از طلای جهانی چه خبر؟

طلاطلا در بازار جهانی در پی نگرانی سرمایه‌گذاران نسبت به نوسان بازارهای مالی و ارزی که تقاضا برای این فلز ارزشمند را تقویت کرد، همچنان در بالاترین سطح چهار ماه گذشته قرار گرفت.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات دوشنبه بازار سنگاپور حداثل ۰٫۲ درصد افزایش و کاهش یافت و تا ساعت ۱۱ صبح به وقت محلی با ۰٫۳ درصد کاهش، ۱۲۷۶ دلار معامله شد.

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در فوریه ۱۲۷۷ دلار در مقایسه با ۱۲۷۶ دلار در روز جمعه معامله شد.

این فلز پس از پشت سرگذاشتن بزرگترین رشد هفتگی از اوت سال ۲۰۱۳ تاکنون، به ۱۲۸۳ دلار صعود کرده بود که بالاترین سطح از دوم سپتامبر بود. این صعود حاصل اقدام غیرمنتظره بانک مرکزی سوییس در برداشتن سقف ارزش فرانک در برابر یورو بود که بازارهای مالی و ارزی را آشفته کرد و تقاضا برای دارایی مطمئن را افزایش داد.

بانک مرکزی سوییس در حالی به کنترل ارزش فرانک در برابر یورو پایان داد که بانک مرکزی اروپا قرار است پنج شنبه هفته جاری نشستی را برگزار کند و انتظار می‌رود در این نشست گسترش تدابیر محرک مالی به منظور پشتیبانی از رشد اقتصادی منطقه یورو تصویب شود. ذخایر “اس پی دی آر گولد تراست” که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری طلای قابل معامله در بورس در جهان و معیار سنجش رضایت سرمایه گذاران است، روز جمعه ۱٫۹ درصد رشد کرد و به ۷۳۰ دلار رسید که بزرگترین افزایش از ماه مه سال ۲۰۱۰ بود.

به گفته تحلیلگران، اگرچه طلا معمولا با یورو همراهی می‌کند و با ضعیف شدن ارزش این ارز واحد اروپایی در برابر دلار آمریکا، قیمت این فلز زرد هم کاهش پیدا می‌کند اما اکنون طلا از موقعیت خود به عنوان سرمایه گذاری مطمئن در برابر تردیدهای مالی سود می‌برد.

طلا هفته گذشته ۴٫۷ درصد یا بیش از ۵۳ دلار رشد کرد که تا حدودی به دلیل ضعیف شدن شاخص دلار برای نخستین بار در پنج هفته گذشته بود. افت قیمت‌های کالا این احتمال را مطرح کرده که ممکن است بانک مرکزی آمریکا از تصمیم خود برای نخستین افزایش نرخ‌های بهره از سال ۲۰۰۸ تاکنون عقب نشینی کند.

طلا از ابتدای امسال تاکنون تحت تاثیر نشانه‌های تورم منفی و کندی رشد اقتصاد جهانی که احتمال تاخیر در افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا را مطرح کرده، ۶٫۸ درصد صعود کرده است. افزایش نرخ‌های بهره به جذابیت دارایی‌های بدون بازده مانند طلا لطمه می‌زند.

در بازار فلزات ارزشمند دیگر، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰٫۷ درصد کاهش، به ۱۷٫۶۶۸۸ دلار رسید. قیمت این فلز در هفته کذشته ۷٫۸ درصد صعود کرد که بزرگترین رشد هفتگی از اوت سال ۲۰۱۳ تاکنون بود.

هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰٫۲ درصد کاهش یافت و به ۱۲۶۴ دلار رسید و هر اونس پالادیم با ۰٫۴ درصد کاهش، ۷۵۴ دلار معامله شد.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2022 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی