IMF و تاثیر آن بر قیمت طلا

IMF و تاثیر آن بر قیمت طلا

IMfباید توجه داشت که مهم‌ترین عامل فشار روی طلا در سال ۲۰۱۴، ممکن است در سال جدید میلادی نیز به اثرگذاری خود ادامه دهد. بازار طلا به شدت تحت‌تاثیر رشد بازارهای مالی و ارزش دلار آمریکا است. دورنمای مثبت رشد اقتصادی آمریکا می‌تواند دورنمایی منفی برای طلا در سال آتی رقم بزند، به‌خصوص آنکه، به گفته کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین‌المللی پول (IMF)، آمریکا در سال ۲۰۱۵ احتمالا تنها اقتصاد بزرگی خواهد بود که به مسیر رشد ادامه خواهد داد. آسوشیتدپرس در گزارشی به نقل از لاگارد نقل می‌کند کاهش قیمت نفت در کشورهای ثروتمند باعث خواهد شد نقدینگی بیشتری صرف خرید کالاهای دیگر شود، موضوعی که اقتصاد این کشورها را رشد خواهد داد.

در مقابل، کاهش قیمت انرژی در ۱۹ کشور حوزه یورو می‌تواند سبب تشدید تورم منفی شود، موضوعی که منتج به کاهش قیمت‌ها و حداقل دستمزدها خواهد شد. تورم منفی در یورو، موضوع فراهم کردن محرک برای این اقتصاد را ضروری‌تر کرده و از این رو احتمالا در نشست ۲۲ ژانویه ECB در مورد برنامه تسهیل کمی در حوزه یورو بحث و تصمیم‌گیری خواهد شد.

دورنمای بازارها
رئیس IMF معتقد است: «بدهی بالا و بیکاری، رشد اقتصاد جهان را تهدید می‌کند.» به گفته او، رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۵ در دنیا از جمله کشورهای اروپایی، ژاپن و چین کاهش یافته و کند خواهد شد و تنها آمریکا از این قاعده تا اندازه‌ای مستثنی خواهد بود، موضوعی که بانک جهانی نیز در آخرین گزارش خود با پیش‌بینی کاهش به ۳ درصد برای رشد اقتصاد جهانی، بر آن صحه گذاشته است.

با وجود این توصیف لاگارد از مستثنی بودن آمریکا، اقتصاد این کشور هم می‌تواند از ناحیه کاهش قیمت نفت دچار چالش شود.  در واقع، قیمت پایین نفت برای اقتصاد آمریکا یک شمشیر دو لبه‌ است. در حالی که کاهش قیمت انرژی می‌تواند صنایع مختلفی را در آمریکا با رونق همراه کند، اما چرخ بخش عمده‌ای از اقتصاد این کشور از رونق بازار نفت، به حرکت در می‌آید.

ایالت‌های نفت‌خیز آمریکا، به‌طور قابل ملاحظه‌ای به قیمت نفت وابسته هستند و همین حالا متناسب با کاهش ارزش نفت، دچار مشکل کاهش سرمایه‌گذاری و افزایش بیکاری در صنعت اول خود یعنی نفت، شده‌اند. حتی اثر این موضوع تا اندازه‌ای است که در روزهای پایانی هفته گذشته، کاهش قیمت نفت بر بازار سهام آمریکا اثر گذاشت و این بازار منفی شد.

فعلا باید منتظر نشست بانک مرکزی اروپا در هفته پیش رو ماند که تصمیمات آن نشست می‌تواند دورنمای اقتصاد اروپا و آمریکا را تا اندازه‌ای روشن‌تر گرداند، موضوعی که بازارهای طلا و ارز را نیز به‌طور حتم دچار نوساناتی خواهد کرد.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی