫۵ درصد پیش‌بینی شده است.
۳ روز دیگر تا پایان سال ۲۰۱۴ باقی مانده است و هم اکنون پیش بینی ها درباره اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۵ میلادی به اوج خود رسیده و با این پیش بینی ها روزهای تلخ و شیرین اقتصاد جهان در سال جاری میلادی به پایان خواهد رسید.

در حالی بخش های مختلف اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۴ فراز و فرودهای فراوانی را تجربه کرد این روزها کارشناسان در پیش بینی های خود می گویند سال آینده نیز همچون سال جاری میلادی در بازارهای اقتصادی شاهد نوسان های فراوانی خواهیم بود.

یکی از بازارهایی که در سال جاری میلادی روزهای پرحاشیه ای را به خود دید بازار طلا بود که ادامه دار بودن کاهش قیمت ها در بازارهای جهانی طلا امیدواری ها برای بازگشت طلا به روزهای اوج را کاهش داد و همین موضوع باعث شد تا بسیاری از کارشناسان ادامه دار بودن افت قیمت را در سال ۲۰۱۵ پیش بینی کنند.

کولین سیسزینسکی، کارشناس بازار طلا در مؤسسه سی ام سی مارکتس در این زمینه می گویدانتظار ندارد قیمت طلا به ۱۰۰۰ دلار برسد، زیرا به نظر می‌رسد که اروپا با یک بحران اقتصادی جدید مواجه خواهد شد و این موجب افزایش تقاضا برای طلا خواهد شد.

وی گفته است ماه عسل ۲ ساله اروپا ظاهراً در حال اتمام است… هیچگاه نمی‌توان قطعاً پیش‌بینی کرد، اما من فکر می‌کنم که بعید است قیمت طلا در سال آینده به ۱۰۰۰ دلار کاهش یابد.

همچنین آکسل مرک، از مؤسسه مرک اینوستمنتس گفته است تنها سناریویی که می تواند طلای ۱۰۰۰ دلاری را محقق سازد، اتخاذ موضع «بسیار تهاجمی» فدرال رزرو در مورد سیاست محرک اقتصادی است. من فکر نمی‌کنم که افزایش نرخ بهره برای موضع تهاجمی فدرال رزرو کافی باشد.

علاوه بر بازارهای مالی جهان کارشناسان به پیش بینی مسائل کلان اقتصاد جهان و جایگاه اقتصادی کشورهای مختلف جهان پرداخته اند و بر اساس این اظهاران پیش بینی می شود اولین اقتصاد جهان در سال آینده با افزایش تقاضای داخلی و مصرف، علائم مثبتی و امیدوارکننده تری از خود نشان خواهد داد.

دینامیسم و پویایی بیشتر در افزایش مصرف که ۷۰% تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و همچنین افزایش چشمگیر اشتغال و کاهش قیمت انرژی(به خصوص گاز) در آمریکا از مهمترین عواملی است که کارشناسان را به وضعیت اقتصادی آمریکا امیدوار کرده است. موسسه آی‌اچ‌اس پیش بینی کرده است که اقتصاد آمریکا در سال آینده ۲٫۵ تا ۳% رشد خواهد کرد.

همچنین نشریه اکونومیست پیش‌بینی خود را از وضعیت اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۵ میلادی منتشر کرده و همین اساس نرخ رشد اقتصادی ایران ۲٫۰ درصد و نرخ تورم ۱۵٫۵ درصد پیش‌بینی شده است. بر این اساس، جمعیت کشورمان در سال ۲۰۱۵ بالغ‌ بر ۷۹٫۵ میلیون نفر خواهد بود. اکونومیست، همچنین نرخ رشد اقتصادی کشورهای جهان را پیش‌بینی کرده و ۱۰ کشوری که بالاترین نرخ رشد اقتصادی را به خود اختصاص می‌دهند، معرفی کرده است.

اما نکته جالب در این پیش بینی اکونومیست این است که در این فهرست هیچ اثری از اقتصادهای نوظهور بزرگ مشاهده نمی‌شود و اکونومیست این موضوع را نشانه‌ای از دوران سخت اقتصادی برای نوظهورها دانسته است.

این در حالی است که برخی پیش بینی می کنند در سال ۲۰۱۵ اقتصادهای نوظهور به کمک کاهش قیمت انرژی، تقویت نقدینگی در اقتصاد جهانی و بهبود رشد اقتصادی آمریکا شاهد رشد بهتری در مقایسه با سال جاری باشند بر همین اساس کارشناسان بر این اعتقادند که اقتصادهای نوظهور از قارۀ اروپا، آمریکای لاتین، خاورمیانه، شمال آفریقا و آفریقای سیاه(کشورهای واقع در جنوب صحرای بزرگ آفریقا) رشد خوبی داشته باشند.

اکونومیست همچنین در مورد فضای کسب و کار جهان در سال ۲۰۱۵ اعلام کرده است پنج سال پس از رکود بزرگ، اقتصاد جهان هنوز در وضعیت خوبی نیست اما سال ۲۰۱۵ امید برای بهبود را زنده نگه می‌دارد و کشورهای در حال توسعه، برخی از ضعف‌های خود را جبران می‌کنند و رشدی ۵٫۳ درصدی را تجربه خواهند کرد. کشورهای ثروتمند، خواهند توانست به مدد احیای اقتصاد آمریکا رشد ۲٫۵ درصدی را تجربه کنند. دوران تسهیل پولی که به‌خاطر برنامه خرید اوراق قرضه فدرال رزرو آمریکا ایجاد شده بود، به سر می‌رسد.

همچنین در بازار ارز کارشناسان پیش بینی می کنند که در سال ۲۰۱۵ به دلیل چشم انداز رشد اقتصادی و افزایش نرخ سود، دلار همچنان موقعیت محکمی داشته باشد. در مقابل اما احتمالاً سیاستهای محرک بانک مرکزی اروپا و چین سبب می شود که یورو و ین همچنان در سال ۲۰۱۵ به سیر نزولی خود در مقابل دلار ادامه دهند.

در بازار جهانی نفت نیز کارشناسان امید زیادی به افزایش قیمت نفت ندارند و با توجه به ادامه دار بودن کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی بسیاری از کارشناسان معتقدند قیمت نفت در سال آینده میلادی نیز کاهش یافته و در محدوده ۵۰ دلار توقف کند.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی